DNA z niedopałków papierosów zamienione w portrety wydrukowane w 3D

DNA z niedopałków papierosów zamienione w portrety wydrukowane w 3D

Heather Dewey-Hagborg to amerykańska artystka, która stworzyła portrety wydrukowane w 3D na podstawie DNA, które zebrała i przeanalizowała z niedopałków papierosów i włosów znalezionych w Nowym Jorku. Jej prace zostały zaprezentowane na wystawie w Londynie.

Druk 3D i sztuka, potrafią się łączyć ze sobą na różne, niezwykłe sposoby. Jeśli masz drukarkę 3D i należysz do kreatywnych osób, masz otwartą drogę do tego, by wyznaczać nowe trendy i tworzyć coś, co jeszcze nigdy nie zostało stworzone. 

Heather Dewey-Hagborg jest artystką stojącą za wystawą Stranger Visions. Amerykańska artystka przeszukiwała ulice w poszukiwaniu wszystkiego co zawiera DNA, w tym niedopałków papierosów, gumy do żucia oraz włosów, więc jeśli zdarzyło Ci się kiedyś upuścić niedopałek papierosa w Nowym Jorku, mogłeś stać się częścią ekspozycji w Wellcome Collection w Londynie.

Pomysł polegał na wykorzystaniu sztuki do zwrócenia uwagi na „potencjał kultury nadzoru biologicznego”, ponieważ policja coraz częściej stosuje technologię kryminalistycznego fenotypowania DNA.

Powstała sztuka jest szokująca, Dewey-Hagborg użyła zebranego DNA do analizy i uzyskania wglądu w płeć, pochodzenie etniczne, a nawet kolor oczu każdego nieznajomego. Na tej podstawie użyła oprogramowania do generowania twarzy, aby stworzyć wyobrażenie, jak dana osoba mogłaby wyglądać.

Proces ten nie zakończył się jedynie na komputerowym odtworzeniu twarzy. Dewey-Hagborg wykorzystała drukarki 3D do stworzenia pełnokolorowych portretów naturalnej wielkości.

Odkrywanie, co to znaczy być człowiekiem w XXI wieku

Twórczość Dewey-Hagborg doskonale pasuje do nowego, większego programu zatytułowanego Being Human, który bada „co to znaczy być człowiekiem w XXI wieku”.

Wellcome Collection bezpłatne muzeum i biblioteka w centrum Londynu, to miejsce ekspozycji tych innowacyjnych dzieł sztuki. Wydrukowane na drukarce 3D modele zastępują „Galerię Medicine Now”, którą w ciągu 12 lat odwiedziło 2 miliony osób.

W sumie pokaz zawiera 50 elementów, które odzwierciedlają relacje międzyludzkie ze światem i są podzielone na cztery sekcje: Rozkład klimatyczny, Infekcja, Genetyka oraz Umysły i ciała.

Znajdziesz tam dzieła takich artystów jak Yinka Shonibare, Deborah Kelly, Katherine Araniello, Kia Labeija, Superflex, Onoman Collective, Cassils i Tasha Marks.

Źródło: Evening Standard

Stranger Visions
Stranger Visions (źródło: Evening Standard)


 Licencja: Tekst „DNA from Cigarette Butts Turned into 3D Printed Portraits autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: All3DP