Druk hydrograficzny: niedrogie wydruki 3D w pełnym kolorze dla każdego

Druk hydrograficzny: niedrogie wydruki 3D w pełnym kolorze dla każdego

Druk 3D w pełnym kolorze nadal jest bardzo drogi. Może się to jednak zmienić: dzięki skanowaniu 3D i technologii mapowania obliczeniowego, możesz zastosować precyzyjne wzory kolorów nawet do bardzo złożonych obiektów 3D.

Nowa metoda została opisana w artykule przedstawionym w SIGGRAPH przez Yizhong Zhang, Chunji Yin, Changxi Zheng i Kun Zhou z State Key Lab of CAD&CG na Zhejiang University, we współpracy z Columbia University. Zespół naukowców połączył technologię mapowania 3D z zaawansowanymi obliczeniami fizycznymi. Następnie zastosowali go do standardowej „hydrografii”. Technika ta, zwana również „drukiem transferowym wodnym”, opiera się na pomiarze i opisie fizycznych cech oceanów, mórz, obszarów przybrzeżnych, jezior i rzek.

Wyniki są imponujące.

Mapowanie kolorów na obiekt

W przypadku druku hydrograficznego, uczniowie obliczają sposób, w jaki kolorowa membrana przykleja się do obiektu zanurzonego w wodzie. Aby to zrobić, zespół 3D za pomocą skanera 3D skanuje powierzchnię, na którą musi nałożyć kolor. Następnie cyfrowo nakładają kolorową membranę, aby znaleźć właściwy wzór. Można to po prostu wydrukować w 2D na membranie za pomocą standardowej drukarki atramentowej. Wyniki są naprawdę imponujące, jak widać na poniższym filmie.

„Prezentujemy obliczeniowy druk hydrograficzny, nową metodę, która dziedziczy wszechstronność tradycyjnego drukowania hydrograficznego, a jednocześnie umożliwia precyzyjne dopasowanie tekstur powierzchni do możliwie złożonych powierzchni 3D” – napisał zespół odpowiedzialny za projekt. „W szczególności proponujemy pierwszy model obliczeniowy do symulacji procesu druku hydrograficznego. Ta symulacja umożliwia nam obliczenie kolorowego obrazu, który zostanie wprowadzony do naszego systemu hydrograficznego w celu precyzyjnej rejestracji tekstury. Następnie budujemy fizyczny system hydrograficzny na gotowym sprzęcie, integrując wirtualną symulację, kalibrację obiektów i kontrolowane zanurzenie”.

Wypróbuj to w domu

Na szczęście standardowy druk hydrograficzny to coś, z czego można już korzystać w domu. Powinien działać z prostszymi drukowanymi obiektami 3D. LeFabShop, jeden z wiodących francuskich dystrybutorów drukarek 3D i usług drukowania 3D, opublikował pełną instrukcję dotyczącą drukowania hydrograficznego w domu.

Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć to zestaw folii hydrograficznych (który zazwyczaj zawiera również aktywator i podkład) oraz pojemnik, wystarczająco głęboki, aby móc w nim całkowicie zanurzyć obiekt wydrukowany na drukarce 3D.

Pamiętaj, że potrzebujesz ochrony, takiej jak rękawiczki i maski, ponieważ aktywator jest toksyczny i żrący! Nożyczki i taśma maskująca posłużą do zakrycia niektórych części przedmiotu. Do zabezpieczenia i utrwalenia grafiki można użyć bezbarwnego sprayu do powlekania. Cały proces (z wyłączeniem drukowania 3D) powinien zająć około 3-4 godzin, głównie na przygotowanie elementu i pozostawienie przedmiotu do wyschnięcia po nałożeniu podkładu (przed zanurzeniem).

Jeśli chciałbyś, aby Twoje modele, powstawały w pełnym kolorze już na etapie druku 3D, na rynku dostępne są drukarki 3D, które umożliwiają ten proces, np. XYZprinting da Vinci Color AiO with 3D Scanner (PartPro200 xTCS)

Licencja: Tekst „ Druk hydrograficzny: niedrogie wydruki w pełnym kolorze dla każdego ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.

Źródło: All3DP