Drukowanie 3D SLA: Jak utylizować żywicę?

Drukowanie 3D SLA: Jak utylizować żywicę?

Żywice SLA są trudne w obsłudze, a bezpieczna utylizacja żywicy jest naprawdę ważna! Dowiedz się, co trzeba, a czego nie należy robić z tym unikalnym płynem do drukowania 3D.

 

Lepka robota

Wolno i stabilnie najlepiej obchodzić się z żywicą
Wolno i ostrożnie, tak właśnie najlepiej jest obchodzić się z żywicą (źródło: DirectIndustry )

Ciekła żywica jest głównym materiałem stosowanym w druku 3D w stereolitografii (SLA). SLA używa lasera UV, który śledzi kształt obiektu na powierzchni kadzi fotopolimerowej. Następnie żywica utwardza ​​się, tworząc warstwy wydruku, a cały proces powtarza się, aż do uzyskania pełnego wydruku 3D.

Korzystanie z żywicznej drukarki 3D różni się bardzo od korzystania z drukarki FDM ze względu na unikalne właściwości samej żywicy. Żywice stosowane w druku 3D, zawierają toksyny i muszą być bezpiecznie obsługiwane, przechowywane i utylizowane. Nic dziwnego, że toksyczność żywic sprawia, że ​​cały proces utylizacji jest bardziej złożony niż w przypadku drukarek FDM, wykorzystujących filamenty z tworzyw sztucznych.

Nie martw się, poprowadzimy Cię przez środki ostrożności, które powinieneś podjąć podczas obchodzenia się z żywicą, jak najlepiej ją przechowywać, a na koniec, jak najlepiej ją zutylizować. Bądź dobrym obywatelem i czytaj dalej!

Bezpieczeństwo przede wszystkim

70% alkohol izopropylowy i paczka nitrylowych rękawiczek to dobry początek
70% alkohol izopropylowy i paczka nitrylowych rękawiczek to dobry początek (Źródło: All3DP )

Zacznijmy od bezpieczeństwa. W przypadku żywicy należy zawsze nosić odzież ochronną. Żywice mogą uszkodzić skórę, dlatego zawsze, gdy używasz żywicy, zawsze noś rękawiczki ochronne.

Na rynku dostępne są rękawiczki lateksowe i nitrylowe. Te ostatnie są lepsze do obsługi żywicy, ponieważ są odporne na chemikalia i oczywiście, zapobiegają dostaniu się żywicy na skórę rąk.

Oprócz rękawic możesz również nosić okulary ochronne, które chronią Cię przed rozpryskami. Zdobycie ich  nie kosztuje dużo, więc z naszej perspektywy nie ma wątpliwości. Możesz także użyć maski, aby zapobiec wdychaniu oparów z żywicy.

STRESZCZENIE:

  • Rękawice ochronne: rękawiczki są koniecznością, a nitrylowe są najlepsze
  • Okulary ochronne: tanie i skuteczne
  • Maska: Chroni przed toksycznymi oparami

Przechowywanie

Przechowuj żywicę w ciemnym, chłodnym miejscu
Przechowuj żywicę w ciemnym, chłodnym miejscu (źródło: Monocure3D Pro Tips przez YouTube )

Kiedy nie używasz żywicy, ważne jest, aby przechowywać ją poprawnie. Ponieważ żywice łatwo reagują ze światłem UV, producenci żywic, używają czarnych, odpornych na światło pojemników.

Zaleca się również, aby pojemniki były trzymane z dala od słońca. Najlepiej jest umieścić pojemnik w szafce lub w ciemnym miejscu.

Podczas drukowania

Zawsze noś rękawiczki
Zawsze noś rękawiczki (źródło: Formlabs)

Fazy ​​wstępnego i środkowego drukowania są proste, jeśli chodzi o bezpieczne obchodzenie się z żywicą. Najważniejsze jest upewnienie się, że masz założone rękawiczki, gdy początkowo wlewasz żywicę do resin tanku lub jeśli potrzebujesz dolać więcej podczas procesu drukowania.

Rozlanie może się zdarzyć podczas nalewania żywicy, więc omówmy, co zrobić, jeśli tak się stanie. W końcu nie jest to tak poważny problem jeśli masz odpowiedni sprzęt, aby to posprzątać.

Zanim zaczniesz cokolwiek robić z żywicą, upewnij się, że masz alkohol izopropylowy. Czyszczenie alkoholem zapewnia prawidłowe usunięcie całej rozlanej żywicy. Będziesz także potrzebował alkoholu do czyszczenia resin tanku i platformy roboczej, więc upewnij się, że masz przy sobie dużą butelkę!

Po wydrukowaniu

Alkohol jest twoim przyjacielem
Alkohol izopropylowy jest twoim przyjacielem (Źródło: Uncle Jessy przez YouTube )

To, co wymaga nieco więcej dyskusji, to faza po wydrukowaniu. Obejmuje to usunięcie wydruku z platformy roboczej, czyszczenie resin tanku i platformy roboczej, ale także wlanie żywicy z powrotem do butelki.

Po zakończeniu drukowania, zalecamy rozłożenie ręczników papierowych wokół drukarki. Zapobiegnie to przedostaniu się żywicy na powierzchnię, nad którą pracujesz. Oczywiście, noś rękawiczki podczas wyciągania platformy roboczej z drukarki, a także podczas czyszczenia alkoholem.

Nie będziemy tutaj przechodzić przez proces przetwarzania końcowego, ponieważ wykracza to poza zakres tego artykułu. Jeśli jesteś zainteresowany, możesz przeczytać więcej o obróbce części żywicznych w naszym oddzielnym artykule.

Będziesz także musiał wyczyścić nieutwardzoną żywicę z platformy roboczej i resin tanku. Nadal w rękawiczkach! Wlej trochę alkoholu na ręcznik papierowy i wytrzyj platformę, aż do momentu, kiedy nie będzie widoczna nieutwardzona żywica.

Sprzątanie

Prosty lejek jest bardzo przydatnym narzędziem do usuwania resztek żywicy
Prosty lejek jest bardzo przydatnym narzędziem do usuwania resztek żywicy (źródło: All3DP )

Po wydrukowaniu, resin tank zawiera zwykle resztki żywicy. Żywicę można ponownie wykorzystać, dlatego warto jest  przelać ją z powrotem do butelki.

Otwórz butelkę i włóż lejek do otworu. Najlepiej jest, jeśli lejek ma filtr siatkowy .

Powoli wlej nieutwardzoną żywicę z resin tanku, z powrotem do butelki, aż resin tank będzie pusty. Następnie użyj ręczników papierowych z alkoholem, aby zetrzeć resztki nieutwardzonej żywicy. Delikatnie wycieraj folię FEP, aby się nie porysowała.

Utwardzanie

Teraz to jest wyleczone
Teraz jest to utwardzone (źródło: acrylgiessen.com )

Utwardzanie jest absolutnie niezbędne, jeśli chodzi o utylizację żywicy, więc przejdźmy do tego, co to jest i jak to zrobić. Kupowana żywica ma nieutwardzoną (płynną) formę, która jest dobra do drukowania, ale także toksyczna!

Na szczęście utwardzanie jest dość proste i polega na podgrzaniu żywicy lub wystawieniu jej na działanie promieni słonecznych (lub innego źródła światła UV), aż do całkowitego utwardzenia. Zasadniczo utwardzona żywica, jest bezpieczną żywicą.

Po zakończeniu drukowania na rękawiczkach będzie trochę żywicy, a także na zużytych ręcznikach papierowych. Jeśli to możliwe, zalecamy wystawienie rękawiczek i ręczników papierowych na słońce, aby utwardzić resztki żywicy, tak aby można je było wyrzucić wraz ze zwykłymi śmieciami.

Kreatywny i skuteczny piec utwardzany promieniowaniem UV
Kreatywna i skuteczna komora do utwardzania promieniami UV (Źródło: Adam Savage’s Testowany przez YouTube )

Jeśli nie jesteś w słonecznym miejscu, istnieją inne sposoby utwardzenia żywicy z rękawic, ręczników papierowych, butelek i wydruków. Wszystkie obejmują zwiększenie temperatury w pomieszczeniu, w którym drukujesz, za pomocą lamp ciepła lub UV.

Utwardzanie wymaga czasu i zależy od rodzaju użytej żywicy. Producent powinien również wydrukować na butelce informacje o zaleceniach. Najważniejsze jest to, że żywica całkowicie wysycha na dowolnej powierzchni.

 

Utylizacja

Na pewno będziesz chciał to wyrzucić
Na pewno będziesz chciał to wyrzucić (źródło: Formlabs )

W przypadku, gdy chcesz wyrzucić nieudany wydruk, najpierw go utwardź. Po utwardzeniu żywica nie jest już niebezpieczna, dlatego części można dotykać bez rękawiczek, a tym samym usuwać ze zwykłymi śmieciami.

To samo dotyczy pojemników z żywicą, które są opróżniane lub zawierają resztki żywicy. Zawsze pozwól żywicy utwardzić się przed jej wyrzuceniem. Po prostu otwórz pojemniki i zostaw je na słońcu lub w ciepłym miejscu, aż całkowicie wyschną.

Nigdy nie wlewaj żywicy do kanalizacji, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia rur i co gorsza, środowiska.

Inną opcją utylizacji żywicy jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Skontaktuj się z lokalnym centrum przetwarzania odpadów lub recyklingu, aby dowiedzieć się, czy są one w stanie bezpiecznie pozbyć się twoich odpadów.

 

Co robić i czego nie robić

Utrzymuj śmieci w czystości
Utrzymuj śmieci w czystości (źródło: 3D-Fuel )


Oto krótka lista „nakazów i zakazów”, aby upewnić się, że obchodzisz się z żywicą w sposób odpowiedzialny.

Zalecane:

  • Podczas pracy z żywicą, noś rękawiczki i okulary ochronne
  • Utwardź nieudane wydruki, zużyte rękawiczki, zużyte środki czyszczące i pojemniki z żywicą przed wyrzuceniem ich ze zwykłymi śmieciami
  • W razie potrzeby skontaktuj się z lokalnym centrum przetwarzania odpadów lub recyklingu

Niedozwolone:

  • Obchodzenie się z żywicą bez rękawiczek (jest to naprawdę ważne!)
  • Wlewanie nieutwardzonej żywicy do ścieku
  • Wyrzucanie nieutwardzonej żywicy.

 

(Źródło obrazu głównego: Pinterest )

 Licencja: Tekst „ Drukowanie 3D SLA: Jak pozbyć się żywicy? ” Autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/