Jak doszło do powstania drukarki 3D Arduino
Aby zrozumieć związek Arduino z drukarkami 3D, musimy zagłębić się w nieco historii druku 3D. W lutym 2004 roku Adrian Bowyer opublikował pomysł maszyny zdolnej do samoreplikacji. Po zebraniu funduszy, w 2006 r. prototyp RepRap 0.2 z powodzeniem wydrukował pierwszą część.
Dopiero w 2005 r. po raz pierwszy została opracowana przez Massimo Banziego i Davida Cuartiellesa płytka Arduino, a wraz z rozwojem drugiej generacji drukarek 3D RapRap o otwartym kodzie źródłowym, wykorzystano elektronikę opartą na Arduino. To było idealne dopasowanie: Oba projekty cechowało podejście open source, mające na celu tanie udostępnienie masom zbyt skomplikowanej wcześniej technologii. Stąd zestaw drukarki 3D z Arduino był kolejnym logicznym krokiem.
Sercem MakerBota była płyta główna RepRap v1.1 z Sanguino, czyli płytką kompatybilną z Arduino, która posiadała więcej pinów i dwa razy więcej pamięci RAM niż odpowiednia płytka Arduino. Nie jest to zaskoczeniem, gdy pamiętamy, że MakerBot zaczynał jako firma produkująca drukarki 3D w oparciu o prace fundacji RepRap jeszcze w początkowym okresie.
Ultimaker to kolejna firma, o której musimy wspomnieć – również rozwój Ultimakera rozpoczął się w 2011 r., kiedy to jego twórcy sfrustrowani dostępnymi modelami RepRap, postawili sobie za cel stworzenie czegoś łatwiejszego w montażu. Drukarki 3D Ultimakera w tamtym czasie były napędzane przez ArduinoMega 1280 lub Arduino Mega 2560.
Od tego czasu idea RepRapów ewoluowała i stała się fundamentem współczesnego druku 3D. Do dziś płytki Arduino są sercem i duszą większości drukarek 3D. Można je znaleźć głównie w płytkach “RAMBo” (RepRap Arduino-compatible Mother Board). Jeśli chcesz wwiercić się głębiej w historię zestawów drukarek 3D opartych na Arduino, zajrzyj na wiki RepRap – to świetne i wiarygodne źródło.
Ultimaker Original+
Co to jest. Producenta druku 3D Ultimaker nie trzeba przedstawiać. Ta holenderska firma znana jest z produkcji doskonałych drukarek 3D, takich jak Ultimaker 3. Ultimaker Original-series to ich spuścizna. Jego mózgiem jest Ulticontroller, który bazuje na Arduino Mega 2560.
Dostępne są dwie wersje. Jedna to “Ultimaker Original”, która wciąż jest dostępna w niektórych sklepach. Druga to “Ultimaker Original+”. O ile nie jesteś już bardzo wprawiony w druku 3D i budowaniu drukarek 3D, polecalibyśmy wersję “Original +”. Jest ona również wyposażona w podgrzewaną platformę, co czyni ją bardziej uniwersalną, jeśli chodzi o druk 3D z filamentu wrażliwego na temperaturę. Jeśli kiedykolwiek chciałeś zbudować zestaw do druku 3D z Arduino, to nadal jest to świetna drukarka 3D. Również można ją mocno zmodyfikować.
Gdzie można ją znaleźć? Zestaw do drukarki 3D Arduino można kupić na stronie głównej Ultimakera.
EWaste 3DPrinter
Co to jest. EWaste 3DPtinter to mała, prosta drukarka 3D oparta na Arduino. Dużą zaletą jest to, że nie trzeba kupować wielu części. Elektronika jest uratowana ze starych urządzeń, które możesz zdobyć nawet ze złomowiska. Potrzebne będą silniki z dwóch standardowych napędów CD/DVD oraz napęd dyskietek. EWaste jest następnie sterowana przez Arduino i zasilana ze starego zasilacza PC.
Na pewno jest to świetna drukarka 3D dla majsterkowiczów, ale pole robocze jest malutkie w porównaniu do współczesnych drukarek 3D.
Gdzie można ją znaleźć? Pełna instrukcja znajduje się na stronie Instructables EWaste. Jeśli masz już jakieś komponenty, cała drukarka powinna kosztować Cię mniej niż 100$.
Drukarka 3D / CNC Hybryda
Co to jest. Hybryda drukarki 3D i maszyny CNC. Jest to możliwe dzięki wymianie ekstrudera na narzędzia, którymi może być wszystko – począwszy od tak prostego jak obrotowe urządzenie w stylu Dremela. Drukarka 3D Arduino ma obszar roboczy o wymiarach 500 x 700 x 200 milimetrów, nadający się zarówno do druku 3D jak i zastosowań CNC.
Gdzie można ją znaleźć? Zdecydowanie nie jest to projekt dla początkujących, ale również posiada naprawdę szczegółową dokumentację krok po kroku na swojej stronie Instructables.
Materia 101
Co to jest. Jest to “oficjalna” drukarka 3D Arduino. Masowe wykorzystanie płytek Arduino w większości domowych drukarek 3D wywołało pomysł, aby Arduino zaoferowało drukarkę 3D sygnowaną marką Arduino. We wrześniu 2014 r. na blogu Arduino oficjalnie ogłoszono “Arduino Materia 101”. Pierwsza drukarka 3D Arduino była kontrolowana przez płytkę Arduino Mega i po raz pierwszy zaprezentowana publicznie na Maker Faire Rome 2014.
Arduino opracowało urządzenie we współpracy z producentem drukarek 3D, firmą Sharebot (również z siedzibą we Włoszech). Wydaje się jednak, że Arduino Materia nie jest już dostępna, ani w oficjalnym sklepie internetowym Arduino, ani w żadnych sklepach z drukarkami 3D firm trzecich.
Wygląda na to, że Arduino było nieco ambitne produkując własną drukarkę 3D na rynku, który w tym czasie był już kontrolowany przez dużych graczy – a może raczej mało imponujące twarde fakty sprawiły, że Arduino Materia była raczej odstraszającą opcją – np. obszar druku wynosił zaledwie 140 x 100 x 100 mm w maszynie o wymiarach zewnętrznych prawie trzykrotnie większych?
Gdzie można ją znaleźć? Od sierpnia 2017 r. drukarka 3D Arduino jest niedostępna na stronie Arduino.
Żródło: https://all3dp.com