Produkcja krótkoseryjna za pomocą druku 3D stała się w ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem w przemyśle produkcyjnym. Pozwala ona na szybkie i tanie wytwarzanie niewielkich ilości produktów, co może być szczególnie korzystne dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Technologia addytywna pozwala na wytwarzanie produktów w krótkim czasie, bez konieczności długiego czasu oczekiwania na dostawę części. Ponadto, dzięki możliwości szybkiego i łatwego tworzenia prototypów, producenci mogą szybko testować swoje pomysły i wprowadzać zmiany, co w dłuższej perspektywie może pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze.
Produkcja krótkoseryjna w branżach
Druk 3D jest szeroko stosowany w coraz większej ilości branż. Z uwagi na duży wybór materiałów do druku, każdy sektor jest w stanie znaleźć tworzywo odpowiednie dla swojej działalności. Poniżej wymienione jest kilka przykładów branż, które wykorzystują technologię addytywną.
Motoryzacja
Branża motoryzacyjna druk 3D wykorzystuje głównie do wytwarzania elementów prototypowych oraz części zamiennych. Przykładem mogą być podłokietniki, części deski rozdzielczej, adaptery do lusterek, które często są wymagane w krótkich seriach, a ich tradycyjna produkcja byłaby kosztowna i czasochłonna. Bardzo popularna jest również customizacja samochodu przy pomocy druku 3D. Drukowane do tego celu są głównie organiezatory i dekoracje, ale również np. spoilery.
Przemysł lotniczy
W branży lotniczej druk 3D znalazł zastosowanie nie tylko w produkcji prototypów, ale także przy wytwarzaniu elementów konstrukcyjnych i części zamiennych. W przemyśle lotniczym najczęściej używanymi materiałami do druku 3D są:
• PACF;
• ULTEM;
• PEEK.
Wymienione tworzywa są odporne na działanie wysokiej temperatury – PEEK nadaje się do stosowania w temperaturze nawet do 260°C. Wszystkie posiadają bardzo dobrą stabilność wymiarową oraz świetną wytrzymałość na pełzanie. Materiały te posiadają właściwości opóźniania palenia oraz mają bardzo dobrą obrabialność.
Przemysł medyczny
Medycyna korzysta z druku 3D przy wytwarzaniu implantów oraz elementów protetycznych. Technologia przyrostowa jest niezwykle przydatna do produkcji implantów ortopedycznych, które muszą zostać wykonane zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Druk 3D pozwala na ich wytworzenie w krótkich seriach, co zwiększa dostępność i obniża koszty.
Przemysł odzieżowy
W branży odzieżowej druk 3D umożliwia wytwarzanie prototypów kolekcji. Firma CCC zaopatrzyła się w drukarkę 3D do prototypowania obuwia, elementów brandingu, wzorów podeszw, części funkcjonalnych i ozdobnych. Technologia addytywna umożliwia projektantom bardziej efektywną pracę. Szybki czas produkcji znacznie usprawnia nanoszenie poprawek na projekty oraz pozwala na szybsze testowanie poprawności projektu.
Produkcja części o niskiej rotacji
Produkcja małoseryjna z zastosowaniem technologii druku 3D jest korzystnym rozwiązaniem dla firm, które produkują części o niskiej rotacji. Tworzenie form stosowanych w innych technologiach zajmuje dużo czasu oraz jest bardzo kosztowne – szczególnie jeżeli konieczne jest wyprodukowanie jedynie pojedynczego elementu. Przy pomocy technologii addytywnej unikatowy element znajdzie się w magazynie dużo szybciej, a jego produkcja będzie kosztować mniej. Dzięki technologii druku 3D możliwa jest również tania customizacja elementów. Klient może wybrać sobie wzór, kolor odpowiadający jego estetyce.
Drukarka 3D UBOT P440 i drukarka 3D UBOT P800 świetnie nadają się do produkcji krótkoseryjnej w każdym przedsiębiorstwie. Prostota użytkowania sprawia, że nie ma konieczności zatrudniania specjalisty do obsługi drukarek. Wystarczy podstawowe szkolenie, które w swojej ofercie posiada UBOT. Na szkoleniu dokładnie opisane są funkcje drukarki i zaprezentowany jest cały proces drukowania. Przemysłowe drukarki 3D UBOT posiadają wysoką maksymalną temperaturę głowicy – do 400°, dzięki czemu możliwy jest druk praktycznie z wszystkich dostępnych na rynku materiałów.