Polipropylen jest rzadziej stosowanym filamentem, w porównaniu z takimi materiałami jak PLA czy ABS. Ma jednak unikalne właściwości. Dowiedz się jak opanować drukowanie 3D z PP!
Co to jest Polipropylen?
Polipropylen, czyli PP, jest jednym z najczęstszych polimerów, jakie można znaleźć w całym domu. Jest świetny z powodu swojej przezroczystości, jak również odporności na chemikalia i zmęczenie. Ponieważ jest bezpieczny zarówno dla żywności, jak i mikrofalówek, jest często stosowany w domowych pojemnikach plastikowych.
W przypadku druku 3D, PP doskonale nadaje się do wszystkiego, co musi być lekkie, wodoszczelne lub trwałe. Na przykład zawiasy obudowy są bardzo popularnym zastosowaniem, ponieważ materiał PP może się wielokrotnie wyginać bez łamania.
Chociaż doskonała trwałość PP sprawia, że jest to atrakcyjny materiał do druku, to jest on jednak bardzo trudny w obróbce. Przyjrzyjmy się wyzwaniom związanym z tym materiałem, a także kilku sposobom na ich pokonanie.
Wyzwania
Głównym problemem polipropylenu jest to, że nie lubi się trzymać rzeczy. Choć może to być świetne rozwiązanie dla niektórych zastosowań, to nie jest tak dobre dla procesu drukowania 3D. Utrudnia to przyklejanie się wydruków do podłoża druku, co prowadzi do częstych awarii.
Dodatkowym wyzwaniem jest to, że polipropylen ma strukturę półkrystaliczną. W przypadku druku oznacza to, że powstają duże naprężenia wypaczające, złuszczające pierwsze warstwy, które mogły się przykleić do platformy.
Ponieważ złe przyleganie do stołu i wypaczanie, to nasi główni wrogowie, przeanalizujemy w jaki sposób można im zaradzić, aby druk z polipropylenu zakończył się sukcesem.
Wskazówka nr 1: Użyj przezroczystej taśmy pakunkowej
Folia kaptonowa i niebieska taśma malarska, stanowią klasyczny wybór wśród użytkowników drukarek 3D. Niestety, te klasyczne opcje nie sprawdzają się tutaj tak dobrze, ponieważ PP po prostu nie lubi przyklejać się do innych materiałów.
Na szczęście PP uwielbia się przyklejać do PP, a większość taśm pakowych jest wykonana z polipropylenu. Dlatego też, zamiast używać powyższych taśm, spróbuj druku z PP na jakiejś przezroczystej taśmie pakowej. (Upewnij się tylko, że jest wykonana z PP.) Prawdopodobnie zauważysz znaczną poprawę przyczepności do platformy.
Wskazówka nr 2: Użyj dużego raftu.
Aby zwalczyć wysokie naprężenia, wypaczające polipropylen, spróbuj drukować z dużym obrysem lub raftem. Obie metody zwiększają powierzchnię pierwszych warstw wydruku, redukując skupione punkty naprężeń wypaczających i zwiększając prawdopodobieństwo pomyślnego wydruku elementu. Po wydrukowaniu, raft lub obrys można po prostu zedrzeć albo odkleić.
W przypadku PP konieczne może być zwiększenie rozmiaru obrysu lub raftu ponad to, co zwykle można zastosować do innych materiałów. Ogólnie rzecz biorąc, oba te sposoby mogą być używane zamiennie, choć może się okazać, że wolisz jeden od drugiego.
Wskazówka nr 3: Zwiększenie ogrzewania
Podnieś temperaturę stołu, aby złagodzić wypaczenia(Źródło: 3DP Hobbysta na YouTube)
Innym sposobem na złagodzenie wypaczeń jest podniesienie temperatury stołu. Zapobiegnie to zbyt dużemu wychłodzeniu się PP, a tym samym zmniejszy ilość skurczów.
Dobrym miejscem na początek prac nad prawidłowym wydrukiem PP, są domyślne ustawienia drukarki lub producenta filamentu PP, jeśli są dostępne. W przeciwnym razie należy zaczynać od temperatury 85 °C i zwiększać temperaturę stołu o 5 °C, aż do znalezienia optymalnej temperatury. Optymalny punkt powinien znajdować się gdzieś pomiędzy 85 a 100 °C.
Korzystne może być również zamknięcie drukarki 3D w celu utrzymania dodatkowego ciepła i zapobiegania wahaniom temperatury, choć z pewnością nie jest to konieczne. Jeśli Twoja drukarka nie ma takiej możliwości, mamy kilka wskazówek dotyczących wykonania własnej obudowy.
Wypróbuj to!
Chcesz wypróbować PP, ale nie masz jeszcze materiału? Wypróbuj Fiberlogy PP (Polipropylen)
Ponieważ jest to mniej powszechny filament w świecie druku 3D, będziesz miał trudności ze znalezieniem jakichkolwiek mieszanek lub odmian, ale sam surowiec już sam robi wrażenie.
Miłego drukowania!
Licencja: Tekst „ Drukowanie 3D polipropylenu: jak drukować 3D za pomocą PP ” autorstwa All3DP jest licencjonowany na podstawie licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com/