PETG, skrót od polyethylene terephthalate glycol-modified, to wytrzymałe, odporne na temperaturę i bardzo odporne na uderzenia tworzywo sztuczne, często wykorzystywane w druku 3D w technologii FDM.
Tutaj pokażemy Ci, jak z powodzeniem drukować z PETG i pomożemy w rozwiązywaniu typowych problemów. Chociaż drukowanie z PETG jest z pewnością mniej wymagające niż z materiałów takich jak ABS, ma ono swoje specyficzne problemy, którymi się zajmiemy.
Mimo to, przy odrobinie pracy, można uzyskać niezwykle wytrzymałe, wysokiej jakości wydruki z filamentu PETG. Zaczynajmy!
Dostosowywanie ustawień drukowania
Na początek otwórz slicer aby uzyskać dostęp do ustawień drukowania. Aby uzyskać optymalne rezultaty, należy dostosować je do filamentu PETG.
Ustawienia początkowe
Jeśli Twój slicer ma wbudowane profile materiału PETG, będzie to świetne miejsce na początek. W przeciwnym razie możesz skorzystać ze swoich zwykłych ustawień PLA i wprowadzić kilka zmian:
- Zwiększ temperaturę dyszy zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle między 220 a 260°C).
- Zwiększ temperaturę platformy zgodnie z zaleceniami producenta (zwykle między 50 a 85 °C).
- Zmniejsz prędkość wentylatora do wartości w zakresie 20-50%.
Dokładna konfiguracja
Korzystając z opisanych powyżej ustawień, spróbuj wydrukować próbny element, na przykład kostkę kalibracyjną. Dwie rzeczy, które można zauważyć w przypadku PETG, to fakt, że jest on dość podatny na rozwarstwianie, a nadmierne chłodzenie może spowodować rozdzielenie warstw.
Korzystając z próbki testowej, zmodyfikuj ustawienia drukowania. Jeśli warstwy nie trzymają się razem, zmniejsz prędkość wentylatora lub zwiększ temperaturę drukowania. Jeśli nitkowanie jest poważne, zwiększ prędkość lub odległość retrakcji. Jeśli części zwijają się lub deformują, obniż temperaturę drukowania.
Dostosowuj ustawienia aż do uzyskania zadowalających wyników. Jeśli problemy będą się powtarzać, pomocne mogą okazać się poniższe wskazówki.
Wskazówka nr 1: Użyj kleju środka adhezyjnego
Zwykle na powierzchnie drukowane nakłada się klej w sprayu, aby pomóc częściom przylegać do platformy, gdy przyczepność jest słaba. PETG jednak często przykleja się zbyt dobrze, na tyle, że może wyrwać fragmenty drukowanej części lub powierzchni!
Wskazówka nr 2: Popraw retrakcję
Jak już wyjaśniono, PETG ma dużą skłonność do nitkowania i zalewania. Twardość tego materiału sprawia, że trudno jest przerwać ciągi roztopionego plastiku, co prowadzi do powstawania nieestetycznych pajęczyn i pasm na wydrukach.
Można temu zaradzić, odpowiednio dostosowując ustawienia drukowania, co opisano wcześniej. W szczególności należy zwiększyć odległość i prędkość retrakcji, i prędkość przesuwu w rozsądnych granicach.
Na koniec, jeśli wszystko inne zawiedzie, z pomocą pistoletu do podgrzewania można usunąć wszelkie pozostałe nitki.
Wskazówka nr 3: Zapobiegaj pękaniu
Jeśli przechodzisz na PETG z PLA, możesz zauważyć, że PETG dość łatwo pęka. Podczas gdy PLA zyskuje na dużym chłodzeniu, PETG może ucierpieć, jeśli jest chłodzony zbyt szybko.
Jeśli warstwy wydruku zaczną się rozdzielać lub pękać, zmniejsz prędkość wentylatora. PETG zachowuje swój kształt w znacznie wyższych temperaturach niż PLA, więc zwisy i skomplikowane kształty nadal będą ostre. Mniejsze chłodzenie da wytłaczanemu tworzywu czas na pełne związanie się z resztą modelu.
Wskazówka nr 4: Daj przestrzeń podporom
Podobnie jak w przypadku każdego innego materiału do druku FDM, niektóre modele drukowane z PETG mogą wymagać konstrukcji wsporczych.
Jednakże, po dostrojeniu do przylegania warstw, PETG może zbyt dobrze przylegać do siebie, co sprawia, że podpory są trudne do usunięcia. Może być konieczne zagłębienie się w bardziej zaawansowane ustawienia oprogramowania do cięcia i zwiększenie odległości między podporami a rzeczywistym modelem (“Support Z Gap” lub podobne).
Wskazówka nr 5: Utrzymuj je suche
Po dłuższym czasie drukowania na PETG można zauważyć pogorszenie jakości i wytrzymałości wydruku. Dzieje się tak dlatego, że PETG jest higroskopijny, co oznacza, że łatwo absorbuje wilgoć z powietrza. Wilgoć pogarsza jakość samego materiału i może zniszczyć nawet bardzo dobrą szpulę filamentu.
Dlatego też przechowuj filament w suchym miejscu, np. w szczelnej torbie lub pudełku z dodatkiem środka osuszającego. To powinno ochronić włókno i zapobiec wchłanianiu przez nie zbyt dużej ilości wilgoci.
Jeśli filament jest już mokry, możesz go wysuszyć w piekarniku w temperaturze około 60°C. Pozostaw szpulę w piekarniku na kilka godzin, aby wilgoć się wygotowała.
Żródło: https://all3dp.com