Jeśli podpory generowane w Cura, nie spełniają twoich oczekiwań, sprawdź wtyczkę Custom Supports, aby uzyskać idealne niestandardowe podpory dla swoich wydruków.
Łatwe rozwiązanie
Cura jest slicerem polecanym przez wielu producentów drukarek 3D, a dzieje się tak dlatego, że jest on darmowy, open source i do tego jest bardzo łatwy w obsłudze.
Jeśli masz za zadanie przygotowanie do druku modeli zawierających zwisy, tworzenie podpór w oprogramowaniu będzie łatwe i pomocne Jednocześnie, podpory generowane przez slicer, nie zawsze będą najlepszym rozwiązaniem dla każdego rodzaju modelu. Automatycznie tworzone podpory, pojawiają się czasami niepotrzebnie w niektórych częściach modelu lub brakuje ich tam, gdzie rzeczywiście mogłyby się przydać. Standardowa opcja dostosowania podpór, nie daje zbyt wielu możliwości.
Jeśli jest to dla Ciebie problemem, rozwiązaniem może być wtyczka o nazwie Custom Supports, autorstwa Krasimira Stefanov. Możesz ją pobrać i zainstalować bezpłatnie z Cura Marketplace. Dzięki ponad 400 000 pobraniom jest łatwa w użyciu i zawiera kilka przydatnych funkcji.
W tym artykule znajdziesz informacje, które mogą pomóc Ci w podjęciu decyzji o tym, czy warto pobrać tę wtyczkę. Jeśli jednak chcesz poznać sposób dodawania niestandardowych podpór bez korzystania z Custom Supports, zapoznaj się z ostatnim punktem w naszym artykule.
Jak działa Custom Supports?
Wtyczka Custom Supports umożliwia wybranie typu podpór, a następnie umożliwia ręczne umieszczenie ich na modelu. Znajdziesz wszystkie swoje narzędzia na bocznym pasku zadań, wraz z opcjami skalowania, ruchu i typów siatki. Możesz otworzyć menu, po prostu klikając na nie.
Możesz wybierać między podporami cylindrycznymi i tradycyjnymi, w zależności od modelu. Po wybraniu potrzebnej opcji, jest to tak proste, jak skalowanie podpór do wybranego rozmiaru i umieszczanie w dowolnym miejscu. Skalowanie jest możliwe po kliknięciu na podpory. Pojawia się wówczas menu, w którym możesz wprowadzić wymiary albo po prostu kliknąć „Scale”, tak jak w przypadku normalnego modelu.
Oprócz tego, możesz użyć niestandardowego tworzenia podpór, z włączoną lub wyłączoną opcją domyślnego generowania podpór. Zasadniczo możliwe jest wyłączenie automatycznego tworzenia podpór w Cura i korzystanie nadal z jego ustawień.
Po wybraniu opcji ,,slice”, oprogramowanie automatycznie przekształca dodaną geometrię w podpory.
Zalety i wady Custom Supports
Ta wtyczka zapewnia znacznie większą funkcjonalność, w porównaniu ze standardową funkcją tworzenia podpór w Cura. Jest to świetny dodatek do przepływu pracy Cura, ponieważ zwiększa możliwości doskonalenia sposobu drukowania modelu.
Jak już wspomnieliśmy, jest to całkowicie bezpłatne, ale zawsze możesz przekazać darowiznę autorowi tej wtyczki. Program potencjalnie pozwala zaoszczędzić nie tylko filament, ale także może zapobiec nieudanym wydrukom. Używając Custom Supports, możesz nawet zdecydować się na umieszczenie podpór w obszarach, które przy automatycznym generowaniu podpór, zostałyby pominięte.
Kilku użytkowników wtyczki, zgłosiło pewne istotne problemy zaobserwowane podczas korzystania z niej, np. przemieszczanie się modelu, z wybranej lokalizacji na platformie. Możemy domniemywać, że przyczyną problemów z wtyczką jest to, że nie zawsze jest aktualizowana tak szybko, jak Cura.
Podpory dodawane ręcznie, bez Custom Supports
Jeśli chcesz dodać ręcznie podpory do modelu bez wtyczki, możesz to zrobić w samym oprogramowaniu Cura. Proces polega na zaimportowaniu do slicera nowego modelu STL, przecięciu go z obszarem, do którego chcesz dodać podpory i zmianie typu siatki/mesh type na podpory.
Dzięki tej metodzie możesz użyć wbudowanego skalowania, aby dostosować rozmiar podpór. Zaletą korzystania z tego sposobu jest to, że nie musisz umieszczać wielu małych podpór, ponieważ zamiast tego możesz wprowadzić jeden duży model STL, który będzie pełnił funkcję podpór.
Aby uzyskać więcej informacji, a także szczegółowy przewodnik dotyczący tej metody, zapoznaj się z samouczkiem Krummrey’s Instructable.
Źródło głównego zdjęcia: Draxy via Reddit
Licencja: tekst „ Cura: Custom Supports – Simply Explained ” firmy All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/