Od TikTok do YouTube, filmy poklatkowe są w modzie. Dowiedz się jak stworzyć i uzyskać najlepsze time-lapsy z drukarki 3D.
Powiedzmy, że nagrywasz telefonem zwykłe wideo z Twojej drukarki 3D drukującej jakiś obiekt. Będziesz musiał zostawić ją nagrywającą przez 8 kolejnych godzin, aby uchwycić wszystko, a wtedy zostaniesz z 8-godzinnym wideo!
Wejdź w świat time-lapse video. Jest to seria zdjęć wykonanych w określonych odstępach czasu w trakcie drukowania. Oprogramowanie następnie zszywa je razem i odtwarza jako wideo. W rezultacie, podczas odtwarzania filmu, upływ czasu wydaje się przyspieszony. Możesz myśleć o filmie poklatkowym jak o serii zdjęć i ułożeniu ich w stylu flipbooka.
Teraz, gdy już wiesz, czym są filmy poklatkowe i jak działają, przejdźmy do tego, jak możesz zacząć tworzyć własne!
Rzeczy, których będziesz potrzebować
W najbardziej podstawowym wydaniu, można osiągnąć doskonale akceptowalny rezultat za pomocą telefonu i statywu lub drukowanego w 3D uchwytu dla kombinacji aparatu i drukarki. W rzeczywistości każdy aparat (DSLR, kamera akcji w stylu Go-Pro, kamera internetowa lub dedykowana opcja) może być użyty do stworzenia filmu poklatkowego. Nie ma twardych i szybkich zasad tworzenia filmów poklatkowych, po prostu próbujesz uchwycić najlepszy obraz, jaki możesz.
Tak czy inaczej, podstawowy sprzęt potrzebny do stworzenia filmu poklatkowego z drukarki 3D obejmuje:
- Drukarka 3D
- Urządzenie rejestrujące (lustrzanka, kamera, kamera internetowa, smartfon)
- Uchwyt lub statyw (wydrukowany w 3D lub zakupiony), lub jakikolwiek bezpieczny sposób trzymania kamery
Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie filmu poklatkowego bez profesjonalnego sprzętu jest użycie telefonu. Niektóre telefony mają wbudowaną taką opcję, ale jeśli nie, możesz pobrać aplikację taką jak Printoid.
Stojak, którego potrzebujesz, będzie zależał od tego, gdzie masz ustawioną swoją drukarkę 3D.
Zastanów się przez chwilę nad swoim miejscem pracy. Czy masz miejsce na stojący statyw do aparatu? Być może Twoja drukarka znajduje się w obudowie, w którym to przypadku statyw biurkowy mógłby pasować (w zależności od materiału, z którego wykonana jest obudowa). Czy w każdym z tych przypadków możesz być pewien, że ustawienie nie zostanie przeniesione? Kto lub co ma dostęp do Twojego miejsca pracy? Wyobraź sobie, że po 8 godzinach 12-godzinnego drukowania nadpobudliwy ogon niszczy całą twoją ciężką pracę.
Tak więc, w zależności od powyższego, prosty statyw może być wszystkim, czego potrzebujesz. Jeśli używasz stojaka na smartfony, upewnij się, że stojak trzyma telefon pod odpowiednim kątem.
Bez względu na to, jakie urządzenie nagrywające wybierzesz, posiadanie czystej przestrzeni roboczej, ustawienie sceny i sprawdzenie tła są kluczowe dla wspaniałych time-lapsów. Omówimy to dokładniej poniżej.
Na koniec zalecamy pozostawienie urządzenia nagrywającego pod ładowarką podczas nagrywania, jeśli to możliwe, ponieważ niektóre wydruki mogą trwać dość długo. Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest wyczerpanie baterii i utrata całego nagrania!
Konfigurowanie Time-Lapse
Niezmiennie, wybrane przez Ciebie urządzenie rejestrujące i oprogramowanie, którego używasz do sterowania kamerą, będą się różnić, biorąc pod uwagę, że istnieje wiele opcji. OctoPrint wyróżnia się wśród najpopularniejszych, i to z wielu powodów. OctoRemote, OctoApp i Octolapse są świetnymi narzędziami do rozważenia. Jednak nawet jeśli nie wybierasz się na drogę Octo, wszystkie ustawienia mają jedną wspólną cechę: “odstęp między klatkami” (lub “interwał”).
Wiele urządzeń, takich jak niektóre modele smartfonów, pozwala na ustawienie interwałów w samym urządzeniu, podczas gdy inne, takie jak kamery internetowe, mogą wymagać załadowania aplikacji do telefonu lub laptopa.
Ogólnie rzecz biorąc, możesz wybrać jeden z kilku timingów “interwału klatki” i na podstawie tego, jak długo trwa drukowanie, możesz obliczyć idealne tempo dla ostatecznej długości filmu.
Interwał klatki to czas, jaki urządzenie rejestrujące będzie potrzebowało pomiędzy robieniem zdjęć Twojej drukarki 3D. Niski interwał zaowocuje większą ilością klatek wykonanych podczas całego procesu, dając dłuższy time-lapse, podczas gdy większy interwał da krótszy time-lapse.
Warto również zauważyć, że im większy odstęp czasu, tym bardziej szarpany staje się film. W przypadku dłuższych wydruków powyżej 8 godzin, zalecamy ustawienie wysokiego interwału czasowego, np. 30 sekund pomiędzy zdjęciami. Ponieważ model będzie gwiazdą przedstawienia, gotowy film powinien być wystarczająco długi, aby pokazać proces, ale na tyle krótki, aby nie zanudzić widzów.
Przy 30 fps (klatkach na sekundę) i 8-godzinnej sesji zdjęciowej, wynik to 960 klatek (zdjęć) wykonanych w ciągu tych 8 godzin. Odtwarzanie filmu przy 30 fps sprawi, że time-lapse będzie miał 32 sekundy długości.
Jeśli wydruk ma być krótszy, powiedzmy godzinny, będziesz chciał ustawić niższy interwał klatek, np. 10 lub 5 sekund. Użycie 30 sekundowego interwału klatki, jak w powyższym przykładzie, sprawi, że Twój film poklatkowy będzie trwał tylko 4 sekundy!
Łatwym sposobem, aby pomóc Ci zdecydować, jaki odstęp między klatkami wybrać, jest spojrzenie na to równanie:
Końcowy czas odtwarzania = całkowity czas nagrywania / interwał klatki * fps (zazwyczaj 30)
Jeśli czujesz, że twoja matematyka nie jest na najwyższym poziomie, istnieje wiele kalkulatorów online do obliczania czasu odtwarzania. Gdy już prawidłowo ustawisz interwał klatek, upewnij się, że Twoja drukarka 3D jest gotowa do pracy. Kiedy już zacznie drukować, nie zapomnij kliknąć przycisku nagrywania!
Ustawienie sceny
Pokazaliśmy ci, jak zacząć robić filmy poklatkowe przy użyciu podstawowego sprzętu, ale co, jeśli chcesz popchnąć swoje umiejętności dalej i przejść trochę bardziej na stronę profesjonalną?
Nie martw się, ponieważ mamy cię pod opieką.
Podczas tworzenia wysokiej jakości filmów poklatkowych będziesz musiał wziąć pod uwagę więcej rzeczy, takich jak m.in. oświetlenie, ustawienie kamery, ruch drukarki 3D i tło.
Będzie to również wymagało nieco lepszego sprzętu. Wielu posiadaczy drukarek 3D regularnie monitoruje swoje wydruki za pomocą kamer internetowych i OctoPrint. Jeśli jesteś zadowolony z jakości obrazu, to uporządkowanie miejsca pracy i kilka dobrych lamp powinno dać pożądany efekt.
OctoPrint zawiera nawet narzędzia, które pomogą Ci stworzyć kilka ładnie wyglądających filmów poklatkowych, jeśli chcesz zacząć od majstrowania przy aplikacji.
Kamery akcji, takie jak Go Pro, mogą i produkują filmy o wysokiej rozdzielczości i profesjonalnej jakości. Są małe i lekkie, co sprawia, że łatwo je zamontować na drukarce 3D lub stojaku przy użyciu jednego z wielu projektów do druku 3D dostępnych w repozytoriach online. Dodatkowo, większość z nich posiada wbudowane ustawienia do nagrywania filmów poklatkowych.
Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest kąt nagrywania. Jeśli Twoja drukarka 3D może drukować wysokie lub duże obiekty, upewnij się, że kamera nagrywa w odpowiedniej odległości i pod odpowiednim kątem, aby uchwycić całe pole drukowania.
Umieszczenie kamery zbyt blisko może spowodować, że drukowany obiekt wyjdzie poza widok kamery, natomiast ustawienie kamery zbyt daleko sprawi, że trudno będzie prawidłowo zobaczyć obiekt. Dlatego upewnij się, że wcześniej obliczyłeś, jak duży będzie obiekt, abyś wiedział, jak umieścić kamerę w najbardziej odpowiednim miejscu.
Niektóre kamery, takie jak Go Pro, o którym wspomnieliśmy, mają już ustawienia umożliwiające regulację ogniskowej bez konieczności przesuwania kamery w przód i w tył.
Tło
Po wybraniu preferowanego urządzenia do nagrywania i sposobu kadrowania wideo, czas przyjrzeć się swojemu miejscu pracy. Gwiazdami powinny być drukowane obiekty, a nie wielka wiązka kabli w jednym z rogów.
To często pomijane, ale zawsze warto upewnić się, że Twoja drukarka i jej otoczenie nie będą odwracać uwagi widza od Twojego niesamowitego filmu poklatkowego z druku 3D. Uporządkuj swoją drukarkę 3D i sprawdź ją na ekranie swojej kamery, upewnij się, że żadne przewody ani elementy nie poruszają się podczas nagrywania, z wyjątkiem ekstrudera.
Sprawdź swoje tło i zamontuj za drukarką jakiś kolorowy papier lub karton. Użyj tego, co możesz, aby go zabezpieczyć, i sprawdź widok na ekranie swojej kamery. Dzięki temu będziesz miał pewność, że tło będzie zawsze takie samo i nie będzie powodować żadnych zakłóceń. Używając zielonego tła, możesz użyć oprogramowania do edycji, aby Twój model unosił się w przestrzeni lub nawet na tropikalnej wyspie.
Oświetlenie
Oświetlenie jest kluczowym czynnikiem dla dobrych filmów poklatkowych i ogólnie nagrań wizualnych. Bez dobrego oświetlenia kamera może mieć problemy z dostrzeżeniem obiektu i trudno będzie go zobaczyć podczas odtwarzania. Dodatkowo, obniży to jakość nagrania.
Być może warto rozważyć lampy studyjne, które pomogą uzyskać “profesjonalną” konfigurację oświetlenia dla Twojej drukarki 3D. Zazwyczaj nie są one wykorzystywane w filmach poklatkowych, ale ponieważ drukarki 3D pracują w pomieszczeniu, światła te mogą być niezbędne do uzyskania wysokiej jakości nagrań.
Dobre oświetlenie powinno oświetlać drukowany obiekt pod wieloma kątami. Chociaż, o ile strona, którą nagrywa kamera jest prawidłowo oświetlona, nie będzie konieczne rzucanie światła na cały obiekt.
Oświetlenie to nie powinno być zbyt jasne ani zbyt słabe. Jak wspomniano powyżej, złe oświetlenie spowoduje, że twój time-lapse będzie wyglądał gorzej. Jednak zbyt mocne oświetlenie może również nasycić obiekt i sprawić, że będzie on wyglądał zbyt jasno, tracąc szczegóły na drukowanym obiekcie.
Możesz dostroić tę intensywność poprzez modyfikację fizycznego oświetlenia (lampy, światła w pokoju, itp.) lub w urządzeniu rejestrującym, jeśli ma taką możliwość. I jak zawsze, sprawdź swoje ustawienia na ekranie aparatu. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie pomoże Ci uniknąć słabych wyników.
Ruch drukarki
Należy również wziąć pod uwagę sposób poruszania się drukarki, ponieważ nie wszystkie są takie same. Dla przykładu, drukarki delta mają platformę, która jest nieruchoma, podczas gdy maszyny kartezjańskie mają poziomo poruszające się platformy, a w drukarkach CoreXY, stół lub ekstruder mogą się podnosić lub opadać.
W przypadku drukarek ze stałą platformę, nagrywanie jest znacznie łatwiejsze, gdyż umieszczenie urządzenia rejestrującego na stojaku w pobliżu drukarki 3D powinno być więcej niż wystarczające.
Jeśli jednak Twoja drukarka ma ruchomą platformę, sprawy stają się nieco trudniejsze. Jak wspomniano powyżej, posiadanie kamery na statywie zapewni fatalne rezultaty, biorąc pod uwagę, że drukowany obiekt będzie się stale poruszał i tracił ostrość. Końcowe wideo będzie wyglądać jak rozmazany bałagan.
Pamiętaj też, że wydruk będzie rósł. Umieszczenie kamery nisko na platformie może oznaczać, że całkowicie pominiesz górną połowę modelu.
Najlepiej jest ręcznie znaleźć sposób na to w zależności od tego jaki styl drukarki 3D posiadasz – upewnij się tylko, że jest to możliwe bez ingerencji w ruchome części. Zderzenie aparatu z ekstruderem nie będzie dobre dla nikogo!
Pamiętaj jednak, że nie ma złego lub dobrego sposobu na zrobienie tego, a jeśli pierwszy time-lapse się nie powiedzie, zawsze możesz zmienić ustawienia i spróbować ponownie! Niech rządzi Twoja kreatywność.
Żródło: https://all3dp.com