Dzisiejsze wydruki, to coś dla konstruktorów lub drukarzy, przedmioty pomocnicze, wytworzone z Tarfuse® Pet-g i PLA od Grupy Azoty.
Co jakiś czas trzeba serwisować drukarki, dokonywać ich przeglądu. To jest szczególnie ważne w mojej sytuacji, gdy maszyny są mocno eksploatowane na szkoleniach, które prowadzę. Szczerze mówiąc, na takie działania jak serwis zawsze brakuje czasu, więc gdy tyko nadarza się na to okazja, to należy z tego skorzystać.
Przy okazji tego wydarzenia postanowiłem przetestować modele, które od dawna miałem na oku. Konkretnie chodzi o różnego rodzaju clipy do drukarek oraz szpul filamentu. Te drugie obiecywałem sobie od dawna, ale oczywiście zawsze brakowało na to czasu. Modele chciałem wydrukować na potrzeby szkoleniowe. Podczas szkolenia z obsługi drukarki 3D, zmianę filamentów często wykonują osoby nieobyte z obsługą procesu i materiał na szpuli po prostu im się rozwija. Oczywiście jako osoby dopiero uczące się, mają prawo popełniać takie błędy. Należy jednak unikać takich niepotrzebnych problemów i w miarę możliwości niwelować je. Każda rozwinięta szpula, to potencjalne zagrożenie dla kolejnych wydruków i niepotrzebne marnotrawstwo zasobów.
W związku z tym postanowiłem sprawdzić pomysły społeczności Thingiverse, w kwestii organizacji zużycia materiałów i usprawnienia procesu drukowania smart gadżetami. Oto kilka clipów które znalazłem w darmowej bibliotece Makerbot:
https://www.thingiverse.com/thing:2673266
https://www.thingiverse.com/thing:59745/files
https://www.thingiverse.com/thing:12516
Do druku użyłem materiałów Tarfuse® od Grupy Azoty. Tym razem postanowiłem wykonać wydruki z różnych materiałów. Mocowania będą używanie przez długi czas, więc starałem się zrobić te same modele z PET-G, jak również z PLA i ABS. Właściwości wszystkich materiałów pozwalają na swobodę działania w przypadku takiego zastosowania, jednak warto sprawdzić, który filament z upływem czasu zachowa się najlepiej. Osobiście obstawiam PET-G.
Do druku użyłem Creality Endera 5 Plus i Biqu B1 na przemiennie, w zależności od tego, która akurat była na serwisie. Modele są bardzo małe wiec otwarte pole robocze jest bez znaczenia. Mocowania mają pasować idealnie do profili drukarek typu V-slot, czyli standardowe rozwiązania w większości maszyn. Do modelu, który miał utrzymać kable w Enderze 5 i B1 użyłem Tarfuse® PET-G Signal White. Ten materiał powinien dłużej posłużyć na profilach. Temperaturę dyszy ustawiłem na 235 stopni, stół na 90. Prędkość na 40 mm i chłodzenie na 30%. Dysza oczywiście 0,4 mm, warstwa 0,2. Poza drobnym nitkowaniem, wszystko wyszło w porządku jak na zdjęciach.
Do zestawu dołączyłem również inny, mniejszy clip. Projekt jest poprawny i pasuje do profili idealnie.
Podobny zestaw, z dodanymi mocowaniami na kable do CR10S5 uruchomiłem na filamencie Tarfuse® PLA NW9. Tym razem wydruk uruchomiłem na Enderze 5 Plus. Ustawienia druku podobnie jak ostatnio, temperatura dla materiału 215 stopni, stół 70 stopni przy standardowej warstwie 0,2mm. Podobnie jak wcześniej modele drukowały się bez problemu na tym filamencie.
Wydrukowane modele od razu zamontowałem do maszyn gdzie będą używane. Skorzysta każda drukarka z profilami. Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że spełniają swoje zadanie, zobaczymy jak będzie po czasie.
Kolejny modele do druku to clipy do filamentów, na których zależy mi najbardziej. Te również drukowałem na Tarfuse® PLA. Temperatura jak poprzednio: dysza 215stopni, stół na 60. W trakcie druku standardowo żadnych problemów. Mocowania drukowały się idealnie, tak jak widać na zdjęciach.
Model wyszedł prawidłowo jeśli weźmiemy pod uwagę samo wykonanie. Mam jednak wrażenie, że przy tym ,,thingsie” jest błąd w projekcie. Otwór na filament 1,75 mm jest nieco za mały i musiałem go dopasować przez mocne przepchnięcie. Po tej drobnej operacji blokada działa jak należy.