Jakość powierzchni druku jest jednym z najważniejszych aspektów tuningu drukarki 3D. Gładkość powierzchni wydruku decyduje o ostrości wydruku, szczelności tolerancji wydruku, a nawet o ogólnej wytrzymałości wydruku.
Wszystkie rodzaje problemów mogą obniżyć jakość powierzchni wydruków. Jednym z głównych problemów, który może być trudny do wyeliminowania jest coś, co nazywa się “Z seam”. Na szczęście wiele slicerów, w tym Cura UltiMakera, posiada dedykowane ustawienia slicera, które minimalizują obecność “Z seam” na wydrukach 3D. W tym artykule przyjrzymy się ustawieniu Cury “Outer Wall Wipe Distance”, które jest dość proste w użyciu.
Problem
Szew Z to deformacja, która wynika z gromadzenia się filamentu przy każdej zmianie warstw w drukarce. Jest to konsekwencja tego, że ekstrudery nie są w stanie natychmiast zatrzymać i rozpocząć przepływu filamentu. Z tego powodu jest to problem tak naprawdę tylko drukarek FDM.
Podczas zmiany warstwy, drukarka 3D wstrzymuje ekstruzję. Jednak ciśnienie wsteczne wynikające z tego, że właśnie wytłoczyła całą warstwę filamentu, będzie nadal wypychać gorący filament, podczas gdy extruder stoi nieruchomo na płaszczyźnie XY (nawet jeśli tylko na chwilę). Efektem jest więc nadmierna ekstruzja w tym obszarze warstwy.
Jednym z rozwiązań jest wycofanie filamentu przed zmianą warstwy, ale nie jest to możliwe w przypadku niektórych filamentów, a nawet niektórych ekstruderów.
Rozwiązania
Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie obecności szwu Z na wydruku 3D. Jeśli chcesz jedynie zmniejszyć zauważalność szwu Z, jedną z opcji w Cura jest wybór miejsca, w którym slicer zmienia warstwy. W zależności od miejsca, które wybierzesz, może to sprawić, że szew Z będzie trudniejszy do zauważenia, ale nie zostanie wyeliminowany.
Alternatywnie, Cura ma inną funkcję zwaną “Coasting”, która wycofuje filament przed zmianą warstwy, zmniejszając ciśnienie w ekstruderze, które powoduje kleks w szwie Z.
Mogą jednak istnieć powody, dla których nie należy korzystać z tych regulacji. Zmiana wyrównania szwu Z nie poprawia tolerancji, a coasting wymaga precyzyjnie dostrojonych ustawień retrakcji. W przypadkach, w których ważna jest ścisła tolerancja lub ograniczone jest wycofywanie, właściwym rozwiązaniem może być parametru Outer Wall Wipe Distance.
Outer Wall Wipe Distance to odległość, którą drukarka 3D przesuwa bez wytłaczania filamentu na końcu każdej warstwy przed przejściem do następnej.
Dlaczego warto stosować Outer Wall Wipe Distance
Zmiana parametru Outer Wall Wipe Distance robi kilka dobrych rzeczy dla wykończenia powierzchni druku 3D. Poprzez wygładzenie dodatkowego filamentu do obwodu wydruku, zmniejsza widoczność szwu Z, zwiększa gładkość i zacieśnia tolerancję ściany.
Istotną wadą zwiększenia odległości Outer Wall Wipe Distance jest to, że zwiększa całkowity czas druku. Dodaje przecież dodatkowy ruch dla każdej pętli każdej powierzchni każdej warstwy. W druku z kilkuset warstwami ten dodatkowy czas może stać się dość znaczący. Dodatkowo, jeśli odległośćj zostanie zwiększona zbyt mocno, spowoduje to przegrzanie ściany, co może spowodować stopienie części druku w szwie Z. Z tego powodu najlepiej nie przekraczać odległości ~0,5 mm.
Jak go używać
W programie Cura, Outer Wall Wipe Distance jest domyślnie ustawieniem ukrytym. Przed jego zmianą, musisz najpierw uczynić je widocznym. Na szczęście, można to łatwo zrobić w domyślnym widoku UltiMaker Cura.
Aby włączyć to ustawienie, przejdź do panelu “Print settings” i wybierz “Expert” lub “All” w menu rozwijanym.
Następnie przejdź w dół do “Walls” i zmień wartość Outer Wall Wipe Distance. Jeśli Twoje obecne wydruki mają zauważalne szwy Z, zwiększ nieco tę wartość. Typowe wartości to 0,5 mm i poniżej. Jeśli zwiększysz tę wartość zbyt mocno, drukarce zabraknie filamentu do wygładzenia, co spowoduje przegrzanie bieżącej warstwy i niedostateczne wytłoczenie początku kolejnej warstwy.
Wypróbuj te nowe ustawienia na wydrukach testowych, które mają łatwo widoczne szwy Z, takie jak pionowy cylinder. Gdy szew Z zmniejszy się do pożądanego poziomu, gratulacje, udało się! Jeśli nie, spróbuj ponownie z większą wartością odległości wycierania ściany zewnętrznej.
Pamiętaj, że najlepszą praktyką jest pozostawanie poniżej 0,5-mm odległości.
Żródło: https://all3dp.com