Drukowane w 3D figurki akcji: najlepsze strony 2021

Drukowane w 3D figurki akcji: najlepsze strony 2021

Figurki akcji, to figurki przegubowe, najczęściej wykonane z tworzywa sztucznego i zwykle przedstawiające fikcyjne postacie z filmów, programów telewizyjnych, komiksów, gier wideo itp. Termin ten został po raz pierwszy użyty przez producenta zabawek Hasbro, kiedy zadebiutował ze swoją kolekcją GI Joe. Nazwa powstała, ze względu na fakt, iż „lalki” były już powszechnie kojarzone z zabawkami dla dziewczynek.

Choć pierwotnie stworzone z myślą o zabawianiu dzieci, dziś służą również jako cenne przedmioty kolekcjonerskie. W rzeczywistości oryginalne figurki akcji w stylu vintage, takie jak np. pierwsza kolekcja Gwiezdnych Wojen Kennera, są bardzo wartościowe.

Jeśli mogą być wykonane z plastiku, dlaczego nie wydrukować ich w 3D? Patrząc na to, dokonaliśmy wyboru najlepszych witryn, gdzie możesz zamówić figurki drukowane w 3D lub modele do samodzielnego wydruku.

3DKitBash

NiQ (po lewej) i dwie różne wersje Quinn (Źródło: 3DKitbash )

3DKitbash, znany również jako 3DK Toys, to strona internetowa, która opracowuje i sprzedaje cyfrowe modele zabawek do druku 3D. Jest to strona internetowa stojąca za Boonem, Tiny T-Rex, jednym z najstarszych i najpopularniejszych modeli przegubowych w społeczności druku 3D.

Oprócz przegubowych kolekcji dinozaurów i potworów, 3DKitbash ma również dwa projekty figurek do wydrukowania w 3D: NiQ i Quinn. Są to zarówno modele w pełni przegubowe, jak i ruchome, a wszystkie poszczególne części można drukować bez podpór.

Jeśli pracujesz na dwugłowicowej drukarce 3D, jak np. Raise3D E2 i  zechcesz wydrukować figurkę, która będzie wymagać podpór, rozważ użycie filamentów rozpuszczalnych w wodzie, jak PVA lub BVOH.

Quinn, to najbardziej konfigurowalny model ze strony internetowej, z dodatkowymi zestawami z różnymi fryzurami, sprzętem kosmicznym, a nawet mimiką twarzy do kupienia i wydrukowania w 3D.

 • Strona internetowa: 3DKitbash
 • Wybór modeli: mały
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: od około 15 USD (NiQ) do 25 USD (model podstawowy Quinn)

CGTrader

W pełni przegubowy model Bumblebee (źródło: Cariteli via CGTrader )

CGTrader, to internetowa platforma handlowa modeli 3D do różnych zastosowań. Ich modele są produkowane przez niezależnych projektantów, hobbystów, a nawet profesjonalne firmy projektowe. CGTrader twierdzi, że jego rynek zawiera ponad 1 370 000 modeli 3D, a społeczność internetowa liczy 3,2 miliona użytkowników.

Przy tak dużej różnorodności modeli, sprawdź które z nich można wydrukować na drukarce 3D. Witryna ma specjalny dział, z którego wszystkie modele można wydrukować w 3D, np. model Transformers Bumblebee od cariteli, który wyróżnia się dużym odwzorowaniem detali, a jeśli jesteś fanem Dragon Ball Z, koniecznie sprawdź tę figurkę Goku.

 • Strona internetowa: CGTrader
 • Wybór modeli: duży
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: Wybór darmowych modeli, następnie od 5 USD do 500 USD

Cults

Niektóre modele figurek w stylu vintage (Źródło: Desert-Octopus via Cults )

Cults był pierwszym niezależnym internetowym rynkiem modeli 3D. Łączy projektantów 3D z hobbystami druku 3D, obsługując ponad 10 000 projektów figurek. W przeciwieństwie do niektórych innych repozytoriów druku 3D, niektóre modele w Cults są płatne.

Chociaż Cults jest świetnym źródłem modeli 3D, jest w szczególności jedna kolekcja, o której należy wspomnieć. Dla tych, którzy lubią zabawki w stylu vintage, użytkownik DESERT-OCTOPUS ma świetną kolekcję figurek w stylu lat 80-tych. Modele te pochodzą głównie z programu telewizyjnego Masters of the Universe, ale jest też osobna kolekcja Gwiezdnych Wojen, replikująca ukochaną kolekcję Gwiezdnych Wojen Kennera, o której wspominaliśmy wcześniej. Ten sam projektant oferuje również kilka figurek akcji inspirowanych grą zręcznościową „Metal Slug”.

 • Strona internetowa: Cults
 • Wybór modeli: średni
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: od bezpłatnych do 565 USD

Gambody

Drukowana figurka Durotan 3D (Źródło: David Knight via Gambody )

Gambody, to kolejny internetowy rynek modeli 3D. Różnica polega na wyborze niesamowicie szczegółowych modeli dostępnych w sprzedaży. Są wszelkiego rodzaju: postacie, dioramy, statki kosmiczne, smoki i nie tylko z popularnych filmów, programów telewizyjnych i gier wideo.

Wszystkie modele Gambody są testowane pod kątem drukowalności i są dostarczane z instrukcjami drukowania, takimi jak ustawienia slicera i orientacja części. Po wydrukowaniu modele należy złożyć. Ich kanał na YouTube jest wypełniony filmami instruktażowymi.

 • Strona internetowa: Gambody
 • Wybór modeli: duży
 • Rodzaj produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: od bezpłatnych do 300 USD+

Hero Forge

Łatwy w użyciu miniaturowy konfigurator do tworzenia idealnego bohatera (Źródło: Hero Forge )

Hero Forge, to platforma internetowa, która umożliwia interaktywne tworzenie szczegółowych miniatur i figurek. To tak, jak tworzenie postaci RPG: zaczynasz od wyboru gatunku swojej postaci, a następnie atrybutów fizycznych, sprzętu i tak dalej. Dzięki łatwemu w obsłudze konfiguratorowi, tworzenie własnego bohatera jest naprawdę zabawne. Po zakończeniu możesz wybrać jego rozmiar i materiał, a Hero Forge może go wydrukować w 3D i wysłać do Ciebie (lub pobrać pliki 3D, abyś mógł je samodzielnie wydrukować na drukarce 3D).

Będąc modelami nieprzegubowymi, te miniatury nie są technicznie figurkami akcji. Ale po prostu nie było możliwości pominięcia tej witryny z naszej listy, biorąc pod uwagę jej nieskończone możliwości dostosowywania. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić pieniądze, platforma DesktopHero może być dobrą alternatywą dla Hero Forge. Działa bardzo podobnie, ale możesz na niej bezpłatnie pobrać STL dla swojej niestandardowej figury, w zależności od tego, który zasób wybierzesz do użycia w swoich postaciach.

 • Strona internetowa: Hero Forge
 • Wybór modeli: prawie nieskończony
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe i produkty drukowane 3D
 • Przedział cenowy: pliki STL zaczynają się od 8 USD, a drukowane minis od 20 USD (zwykły plastik) do 100 USD (brąz)

MyMiniFactory

Figurka Ricka Grimesa (Źródło: 3DofTom via MyMiniFactory )

Innego dobrze znanego repozytorium modeli 3D, MyMiniFactory, również nie można pominąć na tej liście. Ta platforma ma ogromną liczbę plików gotowych do pobrania, poza tym gwarantuje, że wszystkie dostępne pliki można wydrukować w 3D. Według ich strony internetowej „każdy plik przechodzi przez kontrolę oprogramowania i jest testowany” przed opublikowaniem.

Na szczęście dla nas dostępnych jest wiele figurek akcji do pobrania, pochodzących z różnych uniwersów. Dostępny jest Pokémon Blastoise, bardzo szczegółowy Rick Grimes z The Walking Dead, a nawet Rick z animowanego serialu Rick and Morty. Wszystkie te modele są bezpłatne, ale pamiętaj, że niektóre inne figurki mogą kosztować kilka dolarów, na przykład Articulated Poseable Male Figure Riccardo Minervino.

 • Strona internetowa: MyMiniFactory
 • Wybór modeli: duży
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: większość modeli jest bezpłatna, a płatne wahają się od 1 USD do 41 USD

Thingiverse

Darmowe modele figurek w Thingiverse (źródło: thewhingingwizard via Thingiverse )

Dobrze znany Thingiverse nigdy Cię nie zawiedzie. Wyszukując “action figures”, znajdziesz duży wybór modeli przegubowych, często ze szczegółowymi instrukcjami montażu, wszystkie dostępne za darmo. Rozmiary i złożoność różnią się od Vertex2 Robot od barney’a, do bardziej popularnej i złożonej Male Action Figure od jasonwelsh. Użytkownik thewhingingwizard ma nawet model, który jest zmontowany bez kleju i elementów złącznych.

Ogólnie rzecz biorąc, Thingiverse nie gwarantuje, że wszystkie jego pliki są odpowiednie do drukowania 3D. Chociaż większość użytkowników zapewnia, że ​​ich modele można wydrukować, sprawdź sekcję „Makes” oraz komentarze, aby sprawdzić, czy inni pomyślnie je wydrukowali. 

 • Strona internetowa: Thingiverse
 • Wybór modeli: duży
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: za darmo

Toy Forge

Wydrukowana figurka Apollo 3D, oryginalny projekt (Źródło: Toy Forge )

Jeśli szukasz figurek specjalnie zaprojektowanych do drukowania 3D, Toy Forge to miejsce, w którym powinieneś ich poszukać. Strona została uruchomiona w 2015 roku przez Aarona Thomasa, doświadczonego profesjonalistę z branży animacji telewizyjnej i filmowej. Sam kolekcjoner figurek akcji, zaprojektował i wydrukował swój pierwszy oryginalny model Ronin w 2013 roku. Teraz, za pośrednictwem strony internetowej Toy Forge, możesz kupić jego niezwykle szczegółowe i łatwe do wydrukowania modele 3D.

 • Strona internetowa: Toy Forge
 • Wybór modeli: mały
 • Typ produktu: Pliki cyfrowe
 • Przedział cenowy: od 12 $

Licencja: Tekst „ Drukowane figurki akcji 3D: Najlepsze witryny roku 2021” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Źródło: All3DP