Drukowanie modeli serc niemowląt z wrodzoną chorobą serca, w celu poprawy opieki zdrowotnej

Drukowanie modeli serc niemowląt z wrodzoną chorobą serca, w celu poprawy opieki zdrowotnej

W Wielkiej Brytanii, osiem na każde 1000 dzieci, rodzi się z wrodzoną chorobą serca. Aby poprawić opiekę nad tymi dziećmi, naukowcy z King’s College London oraz Guy’s and St Thomas’s NHS Foundation Trust stosują obrazowanie 3D.

Praca naukowców polega na tworzeniu obrazów serca dziecka, podczas gdy jest jeszcze ono w łonie matki. W tym celu, zespół wykonał skany MRI kobiet w ciąży i wykorzystał dane do budowy trójwymiarowych modeli serc dziecka, które mogą być następnie wydrukowane w 3D.

Profesor Reza Razavi jest konsultantem kardiologiem dziecięcym, którego córka urodziła się z wrodzoną chorobą serca. Sytuacja ta sprawiła, że zaczął się zastanawiać nad poprawą sposobu diagnozowania wad wrodzonych.

„Myśleliśmy, że ją stracimy, to była silna motywacja”, powiedział BBC. „Powinniśmy być w stanie rozwiązać problem jeszcze w łonie matki.”

Poprawa opieki przez wyraźne dostrzeżenie problemu:
Obrazy 3D są „piękne”, mówi Razavi. Zespół King’s College London oraz Guy’s i St Thomas’s twierdzą, że ta technologia usprawni opiekę i że powinno ją zacząć stosować coraz więcej szpitali.

„Możemy mieć całkowitą pewność i planować z wyprzedzeniem, jakie leczenie jest potrzebne, jaką operację musimy wykonać”, mówi Razavi. „To naprawdę pomaga rodzicom mieć odpowiednie wsparcie, by wiedzieć, co się stanie. Ale naprawdę pomaga również dzieciom, ponieważ są one poddawane odpowiedniej operacji we właściwym czasie i mają najlepsze wyniki”.

Naukowcy opublikowali swoje prace w Lancet, recenzowanym czasopiśmie. Z artykułu jasno wynika, że ta procedura rzeczywiście daje efekty.

Wrodzone choroby serca mogą być powodowane np. przez leki lub infekcje. Jednak dzięki temu procesowi, lekarze będą mogli wyraźnie dostrzec problemy lub nieprawidłowości, z którymi mają do czynienia.

Naukowcy mają nadzieję, że to nowe podejście stanie się standardową praktyką dla zespołów kardiologicznych, a ponieważ wiele szpitali posiada już urządzenia do MRI, powinno być to łatwe do przyjęcia. Jedyny potrzebny nowy sprzęt to komputer i dobra karta graficzna.

Teoretycznie może się zdarzyć, że przyszłe matki będą mogły zabrać ze sobą do domu swoje dane ze skanowania i wydrukować w 3D swój własny model dziecka.

Źródło: https://all3dp.com