Cura: drukuj pojedynczo - proste wyjaśnienie

Cura: drukuj pojedynczo - proste wyjaśnienie

Zalety i wady

Funkcja drukowania pojedynczo w programie Cura, jest zdecydowanie wyjątkowa, ale nie jest idealna, ponieważ istnieją pewne naturalne ograniczenia podczas drukowania w tym specjalnym trybie.

Zalety

Drukowanie jednego modelu na raz, może nie jest super popularną metodą drukowania, ale na pewno ma pewne zalety. Najbardziej oczywiste jest to, że jeśli chcesz drukować wiele modeli, możesz najpierw wydrukować model, który potrzebujesz, a dopiero potem zostaną wydrukowane kolejne części.

Mniej oczywistą zaletą drukowania jednej części na raz, jest skrócenie czasu drukowania. Jeśli chcesz drukować wiele modeli jednocześnie, drukarka będzie musiała wykonać ruchy przesuwne każdej warstwy, aby dotrzeć do wszystkich części.

Oprócz potencjalnie większej ilości nitek podczas drukowania wielu projektów jednocześnie, więcej ruchów oznacza dłuższy czas drukowania. Innymi słowy, drukowanie jednego na raz może wyeliminować nitkowanie między częściami i pominąć ciągłe ruchy, co skróci czas drukowania.

Kolejną korzyścią jest to, że jeśli drukarka zawiedzie w połowie drukowania, gdy modele są drukowane pojedynczo, nie otrzymasz grupy półwydrukowanych części. Zamiast tego, o ile drukarka nie zawiodła od razu, otrzymasz co najmniej jeden lub kilka pomyślnie wydrukowanych modeli.

Wady

Teraz, gdy poznałeś już zalety tej funkcji programu Cura, ważne jest, aby dostrzec również wady tego stylu drukowania. Przede wszystkim, te wady odnoszą się do przestrzeni druku, ponieważ slicer nie pozwoli Ci drukować w sposób, który mógłby uszkodzić drukarkę (na przykład głowica drukująca wpadająca na drukowaną część).

Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o dostępną wysokość konstrukcyjną, którą możesz wykorzystać. Po zaimportowaniu wielu modeli w trybie „jeden na raz”, natychmiast zobaczysz, że wysokość konstrukcyjna jest znacznie zmniejszona do około 30 mm, w zależności od przesunięcia głowicy drukującej dla wybranej maszyny w programie Cura.

Dzieje się tak, ponieważ suwnica (lub suwnice) na drukarce może uderzyć i uszkodzić lub usunąć z platformy poprzedni wydruk. Z tego powodu, slicer wymaga, aby wszystkie importowane modele były mniejsze niż minimalna wysokość suwnicy nad platformą.

Oprócz utraty prawie całej wysokości konstrukcyjnej, stracisz również pewien obszar konstrukcyjny w osiach X i Y. Jest to spowodowane tym, że głowica drukująca wymaga dość dużo miejsca nad innymi modelami, aby na nie nie najechać. Innymi słowy, ta przestrzeń pozwala drukarce na produkcję jednej części bez zakłócania innej.

Na koniec warto zaznaczyć, że w tej chwili Cura nie pozwala na stosowanie różnych ustawień dla wielu części drukowanych pojedynczo, więc wszystkie części będą drukowane z tymi samymi ustawieniami.

Jak korzystać z funkcji „One at a Time”?

Używanie sekwencji drukowania pojedynczo w programie Cura jest dość proste, ale na pierwszy rzut oka może być nieco mylące. Możesz skorzystać z poniższych instrukcji, aby zrobić to poprawnie:

  • Zaimportuj swój pierwszy model w programie Cura i kliknij ikonę menu (trzy kreski) w prawym górnym rogu. Wybierz opcję „All”.
  • Przewiń w dół lub wyszukaj opcję „Print Sequence”, znajdującą się w sekcji „Special Modes”.
  • Kliknij menu rozwijane i wybierz opcję „One at a Time”.
  • Zaimportuj inne projekty do programu Cura lub zduplikuj bieżący.
  • Przesuń, przeskaluj lub zorientuj je tak, aby wszystkie zmieściły się na platformie.
  • Powinieneś zobaczyć ciemniejszy, zacieniony obszar wokół każdej wstawionej części. Zmień położenie każdego modelu tak, aby najbardziej zewnętrzny zacieniony obszar nie dotykał podstawy modelu. Nie ma problemu, jeśli ten najbardziej zacieniony obszar dotyka zacienionego obszaru, brzegu innego modelu. (Po prostu nie może przecinać podstawy innej części. Zazwyczaj najlepiej jest oddzielić modele tak daleko, jak to możliwe.
  • Kliknij „Slice”.
  • Przejdź do sekcji „Preview” w programie Cura, aby zobaczyć G-code wydruku.
  • Użyj suwaka z boku sekcji „Preview”, aby dostosować warstwę, którą widzisz, aby upewnić się, że część, która ma być wydrukowana jako pierwsza, rzeczywiście będzie tą pierwszą. Jeśli tak nie jest, ponownie wstaw modele i upewnij się, że importujesz ten, który ma być wydrukowany jako pierwszy, jako ostatni.
  • Zapisz plik G-code na drukarce lub w pamięci urządzenia.

I to już wszystko, jeśli chodzi o korzystanie z funkcji drukowania sekwencji w jednym czasie w programie Cura! Upewnij się, że zawsze sprawdzasz G-code, ponieważ jest to bardzo ważne, aby upewnić się, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jeśli chcesz, aby określony model został wydrukowany jako pierwszy, upewnij się, że importujesz ten model jako ostatni, ponieważ najnowsza wkładka powinna zostać wydrukowana jako pierwsza.

Jeśli posiadasz drukarkę z dwoma ekstruderami, nic nie powinno się zmienić w tym procesie tak długo, jak długo drukujesz tylko z jednym ekstruderem na raz lub pozostawiasz wystarczająco dużo miejsca pomiędzy nimi. W związku z tym, upewnij się, że zawsze zostawiasz wystarczająco dużo miejsca pomiędzy częściami, aby dwie głowice drukujące w twojej maszynie nie zderzyły się.

Na koniec, kiedy zdejmujesz pierwszy wydruk, podczas gdy powstaje następny model, zawsze pamiętaj, aby zdejmować część ostrożnie i delikatnie, tak aby nie naruszyć bieżącego wydruku.

Żródło: https://all3dp.com