Niemal w całości wydrukowane w 3D z PLA na stacjonarnej drukarce 3D, funkcjonalne, niedrogie protezy są w zasięgu setek Ukraińców.
Dziesiątki tysięcy Ukraińców straciło kończyny w wyniku trwającej wojny. Jednocześnie zakłócenia w gospodarce i opiece medycznej pozostawiły setki tysięcy osób po amputacjach w kraju bez dostępu do opieki. Jedna z organizacji, uzbrojona w drukarki 3D UltiMaker, chce to zmienić.
Victoria Hand Project, kanadyjska organizacja charytatywna, która dostarczyła już setki drukowanych w 3D protez w 11 krajach, uruchomiła Hands for Ukraine rok temu. Od tego czasu dziesiątki Ukraińców otrzymało nowe możliwości odzyskania niezależności i samowystarczalności dzięki drukowanym 3D protezom rąk.
Victoria Hand Project rozpoczął się jako program badawczy Uniwersytetu Wiktorii i szybko stał się inicjatywą humanitarną. Oferuje różne niestandardowe protezy rąk drukowane w 3D, aby zaspokoić potrzeby osób na całym świecie, które nie mają dostępu do tych urządzeń. Centralnym elementem tego podejścia jest proteza ramienia, która jest drukowana 3D bezpośrednio na miejscu w klinice partnerskiej zgodnie z dokładnymi wymiarami i potrzebami każdego pacjenta.
Sama ręka została zaprojektowana przez organizację i jest mieszanką drukowanych w 3D i metalowych komponentów, z przegubowymi palcami i kciukami, które umożliwiają różne funkcje.
Wyposażony w drukarki 3D UltiMaker i filament PLA od Forward AM, zespół projektowy udał się na Ukrainę, aby przywieźć technologię i przeszkolić lokalnych praktyków w zakresie samodzielnej produkcji protez.
“Dostarczamy te drukarki 3D i szkolenia do klinik, z którymi współpracujemy, aby wszystko było produkowane we własnym zakresie, w kraju” – mówi Kelly Knights, dyrektor operacyjny w Victoria Hand Project.
Organizacja twierdzi, że wybrała drukarki UltiMaker ze względu na łatwość obsługi, niezawodność i jakość.
“Niektórzy partnerzy, z którymi współpracujemy, nie mają doświadczenia w druku 3D, a drukarki są dla nich łatwe w obsłudze i konserwacji” – mówi Michael Peirone, dyrektor generalny Victoria Hand Project. “Ponadto, standaryzując typ używanej przez nas drukarki, jesteśmy w stanie zapewnić zestawy do drukowania i instrukcje, aby nasi partnerzy mogli rozpocząć samodzielną produkcję tych protez”. Organizacja posiada obecnie około 35 drukarek UltiMaker.
Zwiększanie dostępności protez rąk na Ukrainie
The Hand Project działa obecnie we Lwowie i Winnicy, w zachodniej części Ukrainy.
Chociaż PLA jest głównym materiałem używanym ze względu na jego przydatność do długotrwałego kontaktu ze skórą, nie jest to zwykłe PLA. BASF Pro1 PLA od Forward AM zapewnia lekką wytrzymałość, która jest ważna dla urządzeń protetycznych. BASF twierdzi, że jest to wytrzymały filament PLA na bazie biologicznej, który zapewnia lepsze właściwości mechaniczne ABS.
Od wstępnej konsultacji do ostatecznego procesu dopasowania może minąć od dwóch do trzech dni.
“Byłem bardzo zaskoczony pomiarami, że tak szybko, tak szybko zostanie to zrobione dzięki tym cudownym drukarkom” – mówi ukraiński biorca kończyny Andriy Kramar.
Victoria Hand to unikalne urządzenie protetyczne, które wykorzystuje mechanizmy napędzane ciałem, takie jak wzruszenie ramionami, do otwierania i zamykania. Ręka została zaprojektowana tak, aby była łatwa w użyciu i naprawie, wodoodporna i przyjazna dla użytkownika. Każdy odbiorca otrzymuje spersonalizowaną protezę ręki, która jest dopasowana do jego ciała. Obejmuje to niestandardowe gniazdo kończyny wydrukowane w 3D i znormalizowaną dłoń.
Projekty Victoria Hand nie są open-source i są dostarczane wyłącznie partnerom programu, którzy są zarejestrowanymi protetykami. Powodem jest uniknięcie niebezpieczeństw związanych ze źle dopasowanymi protezami, twierdzi organizacja.
Victoria Hand ma dwa główne elementy, które nie są drukowane w 3D. Dłoń i palce są drukowane z materiałów PLA, podczas gdy opuszki palców są wykonane z silikonu techniką odlewania. Wewnętrzne elementy składają się ze stali nierdzewnej, sprężyn, śrub i wycinanych laserowo stalowych części dla zwiększenia wytrzymałości. Proces mocowania polega na zabezpieczeniu ramienia protezy, podobnie jak w przypadku noszenia plecaka.
“Obserwujemy rosnący wpływ druku 3D na krajobraz opieki protetycznej” – mówi Knights. “Kiedy pracujesz z indywidualnymi osobami, ważne jest, aby mieć niestandardowe mocowania gniazd kończyn. Druk 3D oferuje możliwość tworzenia skomplikowanych form organicznych, co jest niezbędne do dostosowania urządzeń protetycznych do ciała każdej osoby, ale trudne do uzyskania tradycyjnymi metodami produkcji”.
Victoria Hand Project przewiduje szerszy wpływ poprzez tworzenie różnorodnych urządzeń protetycznych i ortotycznych. Skupienie się organizacji na opiece protetycznej kończyn górnych służy jako podstawa dla przyszłych innowacji.
Victoria Hand Project jest zarejestrowaną kanadyjską organizacją charytatywną i 501(c)(3) non-profit. Darowizny są przyjmowane na ich stronie internetowej.
Żródło: https://all3dp.com