Czym jest dokładność wymiarowa?
Dokładność wymiarowa, jak sama nazwa wskazuje, jest dokładnością wymiarów. W tym artykule skupimy się w szczególności na dokładności wymiarowej elementów drukowanych w 3D. Jak dobra jest ta dokładność? I jak można ją poprawić?
Ale najpierw, dlaczego dokładność wymiarowa jest ważna?
W rzeczywistości, dla wielu modeli jest ona nieistotna. Jeśli potrzebujesz tylko czegoś dla zabawy lub dekoracji, zazwyczaj nie będziesz wyciągał suwmiarki, aby sprawdzić jaką dokładność ma twój wydruk. Sprawa ma się trochę inaczej, jeśli potrzebujesz precyzyjnych części, aby były kompatybilne z innym sprzętem.
Skalibruj swoją drukarkę
Zanim zaczniesz naciągać paski i dokonywać poprawek w oprogramowaniu, sprawdź rzeczywistą dokładność swojej drukarki 3D. W tym celu możesz wydrukować wiele pomocnych modeli testowych, a szczególnie przydatne są kostki kalibracyjne.
Na konkretnym przykładzie: kostka kalibracyjna Thingiverse użytkownika iDig3Dprinting mierzy 20 mm w kierunku X, Y i Z. Jeśli ją wydrukujesz, powinieneś zmierzyć jej rzeczywiste wymiary. Różnica pomiędzy rzeczywistymi wymiarami, a dwudziestoma mm, będzie to różnica dokładności wymiarowej każdej osi w Twojej drukarce. (W celu dokonania dokładnych pomiarów należy użyć suwmiarki!)
Dla desktopowych drukarek FDM:
Większa niż +/- 0,5 mm to ZŁA
Mniej niż +/- 0,5 mm jest ŚREDNIA
Mniej niż +/- 0,2 mm jest DOBRA
Mniej niż +/- 0,1 mm to FANTASTYCZNA
Należy pamiętać, że w większości przypadków nadwyżki materiału są lepsze od niedoboru. Wydruki można szlifować po zdjęciu z platformy do właściwych rozmiarów, ale dość trudno jest dodać materiał po wydruku!
Sprawdź jednostki robocze
Przed wszystkim, upewnij się, że pracujesz z odpowiednimi jednostkami. Jeśli Twój model 3D korzysta z jednej jednostki, a slicer używa innej, może się okazać że twoje modele będą za małe lub za duże .
Naciągnij paski
Następną metodą jest naciąganie pasów. Zarówno zbyt małe jak i zbyt duże naprężenie pasów może spowodować powstanie niedokładności wymiarowej.
Prawie każda drukarka stosuje inny proces napinania pasów. Niezależnie od typu drukarki, napinaj pasy tak, aby koła napędowe nie mogły się ześlizgiwać.
Jeśli masz problemy z napinaniem pasków, wydrukuj napinacz pasków.
Sprawdź prowadnice
Jeśli nadal zauważasz niedokładności wymiarowe, upewnij się, że prowadnice są proste! Jeśli są one wygięte, dokładny ruch jest niemożliwy. Wymień wygięte części i wykonaj kolejny wydruk próbny.
Jeśli wszystko jest idealnie proste, spróbuj lekko naoliwić prowadnice i śruby.
Obniżenie temperatury druku i zmniejszenie przepływu filamentu
Jeżeli dokładność wymiarowa twojej drukarki jest już dobra, ale chcesz ją jeszcze bardziej poprawić, zwróć uwagę na tzw. nadlewki. które również mogą wpłynąć na dokładność wymiarową naszego wydruku.
Zmniejsz temperaturę druku w krokach co 5 stopni lub szybkość przepływu filamentu w krokach co 5%, aż niepożądany efekt zniknie całkowicie. Bądź jednak ostrożny! W przypadku zbyt dużego obniżenia temperatury dyszy lub natężenia przepływu nieuniknione możliwe jest zapchanie dyszy.
Wyrównaj podczas projektowania
Nawet jeśli wszystkie te poprawki mogą udoskonalić dokładność wymiarową twoich wydruków, nie można oczekiwać 100% skuteczności.
Jeśli projektujesz swoje własne części do druku, weź pod uwagę niedokładność, aby część była idealnie wydrukowana na Twojej maszynie.
Na przykład, jeśli twoja drukarka może drukować tylko do +/- 0,1 mm, spróbuj zrobić otwory na śruby większe o 0,1 mm. Wyrównanie niedokładności wymiarowych Twojej drukarki podczas procesu projektowania sprawi, że Twoje wydruki będą wyglądały jeszcze lepiej Możesz również przeskalować modele innych projektantów, aby dopasować je do tolerancji twoich maszyn. Jednak upewnij się (przed skalowaniem), że nie wpłynie to negatywnie, na ważne cechy tego modelu.
To jest „rozwiązanie ostateczne”. Jeśli doświadczasz znacznych (większych niż +/- 1 mm różnicy) niedokładności wymiarowych po naprężeniu pasów i sprawdzeniu prowadnic, istnieje szansa, że oprogramowanie drukarki ma niewłaściwie ustawione kroki silnika.
Nie należy stosować tego rozwiązania w pierwszej kolejności. W większości przypadków, zwłaszcza w przypadku nowych drukarek 3D, ten parametr jest ustawiony idealnie. Jeśli zobaczysz niedokładności wymiarowe i będziesz próbował regulować to już dostrojone ustawienie, będziesz tylko omijał rzeczywisty problem. W rezultacie możesz tylko pogorszyć sprawę.
Aby prawidłowo wyregulować kroki silnika w oprogramowaniu drukarki, Należy zmierzyć (tak dokładnie, jak to możliwe), jak daleko poruszają się osie, gdy zainicjujesz ruch na określoną odległość.
Przypisz zmienną „e” do oczekiwanej odległości, „o” do obserwowanej odległości, a „s” do bieżących kroków na mm.
Zmierz „e” z kostki i znajdź s w swoim firmware.
Oblicz według wzoru: (e/o) * s.
Zmień aktualną wartość kroków na mm w slicerze na tę wartość.
Powtórz tę czynność dla każdej osi.
Źródło: https://all3dp.com