Międzynarodowa Stacja Kosmiczna korzystała z pierwszej w historii drukarki 3D w kosmosie. Wydrukowane obiekty zostały zwrócone na Ziemię w celu przeprowadzenia różnych testów. Większe drukarki 3D tworzą bazy i struktury z wykorzystaniem technologii Contour Crafting. Podsumowując, druk 3D ułatwia naprawę uszkodzonych części i urządzeń.
Brak grawitacji jest największym wyzwaniem, jakie niesie ze sobą drukowanie w przestrzeni kosmicznej, ale jedna z włoskich firm, Argotec, przeciwstawiła się przeciwnościom, tworząc maszynę ISSpresso, która produkuje espresso mimo braku grawitacji. Gdy naukowcy zajęli się potrzebą napojów kofeinowych, pojawił się kolejny problem: Jak astronauci mieli pić espresso, skoro unosiło się ono prosto z filiżanki?
Z pomocą przyszli naukowcy z grupy Thermal and Fluid Sciences na Portland State University. Zespół składający się z Marka Weislogela, Drew Wollmana i licealisty Nathana Otta rozpoczął pracę nad projektem opartym na tym, który lata wcześniej opracował astronauta Don Pettit. Dzięki połączeniu swoich sił, grupa wymyśliła plan.
Wyzwaniem było stworzenie wystarczającego napięcia powierzchniowego, aby kawa nadawała się do picia w przestrzeni kosmicznej. Do wykonania swojego dzieła użyli drukarki 3D. Ekspres ISSpresso i naczynia do picia zostały wysłane i przetestowane w kosmosie.
Samantha Cristoforetti była jedną z pierwszych osób, które piły z kubków. Swoim doświadczeniem podzieliła się z fanami na Twitterze. Przyszłe badania rzucą światło na to, jakie inne rodzaje napojów astronauci spożywają w trakcie lotu. Ekspres ISSpresso i kubki drukowane w 3D są poddawane testom zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej.
Żródło: https://all3dp.com