Drukarka 3D Stratasys J850 TechStyle, której celem jest otwarcie drzwi dla druku 3D na tkaninie wśród marek haute couture i luksusowych, zamienia cyfrowe projekty w produkty zgodne z trendami.
Nadające się do noszenia wydruki 3D nie są obce modzie, ponieważ technologia ta przyciągnęła długą listę najbardziej kreatywnych projektantów z branży. Jednak drukowanie 3D plastikowych kształtów przypominających koraliki lub sekwencji we wzorach i kolorach bezpośrednio na tkaninie jest stosunkowo nowe. Jedna drukarek 3D może szybko rozszerzyć zastosowanie tej technologii, ułatwiając markom drukowanie bezpośrednio na odzieży, torbach, akcesoriach i obuwiu, w niemal nieograniczonej gamie faktur, kształtów i kolorów. Każdy element może być spersonalizowany i niepowtarzalny.
J850 TechStyle (gra słów: tekstylny) od giganta w produkcji drukarek 3D, Stratasysa, wykorzystuje firmową technologię strumieniowania materiału do osadzania żywic polimerowych, warstwa po warstwie, na kawałku dżinsu, bawełny, poliestru, lnu lub skóry w ilościach od pojedynczych sztuk do dziesiątek tysięcy.
Stratasys był w stanie drukować 3D bezpośrednio na tkaninie wcześniej, debiutując z tą metodą ze swoją drukarką J750 PolyJet 3D w 2019 r., ale nowa wersja TechStyle jej J850 posiada części i oprogramowanie skupione specjalnie na modzie i czyniące cały proces bardziej dostępnym, jak twierdzi firma.
Technologia druku 3DFashion firmy Stratasys łączy wygenerowany komputerowo projekt wzorów, których nie można wykonać ręcznie, z kolorowymi, przezroczystymi i półprzezroczystymi materiałami, aby stworzyć iluzje z kolorem i światłem naśladujące wszystko, od skrzydeł motyli po oczy owadów.
Nie ograniczając się do twardych tworzyw przypominających koraliki, marki mogą drukować w miękkich i elastycznych materiałach i bezpośrednio drukować elementy, takie jak guziki, spinki do mankietów i klipsy bezpośrednio na odzieży o wysokości do 50 mm. Dla drukarki 3D J850 TechStyle dostępny jest szereg materiałów, które są w stanie drukować na tekstyliach w ponad 600 000 unikalnych kolorach. Na przykład materiał żywiczny Vero ContactFlex wytwarza na tekstyliach przezroczystą powłokę, która może być wykorzystana do stworzenia miękkiej w dotyku, jedwabistej powierzchni.
Żródło: https://all3dp.com