Drukowanie 3D z dziećmi: Co musisz wiedzieć

Drukowanie 3D z dziećmi: Co musisz wiedzieć

Pomyśl, co będzie najlepsze dla Twojego dziecka, a potem kup odpowiedni sprzęt

Kto naprawdę potrzebuje tej drukarki 3D?

Od dłuższego czasu marzysz o drukarce 3D? Obejrzałeś już kilka modeli? To wspaniale – ale najpierw upewnij się, że Twoje dzieci są naprawdę zainteresowane. W przeciwnym razie zaczniesz mieszać swoje zainteresowania z zainteresowaniami swoich dzieci.

Skonsultuj się także z lepszą połową. Hałas i opary drukarki 3D mogą być dość irytujące dla kogoś, kto nie jest tak entuzjastycznie nastawiony do rezultatów. Jeśli więc zakup drukarki 3D stanie się decyzją rodzinną, będzie to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich.

Czy potrzebna jest dedykowana drukarka 3D dla dzieci?

Szczerze mówiąc, nie sądzimy, a oto dlaczego.

Drukarki 3D dla dzieci obiecują trzy rzeczy. Po pierwsze, wytłaczają filament w znacznie niższej temperaturze niż zwykłe drukarki. Po drugie, większość z nich ma zamkniętą obudowę. Po trzecie – i najważniejsze – oferują specjalne oprogramowanie, które jest łatwiejsze w obsłudze dla początkujących.

Choć wszystko to brzmi świetnie ze względów bezpieczeństwa, powoduje więcej problemów niż korzyści. Jeśli chodzi o drukarki 3D, jedną z zasad jest przedkładanie standardów nad specjalizację, chyba że wiesz co robisz.

Z tego, co widzieliśmy, rezultaty pracy większości drukarek dla dzieci pozostawiają wiele do życzenia. Ponadto wybór filamentów jest bardzo ograniczony. Co powiesz na ten fajny, świecący w ciemności filament? Albo z mieniącym się włóknem alumidowym? Wodoodporny PET z recyklingu? Większość z tych filamentów nie jest dostępna w drukarkach 3D dla dzieci. Również oprogramowanie do projektowania jest często ograniczone. Nie jest to coś, czego chcesz, zwłaszcza jeśli Twoje dzieci zaczynają projektować rzeczy na własną rękę.

Kto więc potrzebuje dedykowanej drukarki 3D dla dzieci? W naszej opinii, drukarki 3D dla dzieci są świetne do sal lekcyjnych. Jeśli nie chcesz po prostu wrzucić drukarki do pokoju swojego dziecka i wyjść, pomyśl o zakupie zwykłej. Będziesz miał z niej o wiele więcej zabawy.

Małe drukarki 3D nie są odpowiednie dla małych dzieci

Większość drukarek 3D przeznaczonych dla dzieci oferuje mniejszą przestrzeń roboczą. To nie jest to, czego oczekujesz. Zastanów się, co chcesz drukować – części do dronów, samochody RC, dodatki do Barbie, torty urodzinowe, świnki-skarbonki – i sprawdź, czy zmieszczą się na drukarce 3D.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Zagrożenia fizyczne

Najważniejsza zasada: Nigdy nie zostawiaj małych dzieci samych z drukarką 3D! Oczywiście drukarki 3D nie są zabawkami i należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Zasadą jest, że należy traktować je z takim samym szacunkiem, z jakim traktuje się wszystkie narzędzia warsztatowe.

Większość fizycznych niebezpieczeństw związanych jest z rozgrzanymi częściami i silnikami. dysze nagrzewają się do temperatury 260 stopni Celsjusza. Dotknięcie hotendu może spowodować poważne oparzenia skóry! Ponadto rozgrzane platformy osiągają temperaturę do 100 stopni – to również zbyt wysoka temperatura dla dzieci. Wreszcie, szybko poruszające się metalowe części silnika krokowego mogą być niebezpieczne dla małych palców.

Dlatego poinformuj swoje dziecko o możliwych zagrożeniach, nie zostawiaj go bez nadzoru i stosuj środki ostrożności (rękawiczki, okulary, itp.) podczas pracy z drukarką 3D.

Zagrożenia chemiczne

Podczas podgrzewania plastikowe filamenty wydzielają szkodliwe cząsteczki. To nie są rzeczy, którymi chciałbyś pozwolić oddychać swoim dzieciom. Filament ABS zawiera olej, a jego opary są również toksyczne. Obecnie nie ma dostępnych badań na ten temat, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować.

Wreszcie, nie każdy filament jest bezpieczny dla żywności. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci – nie chcesz ich odurzyć, wybierając niewłaściwe materiały do druku 3D.

Pozwól dzieciom wybrać ich projekt druku 3D

To rzecz, do której musisz się przyzwyczaić jako rodzic: dzieci prowadzą, a ty jesteś tu tylko po to, aby im pomóc. Więc nawet jeśli zadanie do druku 3D nie jest takie, jakie byś chciał – po prostu zaciśnij zęby i zacznij drukować. Nie oznacza to, że większość dzieci nie jest otwarta na sugestie.

Jeśli szukasz dobrego oprogramowania dla swoich dzieci do projektowania, to jest nim 3D Slash. Oferuje on projektowanie w stylu Minecrafta – idealne dla grupy docelowej w wieku od 8 do 99 lat.

Najlepszym źródłem informacji o rzeczach drukowanych w 3D jest Thingiverse. Również wyszukiwarka druków 3D Yeggi pomoże Twoim dzieciom znaleźć rzeczy, których pragną.

Istnieje kilka fajnych aplikacji, narzędzi i programów nauczania zaprojektowanych tak, aby zaangażować dzieci w świat druku 3D. Interesującą listę można znaleźć na stronie 3D printing resources 4 kids oraz na stronie Laboratoria Przyszłości.

Żródło: https://all3dp.com