Dowiedz się czym są taśmowe drukarki 3D, jak działają i do czego możesz je wykorzystać?
Jeśli nigdy nie słyszałeś o taśmowych drukarkach 3D, to zapewne dlatego, że ten rodzaj drukarek 3D powstał dość niedawno. Pierwsza generacja pojawiła się wraz ze stworzeniem drukarki Blackbelt przez holenderskiego producenta w 2017 roku.
Od tego czasu wiele nowych firm, a także hobbystów przygląda się bliżej taśmowym drukarkom 3D. Fora o drukowaniu 3D i inne witryny, takie jak YouTube również przyczyniły się do rozpowszechnienia ich popularności.
Używanie taśmy jako platformy roboczej, oznacza że możesz wykonywać wydruki 3D w sposób ciągły, a oprócz zwykłych modeli możesz drukować bardzo długie części lub masowo produkować mniejsze elementy.
Teraz, gdy znasz już podstawową ideę taśmowych drukarek 3D, zajmiemy się bardziej tym, jak działa ten typ drukarki, czym różni się od innych stylów drukowania. Przedstawimy także wady oraz zalety ich używania. Następnie zaprezentujemy kilka przykładów taśmowych drukarek 3D, które są dostępne w sprzedaży, podpowiemy jakiego slicera możesz użyć, a na koniec przyjrzymy się przyszłości tego specjalnego stylu drukowania 3D.
Jak to działa?
Drukowanie przez nieskończoną ilość czasu brzmi niewiarygodnie, więc wyjaśnijmy niektóre kluczowe elementy, które sprawiają, że drukarki taśmowe 3D są wyjątkowe.
Technologia
Drukarki taśmowe 3D, tworzą model wykorzystując technologię FDM, ale nie jest to standardowa drukarka FDM: to zupełnie nowa technika druku.
W przeciwieństwie do drukarek FDM, drukarki taśmowe 3D używają pochylonych dysz (jak widać na powyższym obrazku) podczas drukowania.
Oś Z
Chociaż niektóre mają standardową płaską oś Z, taśmowe drukarki 3D często używają pochylonej osi Z, aby móc drukować wysoko. Zamiast poruszać się prosto w górę i w dół na pionowej osi Z, ekstruder w taśmowych drukarkach 3D porusza się w górę i w dół pod kątem:
Oś Y.
Nieskończona oś Y jest możliwa dzięki przenośnikowi taśmowemu. Ale wydruk w końcu odpadnie, prawda? Cóż, o ile masz odpowiednie rozwiązanie, np. zestaw rolek ustawionych przed platformą roboczą, teoretycznie możesz drukować w nieskończoność.
Grawitacja ściągnie długi wydruk z taśmy, jeśli model przekroczy „koniec” taśmy o pewną odległość. Jeśli jednak masz konstrukcję, która utrzyma wydruk na tej samej wysokości co stół roboczy, nie powinno to stanowić problemu. Obejrzyj poniższy film autorstwa Blackbelt 3D, aby zobaczyć jedno z rozwiązań.
Taśmowe drukarki 3D pozwalają również na masową produkcję mniejszych części. Są w stanie to zrobić, o ile masz sposób który pozwoli usunąć wydruk i zdjąć go z taśmy.
Przyczepność do platformy
Przyczepność do powierzchni platformy roboczej, w tego typu drukarkach może stanowić problem, ponieważ nie można mieć w pełni podgrzewanej powierzchni przenośnika taśmowego (na razie). Jednak taśma malarska działa dobrze lub można kupić pas transportowy, który jest wykonany specjalnie dla taśmowych drukarek 3D .
Porównanie z konstrukcją drukarek 3D FDM
Jak zapewne się domyślasz, taśmowe drukarki 3D należą do odrębnej kategorii. Chociaż technicznie są to drukarki FDM, znacznie różnią się konstrukcji drukarek, które znamy. Główna różnica dotyczy ruchu jaki wykonuje drukarka podczas drukowania modelu.
Drukarki taśmowe 3D używają kartezjańskiej głowicy drukującej, ale jest ona ustawiona pod kątem i mają platformę roboczą będącą ruchomą taśmą, której oczywiście nie ma żadna z pozostałych drukarek FDM.
Jak wspomniano wcześniej, taśmowe drukarki 3D nadają się szczególnie do zautomatyzowanej lub półautomatycznej produkcji. Teoretycznie mają również największy obszar roboczy ze względu na nieskończoną oś Y.
Plusy i minusy
Taśmowe drukarki 3D mają kilka głównych zalet, ale mają też pewne wady.
Plusy
- „Nieskończony” druk 3D do masowej produkcji
- Możliwość drukowania bardzo długich części
- Możliwość druku z PLA i PET-G
- Bezproblemowe, automatyczne usuwanie wydruków
- Możliwa jest częściowo podgrzewana platforma robocza
- Brak utraty średniej prędkości drukowania
Minusy
- Druk ciągły wymaga dodatkowych rozwiązań, służących do odbierania gotowych wydruków z taśmy
- Nie można drukować z dużą prędkością
- Nie można drukować z niektórych filamentów, takich jak np. ABS
- Nie jest możliwe uzyskanie wysokiej temperatury platformy roboczej
- Nie można drukować na szkle
- Wyniki o niższej jakości nie są rzadkością
- Drukarki wysokiej jakości mogą być bardzo drogie
- Wciąż w fazie rozwoju
- Niewielkie wsparcie społeczności dla zakupionych maszyn
Przykłady
Jak powiedzieliśmy wcześniej, kilka firm i hobbystów stworzyło własne taśmowe drukarki 3D. Przyjrzyjmy się im bliżej.
1. White Knight
White Knight jest taśmową drukarką 3D, popularną wśród wielu entuzjastów druku 3D, ma ona jednak dość wysoką cenę około 2000 USD .
- Cena: ~ 2000 $
- Zalety: duże wsparcie społeczności, solidna rama, duża szerokość i wysokość druku
- Wady: Brak podgrzewanej platformy, brak kalibracji platformy, wysoki koszt zakupu
2. Powerbelt3D Zero
Powerbelt3D Zero to jedna z bardziej popularnych taśmowych drukarek 3D dla konsumentów, którzy nie chcą wydawać zbyt dużo pieniędzy.
Drukarka jest bardzo wyjątkowa, ponieważ może drukować z elastycznych filamentów, takich jak TPU. Chociaż nie ma najlepszego wyglądu, rekompensuje to użytkownikom częściowo podgrzewaną platformą i całkowicie metalowym hotendem.
- Cena: ~ 744 $
- Zalety: niedroga (w porównaniu do innych opcji), częściowo podgrzewana platforma, całkowicie metalowy hotend
- Wady: niezbyt mocna rama, mała szerokość wydruku, dość nieatrakcyjna estetyka
3. Blackbelt
Drukarka Blackbelt 3D to prawdopodobnie najlepsza drukarka taśmowa 3D. Blackbelt, podobnie jak Powerbelt3D Zero, ma częściowo podgrzewaną platformę, jej temperatura może wzrosnąć o 20 ° C.
- Cena: ~ 12500 $
- Zalety: rozwinięta konstrukcja, świetnie wygląda, daje wysokiej jakości wydruki, duży obszar wydruku, wysokie temperatury druku, częściowo podgrzewana platforma robocza
- Wady: droga, ciężka
4. Creality CR-30
Chociaż niewiele wiadomo o tej drukarce, przewiduje się, że nie będzie ona zbyt droga. Prawdopodobnie będzie to również drukarka typu open source, jak większość drukarek Creality, co oznacza, że aktualizacje powinny być możliwe.
CR-30 wciąż przechodzi testy. Możesz śledzić informacje, odnośnie wprowadzenia jej do regularnej sprzedaży.
- Cena: nieznana
- Zalety: najprawdopodobniej będzie to drukarka typu open source, konkurencyjna cenowo i z dobrym wsparciem społeczności
- Wady: będzie w fazie testowej
Obsługa slicera
Taśmowe drukarki 3D to, tak jak powiedzieliśmy, nowy typ drukarek 3D, więc wybór slicera jest ograniczony jedynie do oprogramowania Cura, które na szczęście jest jednym z najlepszych i najpopularniejszych slicerów.
Ultimaker oferuje specjalny slicer o nazwie Blackbelt Cura 3.6. Chociaż nie jest to wyraźnie przeznaczone dla wszystkich drukarek taśmowych 3D, możesz go używać do przygotowania plików niezależnie od używanego modelu. Konkurencyjny Powerbelt3D zaleca użytkownikom swoich drukarek, aby używali Blackbelt Cura jako slicera do Powerbelt3D Zero.
Dopóki nie pojawi się więcej taśmowych drukarek 3D, Cura może być jedyną opcją.
Alternatywa dla slicera: skrypt G-Code
Jest inna opcja, ale nie jest to slicer; jest to skrypt G-code , który możesz dodać do G-code po przygotowaniu modelu (w dowolnym slicerze). Te instrukcje G-code można znaleźć na Thingiverse, gdzie można również pobrać skrypt.
Chociaż nie ma na to dowodów, zakładamy, że Creality stworzy własny slicer dla CR-30, kiedy zostanie wprowadzony do oficjalnej sprzedaży. Jeśli tego nie zrobią, jest całkiem prawdopodobne, że będzie dostępny profil Cura dedykowany dla CR-30 (tak jak w przypadku innych drukarek Creality).
Patrząc w przyszłość
W tym momencie inne style drukowania są zdecydowanie bardziej rozwinięte i bardziej znane. Jesteśmy jednak pewni, że taśmowe drukarki 3D także doczekają się bardziej zaawansowanego stopnia rozwoju, jak również silniejszej pozycji na rynku drukarek 3D.
Chociaż może nie być wiele tanich drukarek, drukujących w ten sposób, to jest szansa, że za jakiś czas ulegnie to zmianie. Dla porównania, pierwsze tradycyjne drukarki 3D sprzedały się za ponad 100 000 USD w latach 80., a teraz drukarka 3D może kosztować około 200 USD .
Technologia taśmowego druku 3D powinna się ustabilizować i poprawić, zwłaszcza że coraz więcej firm produkuje własne drukarki taśmowe. Zwiększone rozpowszechnienie tych drukarek powinno również oznaczać w przyszłości większą ilość dostępnych slicerów.
Źródło obrazu głównego: Paul Ridden via New Atlas
Licencja: Tekst „ Belt 3D Printer: All You Need to Know ” wydany przez All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/