Druk 3D z żywicy - sprawdź 15 wyselekcjonowanych modeli

Druk 3D z żywicy - sprawdź 15 wyselekcjonowanych modeli

Żywiczne drukarki 3D, znane są z wydruków o gładkiej powierzchni i doskonałej szczegółowości. Sprawdź 15 przykładowych modeli SLA do druku 3D!

Drukowanie do góry nogami

SLA a FDM
SLA kontra FDM (źródło: Jamie Laing via Maker Forums)

Jeśli chodzi o dekstopowe drukarki 3D, wiele osób kojarzy je z drukarkami FDM, w których modele są tworzone warstwa po warstwie z wytłaczanego filamentu. Drukarki FDM są niedrogie, proste w obsłudze i istnieje niezliczona liczba modeli do wyboru. Niektórzy ludzie nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że drukowanie z żywicy może być równie łatwe, poza tym ma dodatkową zaletę: żywiczne drukarki 3D mogą tworzyć piękne, szczegółowe wydruki 3D!

Żywiczne drukarki 3D tworzą części drukując model ,,do góry nogami”, pobierając przy tym materiał z kadzi z żywicą, a nie ze szpuli filamentu, jak w przypadku drukarek FDM. Żywicę utwardza ​​się za pomocą źródła światła, a uzyskane wydruki są wyjątkowo gładkie, bez widocznych linii warstw. Proces ten pozwala na uzyskanie bardzo drobnych szczegółów, co sprawia, że ​​SLA jest idealną technologią do tworzenia figurek i miniatur.

Większość modeli 3D, dostępnych w Internecie można wydrukować w 3D zarówno na drukarkach FDM, jak i SLA, ale jeśli chodzi o jakość powierzchni, warto zdecydować się na wydruk na drukarce żywicznej. Obie technologie mają swoje wady i zalety, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb.

Przeszukaliśmy Internet w poszukiwaniu listy najlepszych rzeczy do wydrukowania z żywicy, od artykułów dekoracyjnych po zabawki i miniatury.

Jeśli nie masz jednak dostępu do drukarki SLA, rozważ skorzystanie z usługi drukowania 3D.

Kategoria: Dekoracyjne

Mamy kilka dekoracji, które upiększą Twój dom. Elementy dekoracyjne mogą naprawdę wykorzystać możliwości SLA do drukowania drobnych szczegółów, a przy odrobinie obróbki końcowej, uzyskasz oszałamiające, błyszczące wydruki. 

Pisanki

Barwienie lub malowanie tych jaj naprawdę wydobywa szczegóły
Barwienie lub malowanie tych jaj naprawdę wydobywa szczegóły (źródło: ChrisBobo via Cults )

Ten wspaniały zestaw ozdobnych pisanek z pewnością doda nowoczesnego charakteru Twoim wiosennym świętom.

Oczywiście, jakie by to były pisanki, gdyby nie były kolorowe? Wydruki SLA można łatwo farbować lub malować, co jest idealne dla tego modelu.

To już druga kolekcja pisanek tego projektanta, więc sprawdź także ich pierwszą kolekcję. Te piękne jajka są przeznaczone do drukowania z żywicy i byłyby bardzo trudne do wydrukowania na drukarce FDM.

Autor projektu: ChrisBobo

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Wieża Pi

Zanim będziesz mógł powiedzieć, zapamiętasz setki cyfr
Będziesz miał zapamiętane setki cyfr, zanim będziesz mógł powiedzieć „pi”! (Źródło: T-Jaws via Thingiverse )

Ten pojemnik na długopisy, jest utworzony ze spiralnego ciągu cyfr pi. Drobne szczegóły tego modelu wymagają szczególnej dokładności drukarki 3D, dlatego druk z żywicy będzie idealnym rozwiązaniem.

Projektant udostępnił pliki dla czterech opcji drukowania: Istnieją dwie różne wysokości oraz wersje ze ścianą wewnętrzną i bez niej. Pokazany powyżej model, ma strukturę przypominającą siatkę odpowiednią dla drukarek SLA, ale istnieje również alternatywa z solidną ścianką wewnętrzną, która jest możliwa do wydrukowania (choć nadal trudna) na drukarce FDM. To będzie długi i wymagający wydruk, ale rezultaty są tego warte.

Autor projektu: roman_hegglin

Gdzie znaleźć projekt? Thingiverse

Kiwi

Te kiwi w kolorze kiwi zostały wydrukowane na Elegoo Mars
Te kiwi w kolorze kiwi zostały wydrukowane na drukarce Elegoo Mars (Źródło: Oggie via Cults )

Kiwi to ciekawie wyglądające ptaki, a wydruk w stylu voronoi będzie przykuwającą  wzrok ozdobą.

Druk SLA zapewnia gładkie powierzchnie, idealne do barwienia. Projektant zauważył, że model bardzo dobrze się skaluje, więc możesz wydrukować uroczo malutkie kiwi lub kilka w różnych rozmiarach!

Autor projektu: Oggie

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Serce

Model ten został zaprojektowany na walentynkowy konkurs na projektowanie biżuterii
Model ten został zaprojektowany na walentynkowy konkurs jubilerski (źródło: martinpmp via MyMiniFactory )

Obecnie druk SLA jest technologią używaną przez profesjonalnych producentów biżuterii do wykonywania modeli do odlewania. Oczywiście nie będziesz tworzyć złotej lub srebrnej biżuterii za pomocą desktopowej drukarki żywicznej, ale możesz wydrukować model taki jak ten: piękne serce z żywicy. Obróbka końcowa może zapewnić błyszczące, metaliczne wykończenie w wybranym kolorze. Wydrukuj kilka z tych oszałamiających serc, aby powiesić je jako bombki lub tylko jedno lub dwa na naszyjnik, brelok do kluczy lub kolczyki!

Autor projektu: martinpmp

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Kategoria: Zabawki

Na drukarce żywicznej, możesz też wydrukować zabawki, te dla mniejszych i większych dzieci. 

Przegubowy krocionóg

Ten przyjazny krocionóg można wydrukować na żywicy (po lewej) lub PLA (po prawej)
Ten przyjazny krocionóg można wydrukować z żywicy (po lewej) lub z PLA (po prawej) (Źródło: loubie via Thingiverse )

Każdy wie, jak wyglądają prawdziwe krocionogi. Szczerze mówiąc, na ogół nie fajnie, ale jeśli dodasz do nich uroczą buzię, trochę je przeskalujesz i użyjesz fajnej technologii, aby stworzyć je w zabawnych kolorach, otrzymasz coś wspaniałego!

Jest to przegubowa zabawka, którą drukuje się w jednym kawałku (styl print in place) zarówno na drukarkach SLA, jak i FDM. Projektant dostarczył różne wersje pliku, w zależności od typu używanej drukarki. Obie opcje są pokazane powyżej, ale gładka powierzchnia wydruku z żywicy, wynosi go o poziom wyżej, nad wydruk z PLA.

Autor projektu: loubie

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Kołyska Newtona

Stara zabawka w nowy sposób
Stara zabawka stworzona w nowy sposób (źródło: cschwenke8 via MyMiniFactory )

Ta zabawka, to działający model prawdziwej kołyski Newtona. Niestety, jak twierdzi projektant, kule nie mają wystarczającej masy, aby odbijać się przez długi czas.

Ta zabawka jest drukowana w dwóch częściach: podstawa i ramiona. Zachowaj ostrożność podczas montażu, ponieważ części drukowane z żywicy mogą być kruche.

Autor projektu: cschwenke8

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Hełm Minifig Ram

Nowe oblicze Lego
Nowe oblicze Lego (źródło: Nickey’s Hatchery via MyMiniFactory )

Klocki Lego to popularne zabawki dla dzieci (i dorosłych) w każdym wieku. Chociaż Lego sprzedaje szeroką gamę opcji i akcesoriów do swoich minifigurek, zawsze wydaje się, że czegoś brakuje. Może dla Ciebie oznacza to, że brakuje właśnie hełmu Ram z Destiny?

Ten wydruk jest mały i szybki. Jest idealnie dopasowany do minifigurki Lego, ale Nickey’s Hatchery ma również inny model, jeśli chcesz dopasować go dla siebie!

Autor projektu: Nickey’s Hatchery

Gdzie znaleźć projekt:   MyMiniFactory

Kategoria: Miniatury

Chociaż możliwe jest drukowanie miniatur na drukarkach FDM, większość użytkowników drukarek 3D, skłania się jednak ku drukarkom żywicznym. 

Wydruki miniatur świetnie nadają się np. do gier.

Wonder Woman

Ten szczegółowy model składa się z siedmiu drukowanych części
Ten szczegółowy model składa się z siedmiu drukowanych części (źródło: irsculpts via MyMiniFactory )

Ten model Wonder Woman został zainspirowany ilustracją artysty Jun Chiu.

Projekt jest drukowany w siedmiu częściach, więc wymagane jest ich złożenie. W zależności od rozmiaru drukarki, powinieneś być w stanie wydrukować kilka elementów naraz. Projektant dostarczył zdjęcia procesu drukowania i montażu.

Autor projektu: irsculpts

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Kunoichi

Ten malutki kunoichi jest dobrym przykładem do testowania drukarki SLA
Ta malutka kunoichi jest dobrym modelem do przetestowania drukarki SLA (źródło: Pebetron via MyMiniFactory )

Kunoichi, to kobieta ninja. Uważa się, że Kunoichi działały jako szpiedzy w minionych wiekach, więc jest to całkiem fajna postać do uwiecznienia w żywicy!

Model jest skalowany do 32 mm do gier stołowych, ale można go powiększyć, aby uwydatnić szczegóły zbroi. W przeciwieństwie do innych modeli z tej listy, ten model nie nadaje się do druku FDM ze względu na małe i cienkie detale. 

Autor projektu: Pebetron

Gdzie znaleźć projekt: My Mini Factory 

Jeż

Te kolce wyglądają na ostre!
Te kolce wyglądają na ostre! (Źródło: Dauler via Cults )

Uważaj na igły! Projektant nazwał ten model jeżozwierzem, ale uważamy, że wygląda on jednak na uroczego małego jeża.  Drukując ten model, używaj podpór tak mało, jak to tylko możliwe, ponieważ będą trudne do usunięcia z igieł. Ten malutki jeż, to kolejny model, który należy drukować tylko na drukarce żywicznej, ponieważ ostre igły byłyby prawie niemożliwe w przypadku FDM!

Autor projektu: Dauler

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Notre-Dame

Wydrukuj fragment architektury gotyckiej
Wydrukuj fragment architektury gotyckiej (źródło: catkinson via MyMiniFactory )

Ten model Notre-Dame nie jest tak miniaturowy, jak niektóre inne pozycje z naszej listy, ale jest zdecydowanie mały w porównaniu z rozmiarami oryginalnej budowli (jest także skalowalny do jeszcze mniejszych rozmiarów)!

W tej chwili katedra jest zamknięta dla publiczności po pożarze w 2019 roku, ale chociaż nie możesz jej odwiedzić, możesz ją wydrukować w 3D! Co ciekawe, skanowanie 3D, a nawet potencjalnie druk 3D, są wykorzystywane podczas prac konserwatorskich, więc jest to odpowiedni model do drukowania w domu.

Autor projektu: MiniWorld

Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory

Kategoria: Akcesoria

Na koniec mamy kilka praktycznych elementów do wydrukowania. Od zapasowych klawiszy do klawiatury, po skalowalny uchwyt na szpulę, te poręczne projekty wyglądają niesamowicie dzięki gładkiemu wykończeniu wydruków SLA!

Uchwyt do bezprzewodowej ładowarki

Naładuj swój telefon bez przerywania transmisji!
Naładuj swój telefon bez przerywania transmisji! (Źródło: rsavell via Thingiverse )

To sprytny projekt, który pozwala trzymać telefon w pozycji pionowej podczas ładowania bezprzewodową ładowarką Samsung. Stojak składa się z okrągłego uchwytu na ładowarkę oraz półki do podtrzymywania telefonu.

Projektant udostępnił pliki do drukowania na drukarkach SLA i FDM. Wersję żywiczną drukujemy w jednym kawałku bez podpór.

Autor projektu: rsavell

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Klawisze klawiatury

Nowy wygląd klawiatury
Nowy wygląd klawiatury (źródło: baze via Thingiverse )

Te zamienne klawisze do klawiatury, zostały zremiksowane z klawiszy Cherry MX firmy onebeartoe. Oryginalne klawisze zostały zaprojektowane do druku FDM i nie nadają się do drukowania na drukarce SLA ze względu na małe wgłębienia, które są trudne do oczyszczenia z nieutwardzonej żywicy po wydruku. Projektant tego zestawu zmodyfikował kształt nasadki, aby ułatwić czyszczenie i obróbkę końcową.

Ta kolekcja ma 10 klawiszy. Oprócz pustego klawisza możesz drukować symbole do gry, Fn, wyciszenia i niektóre logo, takie jak Spotify, Slack, Virtualbox i nie tylko!

Autor projektu: baze

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

Noski do okularów

Zobacz wyraźniej dzięki częściom zamiennym wydrukowanym w 3D
Zobacz wyraźniej dzięki częściom zamiennym wydrukowanym w 3D (źródło: maw_gomez via Cults )

Chociaż nie jest to potrzebne do każdej pary okularów, jest to doskonały przykład tego, jak możesz użyć drukarki 3D, aby zrobić coś użytecznego. Projekt powstał, gdy projektant nie mógł kupić nosków z pionowymi otworami montażowymi, więc zamiast tego zaprojektował je dla siebie!

Projektant dostarczył plik SolidWorks, aby można było dokonać niezbędnych zmian, i dopasować noski do własnych okularów. Pamiętaj, że przed założeniem nosków będziesz musiał poddać je dodatkowej obróbce. Wybierz żywicę z zatwierdzonym certyfikatem do kontaktu ze skórą.

Autor projektu: maw_gomez

Gdzie znaleźć projekt: Cults

Uchwyt na szpulę

Poręczny dodatek do miejsca pracy każdego twórcy
Poręczny dodatek (źródło: Perinski via Thingiverse )

Ten uchwyt jest przeznaczony do przechowywania drutu do lutowania, ale można go skalować do innych materiałów na szpulach. Oprócz części wydrukowanych w 3D, będziesz potrzebować kilku dodatkowych rzeczy. Zapoznaj się z instrukcjami od projektanta.

Te trzy pliki są drukowane na drukarce SLA bez podpór. Brak podpór zmniejsza potrzebę obróbki końcowej, ale zachowaj ostrożność podczas zdejmowania części z platformy!

Autor projektu: Perinski

Gdzie znaleźć projekt: Thingiverse

 

Źródło głównego zdjęcia: Format3D via MyMiniFactory

 Licencja: Tekst „ 15 Cool Resin/SLA Models to 3D Print ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/