Słyszałeś o broni drukowanej w 3D. Ale czy kiedykolwiek myślałeś o tym, aby chronić się przed kulami za pomocą drukarki 3D? Film zamieszczony w serwisie 3D Hubs prezentuje interesujące wyniki.
Eric, z firmy Isele Bros. 3D printing, mówi: “Od czasu wynalezienia drukarek 3D, ludzie próbują drukować pistolety, ale prawdziwe pytanie brzmi: czy można użyć drukarek 3D do blokowania kul?”.
Aby przetestować wykorzystanie materiałów do druku 3D, Eric zwraca się o pomoc do emerytowanego inżyniera Terry’ego Younga, który ma sprawdzić, czy istnieje materiał szczególnie dobrze zatrzymujący prawdziwy pocisk.
Aby postawić sobie wyzwanie, postanowili wystrzelić 9-milimetrowe pociski z metalowym płaszczem, standardowe ładunki 115 grain z Beretty lub CC75.
Oprócz tego postanowili stanąć w odległości 14 lub 15 stóp, aby mieć pewność, że będą w stanie trafić w bloki materiału.
Zanim dokonano pełnego przeglądu materiałów, przeprowadzono szybki test w piwnicy Terry’ego Younga, gdzie użyto karabinu pneumatycznego do strzelania do wydrukowanego w 3D bloku.
Ponieważ wyniki wyglądały obiecująco, kontynuowano testy i zmniejszono grubość bloku, zwiększając jednocześnie grubość pocisku.
Jakie były wyniki ich badań?
Zdecydowali się użyć dwóch bloków o grubości około 1,5 cm. Oba zostały wydrukowane z ABS i PLA przy wysokości 300 mikrowarstw.
Wyniki wykazały, że blok ABS nie zdał egzaminu, ponieważ pocisk całkowicie wniknął do środka. Blok z PLA o tych samych wymiarach również nie przeszedł testu.
Przetestowano także wytrzymałość tworzywa sztucznego za pomocą karabinu pneumatycznego kalibru 0,177 i okazało się, że przy mniejszym pocisku blok z tworzywa sztucznego, nawet cieńszego PLA, był w stanie wytrzymać.
Eric stwierdził na zakończenie: “Grubsze kawałki tworzyw sztucznych drukowanych 3D mogą wytrzymać karabiny pneumatyczne i twoje pistolety pneumatyczne, ale gdy wydrukujesz je cieńsze, nie wytrzymają twojej broni palnej 9 mm”.
Wyniki można sprawdzić w powyższym arkuszu kalkulacyjnym (link tutaj).
Żródło: https://all3dp.com