Druk 3D Pillowing: Jak uniknąć problemów z górną warstwą

Druk 3D Pillowing: Jak uniknąć problemów z górną warstwą

Co to jest pillowing?

Możesz zauważyć, że górna warstwa Twoich wydruków jest nierówna, chropowata i z dziurami. Ta uciążliwa i niepożądana wada nazywana jest pillowingiem i objawia się tylko na samym końcu wydruku.

Jest on spowodowany przede wszystkim niewłaściwym chłodzeniem górnych warstw. Jeśli nie są one dobrze schłodzone, warstwy wypaczają się wokół struktury wypełnienia pod spodem, powodując wzór w kształcie poduszki.

Pillowing może mieć wpływ na każdy filament i każdą drukarkę, ale niektóre są o wiele bardziej narażone na ten problem. Podczas drukowania z małą wysokością warstwy, materiał wypacza się łatwiej, a drukarki, które przyjmują 1,75-mm filament są bardziej podatne niż drukarki, które używają 2,85-mm. Ponadto, bardziej miękkie filamenty, takie jak TPU są bardziej narażone na takie zjawisko.

Rozwiązanie problemu

Podobnie jak w przypadku większości problemów z drukowaniem, istnieje kilka sposobów na rozwiązanie problemu pillowingu. Kombinacja poniższych metod jest najlepszym sposobem na rozwiązanie problemu.

  • Zwiększ ilość warstw wierzchnich. Choć pillowing jest spowodowany niewłaściwym chłodzeniem, problem pojawia się głównie wtedy, gdy górna powierzchnia nie jest wystarczająco gruba. Na szczęście, jest to łatwe do naprawienia. Wystarczy zwiększyć grubość górnej warstwy w slicerze, aż do sześciu warstw lub sześciokrotnej wysokości warstwy. Powinno to wystarczyć, aby ukryć ewentualne poduszeczki.
  • Dostosuj chłodzenie. Jeśli pillowing nadal występuje, należy poprawić chłodzenie. Po pierwsze, upewnij się, że wentylatory chłodzące są włączone i sprawdź, czy obracają się podczas drukowania górnych warstw. Jeśli tak jest, wentylatory mogą nie być zoptymalizowane do chłodzenia wydruków. W sieci dostępnych jest wiele modów, które rozwiążą ten problem, a wentylator biurkowy lub coś podobnego może również pomóc. Jeśli wentylatory nie są włączone podczas drukowania, włączenie ich jest pierwszym krokiem, który powinieneś podjąć. Upewnij się, że w slicerze wentylatory chłodzące są ustawione na włączone. Jeśli Twój slicer nie ma takiej opcji, to będziesz musiał ręcznie edytować G-code. Używając komendy M106, powinieneś być w stanie włączyć wentylatory chłodzące.
  • Zmniejsz prędkość. Pillowing można również zredukować poprzez obniżenie temperatury druku, spowolnienie druku i zwiększenie procentu wypełnienia. Jednak te rozwiązania powinny być stosowane tylko w ostateczności, ponieważ mogą one spowodować inne problemy.

Pillowing jest bardzo nieprzyjemną wadą, ale te proste rozwiązania mogą łatwo wyeliminować ten problem.

Żródło: https://all3dp.com