Jeśli kampania firmy HW Audio na Kickstarterze zakończy się sukcesem, profesjonalni muzycy i audiofile już wkrótce będą mogli korzystać z indywidualnie dopasowanych, drukowanych w 3D monitorów dousznych.
HW Audio to brytyjska firma, która specjalizuje się w produkcji niestandardowych monitorów dousznych dla muzyków i audiofilów. Teraz zwróciła się do Kickstartera, aby zebrać fundusze na nową serię konfigurowalnych monitorów dousznych, które można łatwo wyprodukować za pomocą stereolitograficznego (SLA) druku 3D.
“W HW Audio wykorzystaliśmy skany setek odcisków uszu, aby opracować naszą nową, uniwersalną serię uniwersalnych monitorów dousznych” – czytamy w komunikacie kampanii.
“Ze względu na konstrukcję nie było możliwe zastosowanie standardowych metod produkcji, takich jak formowanie wtryskowe. Zamiast tego zdecydowaliśmy się na druk 3D uszu, w których umieszczono te same przetworniki z armaturą zrównoważoną, co w naszych niestandardowych monitorach dousznych dla profesjonalnych muzyków.”
Obecny proces produkcyjny w HW Audio polega na ręcznym wykonywaniu przez techników niestandardowych monitorów dousznych przy użyciu techniki formowania odwróconego. Ogranicza to produkcję do zaledwie 25 par monitorów dousznych dziennie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność pobierania odcisków uszu w celu wykonania wkładek dousznych.
Planowane jest włączenie druku 3D SLA do bardziej zaawansowanego procesu produkcyjnego. Wszystkie uniwersalne i niestandardowe monitory douszne będą mogły być produkowane na miejscu, a firma HW Audio będzie mogła wykonywać skany 3D odcisków uszu zamiast fizycznych form.
“Pozwoli nam to produkować na znacznie większą skalę na całym świecie” – czytamy w kampanii – “a także znacznie ograniczyć błędy ludzkie w procesie, dzięki czemu produkt będzie znacznie bardziej niezawodny”.
Monitory douszne wyposażone w innowację o nazwie Govnor
Ale to nie jedyna innowacja zastosowana w tych dousznych monitorach. Monitory będą również wyposażone w unikalny zawór ciśnieniowy o nazwie “The Govnor”.
Został on zaprojektowany w celu rozwiązania dwóch problemów, jak twierdzi zespół HW Audio. Pierwszym z nich jest efekt okluzji, który tworzy pusty dźwięk, ponieważ słyszysz, jak mowa wibruje przez Ciebie, a nie jak w normalnych warunkach.
Drugim problemem jest możliwość powstawania w uszach uszczelnienia, które powoduje wzrost ciśnienia powietrza, co w dłuższym okresie czasu może prowadzić do zmęczenia, a nawet utraty słuchu.
Miłośników ciekawostek może zaintrygować fakt, że Govnor został zainspirowany przez brytyjskiego inżyniera Jamesa Watta, który w 1788 roku opracował taki sam zawór ciśnieniowy dla silników parowych w czasach rewolucji przemysłowej.
Żródło: https://all3dp.com