Co to jest?
Mosty w druku 3D to wytłoczenie materiału, który poziomo łączy dwa podniesione punkty. Jednakże, jeśli czytasz ten artykuł, mosty w Twoich wydrukach prawdopodobnie nie są zbyt poziome. Nie obwiniaj się. Problemy z mostami są bardzo powszechne i na szczęście stosunkowo łatwe do wyeliminowania.
Zatem, przejdźmy do kilku szybkich wskazówek i trików, które pozwolą Ci osiągnąć najlepsze rezultaty w druku 3D z mostami!
Przetestuj drukarkę
Przed rozpoczęciem dostosowywania ustawień warto sprawdzić, jak dobrze drukarka potrafi (lub nie potrafi) mostkować. Spróbuj wydrukować ten test mostkowania. Po jednym wydruku będziesz mógł zobaczyć, jakie długości mostów są trudne do wykonania przez Twoją drukarkę. Mosty o długości od 50 do 100 mm są dobre, natomiast mosty o długości 150+ mm są doskonałe. Jeśli ten test nie wypadnie dobrze, nie przejmuj się, to tylko po to, aby zorientować się, jaki jest zakres problemu.
Zwiększanie chłodzenia
Próbując zoptymalizować możliwości drukarki w zakresie drukowania mostów, najpierw zwiększ chłodzenie wydruku (prędkość wentylatora). Jeśli drukujesz mosty przy niskim ustawieniu chłodzenia, filament po prostu zapadnie się w wielką plątaninę roztopionego plastiku. Zacznij więc od 100% prędkości wentylatora i obserwuj, czy drukowanie mostów jest lepsze.
Jeśli jednak zauważysz zatykanie się lub słabe przyleganie warstw, oznacza to, że ustawienie wentylatora jest zbyt wysokie! Zmniejsz je o 5% i przejdź do następnej prostej czynności.
Zmniejszanie przepływu
Aby materiał mógł czysto wypełnić szczelinę, musi szybko zastygnąć. Jeśli więc z dyszy wypływa zbyt dużo roztopionego filamentu, nie będzie on miał czasu na związanie. To najprawdopodobniej sprawi, że wydruk będzie wyglądał jak rozpadający się most londyński.
Zmniejszając prędkość przepływu (lub mnożnik wytłaczania) w slicerze, drukarka będzie w stanie wytłaczać stały strumień filamentu, który będzie mógł zastygnąć w piękny most.
Obniżenie temperatury
Ta kolejna wskazówka jest bardzo podobna do poprzedniej. Jeśli temperatura dyszy jest zbyt wysoka i wypływa z niej zbyt dużo filamentu, materiał do drukowania nie będzie miał wystarczająco dużo czasu na ostygnięcie i związanie. Prawdopodobnie spowoduje to przyklejenie się filamentu do dyszy lub utworzenie bardzo niechlujnego mostka.
Wieża temperaturowa to świetny sposób na sprawdzenie, jak Twoja drukarka radzi sobie z różnymi temperaturami. Aby wydrukować taką wieżę, musisz tak zmodyfikować G-code, aby temperatura zmieniała się z każdym poziomem. Aby uzyskać dostęp do tej opcji w programie Cura, wybierz kolejno Rozszerzenia > Postprocessing > Modify G-code i dodaj wtyczkę „Vary Temp With Height”.
W tym miejscu można wprowadzić przyrost wysokości (określający, jak często ma się zmieniać temperatura) oraz przyrost temperatury (określający, jak bardzo ma się ona zmieniać). Projektant modelu wieży temperaturowej oferuje niezbędny kod dla programów Slic3r i Cura.
Zmniejszanie szybkości drukowania
Duża prędkość drukowania może również wpłynąć na jakość mostów. Jeśli dysza porusza się zbyt szybko, filament nie zdąży przylgnąć do poprzedniej warstwy lub ustawić się na czas, aby wypełnić szczelinę. Innymi słowy, duża prędkość druku może spowodować ogromny bałagan.
Spróbuj zmniejszyć prędkość druku w krokach co 10 mm/s, aż zauważysz poprawę. Nie zmniejszaj jednak prędkości za bardzo. Jeśli dysza będzie poruszać się zbyt wolno, filament będzie zbyt długo zawieszony w powietrzu i w końcu opadnie. Pobaw się kilkoma prędkościami, a na pewno znajdziesz tę idealną.
Ustaw orientację modelu
Jeśli jesteś już zmęczony modyfikowaniem ustawień, aby uzyskać dłuższe mosty, lub nie masz czasu, aby zacząć, spróbuj tak zorientować model, aby całkowicie (lub w większości) wyeliminować mosty z modelu. Pamiętaj o zasadzie 45°: jeśli zwis jest większy niż 45°, musisz rozważyć zastosowanie podpór.
Dodaj podpory
Skoro mowa o podporach, to dlaczego ich nie używać? Podpory wyeliminują obawy o uszkodzone mosty.
Nie zapomnij, że po wydrukowaniu trzeba będzie usunąć podpory! W niektórych modelach usunięcie podpór jest prawie niemożliwe lub trudno to zrobić bez uszkodzenia powierzchni wydruku. W tym przypadku szlifowanie i inne metody obróbki końcowej mogą pomoc!
Żródło: https://all3dp.com