Druk 3D pomaga zachować posągi buddyjskie z jaskiń Yungang Grottoes

Druk 3D pomaga zachować posągi buddyjskie z jaskiń Yungang Grottoes

Galeria Sztuki Yungang Grottoes prezentuje pełnowymiarowe, wydrukowane w 3D posągi buddyjskie odtworzone na podstawie rzeźb znajdujących się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Druk 3D jest technologią przyszłości, ale jednym z obszarów, w którym okazał się cenny, jest ochrona zabytków historycznych i kulturowych. W nadmorskim chińskim mieście Qingdao, w Galerii Sztuki Yungang Grottoes otwarto wystawę, na której zaprezentowano wydrukowane w 3D repliki trzech starożytnych posągów buddyjskich.

Te pełnowymiarowe modele są imitacjami buddyjskich postaci wyrytych w piaskowcowym klifie w jaskiniach Yungang Grottoes. Obszar ten jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się w mieście Datong, w prowincji Shanxi, w północnych Chinach.

Jaskinie Yungang Grottoes rozciągają się na długości prawie 1 km i zawierają około 51 000 rzeźbionych posągów i obrazów w ponad 250 jaskiniach. Dzieła sztuki zachowane przez około 1500 lat są obecnie zagrożone z powodu naturalnego procesu starzenia się i zanieczyszczenia powietrza.

Dlatego też Instytut Badawczy Grot Yungang, Uniwersytet Zhejiang i Qingdao Publishing Group podjęły współpracę w celu przekształcenia tych rzeźb w repliki drukowane w 3D.

Wykorzystanie druku 3D do konserwacji posągów buddyjskich w jaskiniach Yungang Grottoes

Najpierw badacze zrobili ponad 10 000 zdjęć oryginalnych posągów. Zdjęcia te posłużyły do stworzenia dokładnych modeli 3D, które były następnie produkowane przez sześć miesięcy przy użyciu 2o drukarek 3D i lokalnie pozyskiwanego materiału – piaskowca. Zespół badawczy podzielił model jaskini na 842 różne części, które można wydrukować w 3D.

Po pomalowaniu warstwy bazowej maszyną do pracy przystąpili artyści, aby nadać ostateczny szlif tym wspaniałym buddyjskim relikwiom. Aby zapewnić realistyczny wygląd i dotyk, użyli oni specjalnie opracowanej farby w sprayu o fakturze żółtego piaskowca. Uczestnicy projektu posunęli się nawet do tego, że odtworzyli oświetlenie jaskiń.

Spośród trzech posągów buddyjskich wystawionych w Galerii Sztuki Yungang Grottoes największy ma 10 metrów wysokości, a dwa pozostałe – 6 metrów.

„Trudno uwierzyć, że są to reprodukcje. Wyglądają tak realistycznie” – powiedział Zhang Zhuo, dyrektor Instytutu Badań nad Grotami Yungang.

Choć z pewnością robi to wrażenie, nie jest to pierwszy przypadek wykorzystania technologii druku 3D do zachowania i odtworzenia reliktów historycznych. Kilka lat temu archeolodzy rozpoczęli inicjatywę mającą na celu nagranie i wydrukowanie modeli 3D starożytnych miejsc w Syrii, którym groziło zniszczenie przez organizację terrorystyczną ISIS.

Teraz Instytut Badań nad Grotami Yungang pracuje nad odtworzeniem posągów buddyjskich z dwóch innych jaskiń w Chinach. Podsumowując, projekt ten pokazuje, jak bardzo pomocna może być nowa technologia, jeśli chodzi o zachowanie nienaruszonej historii starożytnej.

Żródło: https://all3dp.com