Druk 3D wśród zwierząt - Labrador Hanna otrzymuje nowy ząb wydrukowany w 3D

Druk 3D wśród zwierząt - Labrador Hanna otrzymuje nowy ząb wydrukowany w 3D

Ci którzy śledzą informacje ze świata druku 3D, słyszeli zapewne o drukarkach 3D wykorzystywanych w dentystyce, takich jak Formlabs czy MoonRay. Jednak druk 3D, to technologia, która jest w stanie pomóc także zwierzętom. 

Zespół wolontariuszy Animal Avengers, po uratowaniu kilku zwierząt, z wykorzystaniem technologii drukowania 3D, w tym żółwia Freddy’ego, który otrzymał wydrukowaną w 3D skorupę, pomógł również szczeniakowi zacząć ponownie jeść, drukując w 3D nowy ząb.

Labrador retriever Hanna, miała 15 miesięcy, kiedy złamała ząb żując kość. Niefortunny wypadek sprawił, że była nie tylko ranna, ale i głodna, ponieważ powstały uraz nie pozwalał jej na swobodne spożywanie pokarmu, co z kolei doprowadziło do większych problemów zdrowotnych.

Brazylijscy dentyści i naukowcy postanowili stworzyć nowy bioniczny ząb. Dentysta medycyny sądowej, dr Paulo Miamoto, wykonał odlew jej górnej szczęki, a projektant Cicero Moraes stworzył cyfrową protezę z chromu i kobaltu, wykorzystując jako punkt odniesienia odpowiednik zęba po przeciwnej stronie zgryzu Hanny.

„Nowy ząb jest twardszy niż oryginalny” – powiedział Moraes. „To najmniejszy przedmiot, jaki kiedykolwiek musiałem zaprojektować do druku”.

Ząb został wydrukowany w Centrum Technologii Informatycznych Renato Archer w Campinas, w Brazylii, gdzie można było wykonać wydruk z metalu. Następnie weterynarz Roberto Fecchio wykonał operację przymocowania nowo wydrukowanego zęba do pyska szczenięcia.

Ząb wydrukowany w 3D

Animal Avengers zrezygnowało z jakiejkolwiek opłaty i to właśnie oni jako pierwsi na świecie przeprowadzili taką operację. Tego typu zabieg normalnie kosztowałby około 1500 USD. 

Mimo, że Hanna musiała uważać, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku na nowy ząb, dość szybko wracała do zdrowia. Cytując właścicieli Hanny: „Wcześniej była taka smutna i głodna, ponieważ podczas jedzenia odczuwała ból. Ta technika była niesamowita i uwolniła ją od bólu”.

(Źródło: Daily Mail)

Źródło: All3DP