Ta drukowana w 3D opaska na rękę zawiera wszystkie komponenty niezbędne do przekształcenia protezy ręki w łatwą w użyciu mysz optyczną.
Technologia druku 3D uczyniła wiele, aby poprawić projektowanie, rozwój i przystępność protez kończyn dla osób po amputacjach.
Wciąż jednak istnieją znaczne obszary wymagające poprawy, nie tylko jeśli chodzi o interakcję z komputerem osobistym. Coś tak podstawowego jak poruszanie kursorem myszy i klikanie ikon na ekranie jest trudne i uciążliwe.
David Kaltenbach, Lucas Rex i Maximilian Mahal, to trio studentów projektowania interakcji na Akademii Sztuki Weißensee w Berlinie. Wiedząc, że wiele osób po amputacji, którzy wcześniej pracowali fizycznie, przekwalifikuje się na pracę biurową – gdzie prawdopodobnie będą musieli korzystać z komputera – opracowali oni pomysłową parę opasek o nazwie “Shortcut”.
Jedna z nich jest przymocowana do nadgarstka, a druga do ramienia, dzięki czemu osoby z protezami kończyn mogą klikać w dowolne miejsca na ekranie z pełną cyfrową sprawnością.
Jedna z dwóch opasek została szybko prototypowana na drukarce 3D. Po kolejnych iteracjach, ostateczna wersja jest formowana wtryskowo, z grubsza przypominając przerośnięty spinacz do papieru z okrągłym dyskiem przymocowanym na jednym końcu.
Niemniej jednak, jeśli prace nad projektem będą kontynuowane, a sam projekt zostanie udostępniony na zasadach open-sourcingu, może on pozostać wydrukowaną w 3D opaską na rękę, która będzie tania i łatwo dostępna. Poniżej znajduje się film prezentujący koncepcję Cyfrowej Protezki Skrótu w całości.
Drukowana w 3D opaska na nadgarstek jest cyfrową protezą
Shortcut działa poprzez przymocowanie jednej z opasek po wewnętrznej stronie nadgarstka, dysk skierowany w dół na płaskiej powierzchni. Działa ona podobnie jak miniaturowa mysz optyczna, opaska zawiera czujnik, który kontroluje położenie kursora myszy na ekranie.
To właśnie z drugą opaską na przedramieniu dzieje się prawdziwa magia. Ta opaska jest wyposażona w czujniki gestów Myo, które potrafią wykrywać i rozpoznawać impulsy mięśniowe. Nawet bez fizycznej ręki, nasze ciało jest zdolne do wykonywania “gestów fantomowych”; sygnały te mogą być rejestrowane przez opaskę Myo i interpretowane jako rzeczywisty ruch.
W efekcie, wydrukowana w 3D opaska działa jak “wskaźnik myszy”, a użytkownik może wykonać kliknięcie, tak jakby nadal miał rękę, które opaska Myo wyczuwa i wykorzystuje.
W uznaniu ich dotychczasowej pracy, Kaltenbach, Rex i Mahal otrzymali nagrodę STARTS przyznawaną przez Ars Electronica oraz Mart Stam Förderpreis. Jeśli chodzi o kolejne kroki, trio kontynuuje prace nad udoskonaleniem Shortcut przy udziale niemieckiej firmy Ottobock produkującej protezy oraz Fab Lab Berlin.
Żródło: https://all3dp.com