Dzięki inicjatywie crowdfundingowej o wartości 10 000 AUD z Queensland Library Foundation, pojawiła się możliwość zeskanowania i wydrukowania w 3D skomplikowanej kuli brajlowskiej, która pierwotnie powstała w Queensland w Australii.
Kula ziemska została pierwotnie stworzona w latach 50. XX wieku dla dzieci niedowidzących przez Queenslandera Richarda Franka Tunleya. Znany jako „bajkowy ojciec chrzestny niewidomych dzieci”, Tunley poświęcił swoje życie na poprawę życia dzieci i dorosłych z wadami wzroku, za pomocą serii globusów Braille’a i map.
Wstępny skan kuli brajlowskiej jest dostępny na Sketchfab. Został wykonany przy użyciu techniki fotogrametrii. Wiąże się to z robieniem wysokiej jakości zdjęć obiektu ze wszystkich stron. Oprogramowanie jest następnie używane do łączenia zdjęć w celu dokładnego renderowania w formie cyfrowej.
„Jest to następnie przekształcane w plany, które są (…) drukowane na drukarce 3D” — jak powiedział kierownik ds. treści w State Library Queensland (SLQ), Margaret Warren. „Globus nie będzie taki sam jak oryginał, ponieważ będzie wykonany z żywicy 3D lub plastiku”.
Użytkownicy będą mogli wchodzić w interakcję z repliką, tak jak z oryginałem. Towarzyszyć mu będą szczegółowe plany cyfrowe i notatki szkoleniowe, dostępne do udostępniania na arenie międzynarodowej. Część pieniędzy zostanie również wykorzystana na konserwację oryginalnego globusa Tunley, który podobno jest dość delikatny.
O projekcie zadecydowano podczas corocznej imprezy Crowd Giving Fundacji SLQ, na której zebrali się początkujący filantropowie oraz zwolennicy kultury, dziedzictwa i sztuki.
Widzowie wysłuchali pełnych pasji wystąpień na temat trzech nowych projektów SLQ. Następnie przedyskutowali i omówili każdy z nich, po czym zagłosowali, na co przeznaczyć 10 000 dolarów.
Bibliotekarka stanowa i dyrektor generalna Vicki McDonald uważa, że kula ziemska Tunley jest cudem pomysłowości, przedsiębiorczości i umiejętności z Queensland.
„Globus Tunley to naprawdę niezwykłe dzieło i wyjątkowa, być może nieznana historia z Queensland”, mówi.
„SLQ jest niezmiernie wdzięczny darczyńcom, którzy włożyli swoje pieniądze w uczynienie tego fascynującego fragmentu historii Queensland możliwym do odkrycia i dostępnym dla nowej generacji mieszkańców Queensland”.
Powyższa historia to jeden z przykładów na to, jak można wykorzystać drukarki 3D do tworzenia pomocy naukowych. Repozytoria modeli 3D, pełne są gotowych modeli do pobrania. Jeśli jednak potrzebujemy niestandardowego projektu, wsparciem w tym procesie może być skaner 3D lub oprogramowanie do projektowania np. Fusion 360.
Źródło: https://all3dp.com