Czołg RC wydrukowany w 3D: 10 ciekawych projektów

Czołg RC wydrukowany w 3D:  10 ciekawych projektów

Nie idź na łatwiznę

W sieci jest nieskończona liczba projektów DIY, a jedną z najpopularniejszych kategorii są czołgi zdalnie sterowane (RC). Druk 3D jest przydatny, ponieważ pozwala na tworzenie wszelkiego rodzaju niestandardowych części.

Czołgi RC nie tylko dostarczają rozrywki w trakcie składania, ale także wyglądają super fajnie. Czołgi te mogą nawet jeździć po nierównych powierzchniach (jak widać na powyższym obrazku). Wszystkie czołgi na naszej liście składają się z komponentów wydrukowanych w 3D, a także części, które można kupić w lokalnym sklepie ze sprzętem elektronicznym lub online.

Ten artykuł jest podzielony na dwie części: projekty standardowe i bardziej wymagające. Standardowe projekty zazwyczaj nie wymagają zbyt wielu umiejętności ani pieniędzy. Z drugiej strony, trudne projekty wymagają znacznie większej wiedzy i inwestycji pieniężnych. Niektóre mogą wymagać też trochę programowania , ponieważ wiele z tych modeli zawiera komputery jednopłytkowe lub mikrokontrolery.

Kategoria: Łatwiejsze

Poniższe czołgi RC są w zasięgu możliwości większości hobbystów. Od najprostszych po te, które używają Arduino i Raspberry Pis, oferujemy najlepsze podstawowe opcje czołgów RC

Mini

Ten mini czołg RC jest najprostszym na tej liście. Nie wymaga żadnego lutowania i jest łatwy w montażu (bez śrub). Pełną listę części można znaleźć na stronie projektu, ale obejmuje ona silniki, baterie, mikrokontroler, płytkę stykową, rezystory i kondensatory.

Łącznie jest 22 drukowanych części, co daje łącznie około 1400 minut czasu drukowania, chociaż można go skrócić, drukując wiele części jednocześnie. W celu zapewnienia wytrzymałości zaleca się drukowanie ze średnim lub wysokim procentem wypełnienia. Na stronie znajduje się pełna instrukcja montażu.

Kto zaprojektował? otvinta3d

Kto wydrukował? Ten niesamowity mini czołg RC ma ponad 35 000 pobrań

Skąd pobrać? Thingiverse

Arduino

Ten kompaktowy zbiornik Arduino nie jest zbyt trudny do złożenia. Większość tego projektu jest drukowana w 3D, w tym koła!

Ten czołg RC wymaga podłączenia Arduino Uno oraz kilku innych komponentów . Będziesz musiał zakupić silnikói, rezystoróy, układ Bluetooth do sterowania czołgiem.

Chociaż producent nie podaje żadnych wskazówek dotyczących drukowania, na podstawie projektu zalecamy drukowanie nieco wolniej, aby wzór sześciokątny wyszedł lepiej. Sugerujemy również stosowanie wysokiego procentu wypełnienia i drukowania z włączonymi podporami dla wszystkich części, które mają nawis. Aby uzyskać szczegółowe koła, użyj niewielkiej wysokości warstwy.

Kto to zaprojektował? Obenottr3D

Kto wydrukował? Ten kompaktowy czołg RC ma ponad 1600 wyświetleń i 73 pobrania.

Skąd pobrać? Cults

Robotic

Ten specjalny robotyczny czołg ma kamerę (jak widać na powyższym obrazku), która pomoże ci łatwiej nim sterować. Czołg nie powinien być zbyt trudny w montażu, a elementy gąsiennic łączą się ze sobą za pomocą skrawków filamentu 1,75 mm.

Elementy nięzbędnedo wydruku tego modelu znajdziesz Thingiverse. Czołg wykorzystuje czujnik koloru, czujnik ultradźwiękowy, serwomechanizmy, Arduino Uno, baterię i nie tylko.

Model składa się z 16 różnych elementów. Zaleca się drukowanie z wykorzystaniem raftu i podpór), ponieważ mogą wystąpić problemy z przyczepnością do stołu i nawisy. Producent zaleca również drukowanie na warstwie 0,2 mm i wypełnieniem 50%.

Kto zaprojektował? timmiclark

Kto wydrukował? Ten projekt czołgu RC DIY ma ponad 25 000 pobrań

Skąd pobrać? Thingiverse

FPV Rover

Ten łazik wykorzystuje kamerę FPV do oglądania akcji na żywo, tak jak dron. Został zaprojektowany w Fusion 360, a twórca dołącza pliki na wypadek, gdybyś chciał wprowadzić jakieś zmiany. Czołg wygląda świetnie, gdy jest pomalowany, jak widać na powyższym obrazku.

Projekt wykorzystuje dwa silniki o prędkości 100 obr./min, aby zapewnić szybki ruch. Pełną listę części można znaleźć na stronie projektu.

Projekt wymaga wydrukowania 17 różnych elementów, a także zakupu 12 części. Producent nie podał żadnych zaleceń dotyczących drukowania, ale należy pamiętać, aby części były wystarczająco mocne, zarówno pod względem procentu wypełnienia, jak i wzoru.

Kto zaprojektował? bribro12

Kto wydrukował? Ten łazik FPV ma ponad 4400 wyświetleń i prawie 500 pobrań.

Skąd pobrać? MyMiniFactory

Raspberry Pi

To druga wersja tego sterowanego przez Raspberry PI czołgu i jest bardziej wszechstronna niż oryginał. Szpilki ze stali nierdzewnej są używane do łączenia elementów gąsiennic wydrukowanych w 3D, dzięki czemu model ten ma solidną konstrukcję i jest dobrze zaprojektowany.

Pełną listę części, których nie można wydrukować, można znaleźć na stronie projektu poniżej i obejmuje ona pręty, wsporniki, silniki, płytkę prototypową Adafruit i nie tylko. Robot wykorzystuje również wiele czujników, aby zapobiec wjechaniu w ściany przez czołg.

Ten projekt wykorzystuje wiele elementów wydrukowanych w 3D. Z tego powodu zalecamy jednoczesne drukowanie wielu elementów, ponieważ do montażu będziesz potrzebować 52 części.

Podobnie jak w innych modelach, użyj małej wysokości warstwy, aby uzyskać precyzyjne i spójne ścieżki oraz wysoki procent wypełnienia. Drukuj z użyciem podpór, jeśli uważasz, że Twoja drukarka może nie być w stanie obsłużyć niektórych nawisów.

Kto zaprojektował? timmiclark

Kto wydrukował? Ten czołg RC Raspberry Pi ma około 46 000 pobrań!

Skąd pobrać Thingiverse

Claw

Ten czołg ma coś specjalnego: sterowany chwytak. Jest dość prosty w montażu, ponieważ jest minimalistyczny z małym kadłubem (do zakrycia elektroniki). Duży kąt podniesienia gąsiennic z przodu daje temu czołgowi przewagę na polu bitwy, pozwalając mu lepiej radzić sobie z trudniejszymi powierzchniami.

W przeciwieństwie do tego, co widzieliśmy do tej pory, ten czołg RC jest sterowany za pomocą pilota, podczas gdy większość innych projektów wykorzystuje programy komputerowe. Zestawienie częsci do tego modelu można znaleźć na stronie projektu, i zawiera odbiornik RC, kontroler, elementy drukowane i baterię.

Twórca tego projektu nie opublikował żadnych konkretnych zalecanych ustawień drukowania, więc po prostu kieruj się zdrowym rozsądkiem. Wskazane byłoby zwiększenie wypełnienia do około 75% , aby uzyskać dobrą wytrzymałość zewnętrzną.

Kto to zaprojektował? Greystone

Kto to wydrukował? Ten prosty czołg ma ponad 5900 wyświetleń i 349 pobrań.

Skąd pobrać? Cults

Trench

Ten czołg porusza się bardzo szybko i jest dość wytrzymały. Duży kąt nachylenia gąsienic jest wzorowany na czołgach z II wojny światowej. Taki kąt pozwalał czołgom na przejeżdżanie przez okopy bez utknięcia.

Lista części tego projektu znajduje się na stronie projektu i składa się ze wsporników, przekładni silników, akumulatora i nie tylko. Projektant twierdzi, że części powinny kosztować około 150 euro (~ 178 dolarów).

Projektant zaleca drukowanie wszystkich części z wypełnieniem 30% w celu zapewnienia wytrzymałości. Podpory nie są wymagane, ale aby uzyskać dobrą trwałość zewnętrzną, należy użyć trzech górnych i trzech dolnych warstw. Sugeruje się również użycie warstwy o wysokości 0,2 mm ze standardową dyszą 0,4 mm. Na koniec producent stwierdza, że ten czołg działa najlepiej, gdy części do druku 3D są drukowane z PLA lub PETG.

Kto zaprojektował? Staind

Kto wydrukował? Ten czołg ma imponującą liczbę około 133 000 pobrań.

Skąd pobrać? Thingiverse

Kategoria: Trudne

Poniższe trzy projekty są zbyt fajne, aby je pominąć, ale jak wspomnieliśmy, będą one trudniejsze do zrealizowania, ponieważ ich pliki nie są publicznie dostępne.

Tanky McTankface

Tanky McTankface, oprócz doskonałej nazwy, jest prawdziwym arcydziełem. Jeśli przyjrzysz się uważnie zdjęciu, zobaczysz niesamowity system zawieszenia, jaki ma ten czołg, pozwalający mu jeździć skałach i nierównych ścieżkach.

Chociaż ten czołg nie ma na górze modelu działą naddrabia to ramą. Kto wie, może producent niedługo doda działo! W tym momencie producent nie udostępnił plików ani materiałów potrzebnych do zbudowania tego czołgu.

Kto to zaprojektował? p0Pe

Kto wydrukował? Ten projekt na Reddicie ma 53 głosy za.

Gdzie to zobaczyć?

Reddit
Youtube

Airsoft

Ten niesamowity czołg airsoft ma wiele wspaniałych cech. Jest niezwykle szybki i może pokonać wiele trudnych przeszkód

Czołg może również strzelać kulkami! Ponieważ ten projekt jest tylko do wyświetlania i nie można go pobrać, nie ma sugestii dotyczących drukowania.

Kto zaprojektoiwał? LegoDEI

Kto wydrukował? Ten wspólny projekt ma 402 głosy za na Reddicie!

Gdzie to zobaczyć? Reddit

Panzer VIII Maus

Ten projekt Panzer VIII Maus jest oszałamiający. Przy użyciu złożonego systemu ruchu, jak pokazano na stronie projektu, zbudowanie tego modelu może stanowić wyzwanie. Jednak ten projekt wykorzystuje tylko pięć różnych części innych niż te drukowane w 3D.

Producent podaje, że materiały do tego modelu będą kosztować około 240 USD (bez kosztów drukowania).

Według projektanta wszystkie części tego modelu do druku 3D nie wymagają drukowania podpór. Ten projekt składa się z dziewięciu różnych części do druku 3D, a także pięciu różnych części niedrukowanych (chociaż będziesz potrzebować wielokrotności części niedrukowanych, co daje łącznie 97 niedrukowanych części). Strona projektu nie zawiera innych wskazówek dotyczących drukowania, ale zalecamy drukowanie z wysokim procentem wypełnienia.

Źródło: https://all3dp.com