Mark Beecroft, starszy wykładowca na Manchester Metropolitan University School of Art, bada zastosowanie druku 3D w dziewiarstwie przemysłowym w procesie, który nazywa „cyfrowym przeplataniem”.
Istnieją setki zastosowań dla druku 3D, ale jednym z dziwniejszych może być robienie na drutach za Ciebie. W niedawno opublikowanej pracy, Mark Beecroft, starszy wykładowca w Manchester Metropolitan University School of Art, zbadał drukowane w 3D struktury oparte na dzianinie w procesie, który nazywa 'cyfrowym przeplotem’.
Praca pokazuje, że selektywne spiekanie laserowe (SLS) może tworzyć rurowe struktury oparte na dzianinie przy użyciu proszku nylonowego (PA12). Struktury te były drukowane w sposób ciągły na maszynie EOS Formiga P110.
Nie były potrzebne żadne podpory, a uzyskane wydruki zapewniają dobrą elastyczność, dobre właściwości mechaniczne i wysoki poziom szczegółowości.
Beecroft twierdzi, że istnieje możliwość rozwoju i zastosowania tych elementów w przyszłości w przemyśle odzieżowym.
Testowanie struktur drukowanych 3D
Poprzednie badania struktur dzianych drukowanych w 3D dotyczyły nieciągłych metod drukowania i połączonych geometrii. Praca Beecrofta wypełnia tę „lukę”. Uważa on, że jego metoda oferuje „szansę na nową metodę produkcji tekstyliów”.
Obecnie, wrodzone właściwości dzianiny są „słabo rozwinięte w testowaniu struktur drukowanych „. Aby sprawdzić te właściwości rozciągliwości i elastyczności, Beecroft ściskał, rozciągał, łamał i składał struktury.
Choć wciąż na etapie badań spekulacyjnych, praca ta może zostać wykorzystana w przyszłości w sektorach tekstyliów technicznych, takich jak odzież sportowa i opieka zdrowotna.
Beecroft będzie kontynuował swoje badania w celu sprawdzenia trwałości struktur drukowanych w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Będzie to obejmowało testowanie wytrzymałości, wydłużenia i obciążenia do punktu zerwania.
Żródło: https://all3dp.com