Douglas Coupland skanuje kupujących dla projektu 3DCanada

Douglas Coupland skanuje kupujących dla projektu 3DCanada

3DCanada to współpraca pomiędzy autorem Douglasem Couplandem a domem towarowym Simons z Quebecu, mająca na celu stworzenie projektu artystycznego drukowanego w 3D. Ewangelista druku 3D John Biehler zapewnia wsparcie techniczne.

Douglas Coupland powiedział radiu CBC: „Mamy nadzieję, że uda nam się zeskanować tysiące kanadyjskich twarzy i przekształcić je zbiorowo w ogromne dzieło zamrożonej sztuki cyfrowej”.

Projekt rozpoczął się w lipcu w pierwszej lokalizacji Simons na starym mieście w Quebecu i obecnie jest realizowany w sześciu kolejnych sklepach na terenie całego kraju.

Chętni kupujący zostają zeskanowani dla 3DCanada

W każdym miejscu w sklepie Simons zespół prosi uczestników, aby usiedli nieruchomo na krześle i wpatrywali się w jeden punkt przez 30-40 sekund.
Następnie zespół używa skanera 3d podłączonego do iPada i powoli okrąża badaną osobę, aby uchwycić szczegóły twarzy od podbródka po czubek głowy.

Coupland opisuje ten proces w typowo dziwaczny sposób:

„Kiedy jesteś skanowany, tak jak to się robi w filmach czy czymkolwiek innym, komputer rozbija skórę, ubranie na wielokąty, które prawie zawsze są trójkątne, ale niekoniecznie, a im więcej wielokątów, tym więcej szczegółów”.

Następnie używają jednej z trzynastu drukarek 3D Tinkerine DittoPro, które są wystawione w sklepie, do drukowania 3D skanów klientów – które mogą oni swobodnie zabrać do domu i zatrzymać.

„Jest to dość proste, trochę przerażające, ale też piękne” – mówi Coupland.

Po zakończeniu projektu 3DCanada Douglas planuje połączyć wszystkie dane osób, które zostały zeskanowane w całym kraju, w dzieło sztuki na dużą skalę. Powstała w ten sposób rzeźba będzie wędrować po sklepach Simon, które wzięły udział w projekcie, a ostatecznie zostanie na stałe zainstalowana w sklepie w Toronto.

Jak dotąd zespół miał pozytywne doświadczenia; podczas niedawnego postoju w centrum handlowym West Edmonton Mall zeskanował ponad 100 osób w ciągu sześciu godzin. Drukarki 3D były wyeksponowane w widocznym miejscu – 6 drukarek znajdowało się tuż przy wejściu do sklepu, a 6 w głównej witrynie.

Podczas następnej sesji skanowania w West Vancouver, każdy kto znajdzie się w okolicy jest zachęcany do odwiedzenia sklepu w godzinach 11-17, aby spotkać się z Couplandem, otrzymać darmowy skan 3D, wydrukowane w 3D popiersie (do odebrania jeszcze w tym samym tygodniu), a nawet ekskluzywną darmową koszulkę.

Żródło: https://all3dp.com