Chiński dom pogrzebowy, już w 2016 roku zaczął wykorzystywać druk 3D, aby poprawić wygląd uszkodzonych zwłok, przekazanych pod ich opiekę.
Firma Undertakers z Szanghaju, przykuła uwagę redakcji All3DP swoją specjalną usługą. Zaoferowali oni swoim Klientom, rekonstrukcję niekompletnych lub uszkodzonych ciał zmarłych ich bliskich. Zwłoki trafiające do firmy Undertakers, to niejednokrotnie ofiary klęsk żywiołowych, wypadków i innych katastrof.
Dom pogrzebowy Longhua w Szanghaju jest pierwszym w Chinach, który zaczął wykorzystywać druk 3D w ten innowacyjny sposób. Usługa jednak nie należy do najtańszych. Dla pogrążonych w żałobie krewnych, coś takiego jak rekonstrukcja twarzy to koszt około 4000-5000 juanów, czyli od 618 do 773 dolarów.
Cytując słowa z Shanghai Daily, Liu Fengming, dyrektor centrum usług pogrzebowych w Szanghaju: „Krewnym trudno jest zobaczyć niekompletne twarze lub ciała swoich bliskich, gdy uczestniczą w nabożeństwach żałobnych, a makijaż nie zawsze może je wystarczająco naprawić.”
Ludzie mogą również wykorzystać tę technologię, aby sprawić, że zwłoki ich bliskich będą wyglądały młodziej lub lepiej – dodała.
Usługa ta została najpierw wypróbowana w warunkach rzeczywistego zagrożenia, zanim została zaoferowana społeczeństwu. Po wybuchu w porcie Tianjin w sierpniu 2015 roku, chiński dom pogrzebowy wysłał ekspertów, aby pomogli zrekonstruować twarze strażaków, którzy zginęli w wybuchu.
Najnowocześniejsza technologia w chińskim domu pogrzebowym
Skanowanie i drukowanie 3D jest już wykorzystywane do tworzenia dokładnych replik żywych ludzi. Moda na selfie w 3D również nie słabnie. Wykorzystanie skanerów 3D oraz drukarek 3D, do odtworzenia pierwotnego wyglądu zniekształconych zwłok, wydaje się więc być oczywistym rozwiązaniem.
Kończyny, włosy lub rysy twarzy mogą być odtworzone w prawie każdym wymaganym kształcie i rozmiarze. Liu twierdzi, że podobieństwo do oryginalnej części może sięgać nawet 95%, w przypadku modeli pochodzących ze skanu 3D. Mogą być nawet tworzone na podstawie dwuwymiarowego obrazu.
Ponadto stosuje się również różne nowe materiały, które mogą sprawić, że modele będą bardziej naturalne i realistyczne, w porównaniu z wydrukami z typowych tworzyw sztucznych.
Nieco mniej radykalne sposoby na wykorzystanie druku 3D w opiece pogrzebowej znajdziemy np. w USA – niestandardowe wydrukowane w 3D urny pogrzebowe amerykańskiej firmy Foreverence, są prawdopodobnie najbardziej niezwykłym przykładem, o którym pisaliśmy wcześniej.
Uważa się, że przedsięwzięcie w Longhua było pierwszym, w którym chiński dom pogrzebowy zaoferował usługi drukowania 3D i było częścią wdrożenia w Szanghaju 13. planu pięcioletniego w Chinach. Plan, który został zatwierdzony w październiku 2015, wzywał do większej innowacyjności w nauce i technologii.
(Źródło: CRI )
Źródło: https://all3dp.com