Drukarka 3D z automatyczną kalibracją: sprawdź jej wady i zalety

Drukarka 3D z automatyczną kalibracją: sprawdź jej wady i zalety

Dobrze wypoziomowana platforma robocza, to punkt konieczny w przygotowaniu drukarki 3D do rozpoczęcia pracy. Jednak czy potrzebna jest nam do tego opcja automatycznej kalibracji? Przeczytaj artykuł i znajdź dla siebie odpowiednie rozwiązanie.

Jak działa automatyczna kalibracja platformy?

Mocowanie czujnika
Mocowania czujnika: oiepoie.nl

Każdy użytkownik drukarki 3D chce, aby odległość między dyszą a platformą roboczą, była taka sama na całej powierzchni roboczej. Zwykle jest to jednak trudne do osiągnięcia, biorąc pod uwagę rozszerzanie się i kurczenie, które ma miejsce podczas procesu drukowania 3D. Rezultatem jest nierówna platforma, które jest odpowiedzialna za mnóstwo typowych problemów z drukowaniem 3D, w tym zadrapania na wydruku lub ogólnie słabą przyczepność, ponieważ pierwsza warstwa jest nierówna.

Podczas gdy większość platform roboczych drukarek 3D może wydawać się płaska i równa, mogą wystąpić nieprawidłowości spowodowane użyciem taśm lub innych materiałów umieszczonych na powierzchni roboczej. Mechaniczne wady konstrukcyjne drukarki 3D mogą również powodować uszkodzenia platformy lub dyszy. Poziomowanie platformy roboczej ma na celu skompensowanie wszelkich anomalii na powierzchni roboczej i zwykle odbywa się w odniesieniu do osi drukarki.

Na szczęście istnieją drukarki 3D wyposażone w funkcję automatycznej kalibracji platformy. Zazwyczaj drukarka 3D z autopoziomowaniem ma przełącznik lub czujnik zbliżeniowy w pobliżu końcówki głowicy drukującej, który „sonduje” określone punkty na platformie, gdy proces poziomowania platformy jest inicjowany po raz pierwszy.

Czujnik mierzy odległość między platformą roboczą a dyszą w różnych miejscach, a następnie drukarka wykorzystuje te informacje – za pośrednictwem swojego oprogramowania – do regulacji dyszy, gdy porusza się ona po platformie drukowania. Regulacja jest określana po obliczeniu przez drukarkę orientacji platformy roboczej, w odniesieniu do ruchu dyszy na osi XY.

Dlatego nawet jeśli twoja platforma jest nieco nierówna, twoja drukarka 3D z automatycznym poziomowaniem dokona drobnych korekt, aby upewnić się, że platforma oraz dysza znajdują się w optymalnej odległości podczas drukowania. Poprawia to przyczepność do platformy oraz jakość druku, ponieważ ruchy ekstrudera są dostosowane do konturów lub nachylenia platformy, jeśli mamy z nimi do czynienia w przypadku Twojej drukarki 3D.

Ręczna kalibracja platformy roboczej

Ręczne poziomowanie łóżka
Ręczna kalibracja platformy roboczej  Źródło: ricardodeazambuja.com

Ręczna kalibracja platformy roboczej jest również możliwa, mimo że uważa się ją za żmudną i czasochłonną. Proces ręczny należy powtórzyć po kilku wydrukach, ponieważ zawsze istnieje możliwość nieprawidłowego ustawienia platformy po kilku godzinach użytkowania.

Istnieją również przypadki, w których nie można po prostu wypoziomować platformy, a dzieje się tak zwykle w wyniku wypaczenia. Jeśli nasz stół roboczy ma aluminiową powierzchnię lub PCB, możesz napotkać na ten problem. Na powierzchni z PCB możemy umieścić szklaną platformę, jednak w przypadku wypaczonej powierzchni z aluminium, może być wymagana jej wymiana. 

Plusy i minusy

Original Prusa i3
Original Prusa i3 Źródło: fabbaloo.com

ARGUMENTY PRZEMAWIAJĄCE ZA DRUKARKĄ 3D Z AUTOMATYCZNĄ KALIBRACJĄ:

  • Ułatwia zmianę powierzchni roboczej, bez konieczności ponownej konfiguracji drukarki.
  • Otrzymujesz wysoką precyzję niezależnie od nierównomiernego ogrzewania lub wygiętej platformy roboczej. Czujniki zapewniają, że głowica drukująca zawsze porusza się równolegle do platformy roboczej.
  • Bez marnowania czasu na majstrowanie przy platformie roboczej i wysokości osi Z
  • Łatwość obsługi dla niedoświadczonych użytkowników
  • Umożliwia natychmiastowe drukowanie

ARGUMENTY PRZECIWKO DRUKARCE 3D Z AUTOMATYCZNĄ KALIBRACJĄ:

  • Czujniki obciążają głowicę drukującą.
  • Montaż zestawu do automatycznej kalibracji drukarki 3D, może być trudnym zadaniem. 
  • Oprogramowanie drukarki może maskować błędy mechaniczne, takie jak luz (backlash), a nawet wadliwą konstrukcję, uniemożliwiającą prawidłową kalibrację platformy.

Werdykt

Poziomowanie za pomocą multimetru
Poziomowanie za pomocą multimetru Źródło: reddit.com

Nie potrzebujesz drukarki 3D z automatycznym poziomowaniem, jeśli jesteś doświadczonym użytkownikiem, który regularnie pracuje z drukarkami 3D. Można odnieść się do argumentu, że ręczne poziomowanie platformy  zapewnia lepsze zrozumienie działania drukarki i to pomoże Ci awansować z poziomu amatora do poziomu profesjonalisty.

Drukarka 3D z automatyczną kalibracją nie jest niezbędna, ale oszczędza czas, a korzystanie z niej zależy od wymagań majsterkowicza. Jeśli nadal nie wiesz, którą opcję wybrać, odpowiedz na trzy poniższe pytania:

Czy chcesz mieć praktyczne doświadczenia związane z użytkowaniem drukarki 3D?

Ile masz czasu?

Jaki jest Twój poziom umiejętności obsługi drukarki 3D?

 

Źródło: https://all3dp.com/