Retrakcja jest bardzo ważnym ustawieniem dla drukarek 3D, ponieważ pomaga zapobiegać problemom jakościowym takim jak stringing i redukuje efekty nadmiernej ekstruzji. Podczas gdy zwykle dobrze jest używać retrakcji w wydrukach, zbyt duża może powodować inne problemy, takie jak niespójna ekstruzja i zacięcia dysz. Dzieje się tak, ponieważ podczas retrakcji filament jest zasysany z powrotem przez hot-end, a następnie szybko ekstrudowany ponownie, powodując efekt uderzania w dyszę.
Combing to kolejne ustawienie slicera 3D, które może zwalczać nadmierne retrakcje poprzez regulację miejsca, w którym dysza może się poruszać. Combing nie jest jednak ustawieniem uniwersalnym i może być ustawiony na różne tryby, w zależności od używanego slicera.
Ultimaker Cura to popularny, open-source’owy slicer 3D, która oferuje kilka trybów combingu do wyboru. W tym artykule omówimy jak działa combing, kiedy należy go używać i różne tryby dostępne w programie Cura.
Jak to działa?
Combing ogranicza retrakcję, dzięki czemu nie występują inne problemy, takie jak zapychanie się końcówek i drobne przerwy w warstwach. Jednakże, combing nie tylko redukuje retrakcje, ale może również pomóc zredukować nitkowanie.
Bez aktywnego combingu, gdy maszyna kończy jedną warstwę, głowica drukująca podnosi się i przesuwa w prostej linii do punktu początkowego następnej warstwy, który często różni się od punktu końcowego poprzedniej warstwy. Nacisk na hot-end powoduje wyciek filamentu z dyszy, dlatego retrakcja jest konieczna, aby zapobiec powstawaniu nitek podczas drogi głowicy od punktu końcowego do punktu początkowego. Niestety, retrakcje nie zawsze są idealne, ponieważ mogą powodować własne problemy, a ponadto trudno jest idealnie dostosować ustawienia retrakcji.
Combing kontroluje sposób, w jaki dysza przesuwa się z punktu końcowego jednej warstwy do punktu początkowego następnej, aby zmniejszyć potrzebę retrakcji. Zamiast próbować zapobiegać ciśnieniu w hot-endzie poprzez ciągłe wciąganie filamentu, combing pozwala materiałowi wyciekać po wewnętrznej stronie wydruku, gdzie jest mniej widoczny. Zazwyczaj oznacza to podążanie za wzorami wypełnienia lub warstwami ściennymi we wnętrzu wydruku.
Oczywiście istnieją scenariusze, w których poruszanie się po wydruku do punktu początkowego następnej warstwy nie jest możliwe, więc niewielka retrakcja może być nadal konieczna, a Cura automatycznie wybierze opcję wyłączenia retrakcji, gdy nie będzie ona potrzebna. W zależności od tego, jaki tryb ustawisz w slicerze, combing może znacznie zmniejszyć retrakcje, ale jeśli potrzebne są znacznie dłuższe ruchy, czas wydruku się wydłuży.
Najlepiej jest użyć trybu combing, gdy masz wydruk taki jak miska, gdzie obiekt jest pojedynczym połączonym elementem, ale ma dużo widocznej przestrzeni, gdzie nitkowanie mogłoby zaszkodzić wizualnej estetyce części. Jeśli masz przerwy w pojedynczej połączonej bryle (np. otwory na śruby w płycie) lub drukujesz część, która musi zachować gładką powierzchnię, również najlepiej jest aktywować combing, aby uniknąć wpływu na funkcjonalność lub wygląd części.
W przypadku większości wydruków, combing jest używany razem z retrakcją, ale technicznie rzecz biorąc, może być używane z wyłączoną retrakcją. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach najlepiej jest ustawić ten tryb na niektórych warstwach wewnętrznych, a retrakcję na warstwach powierzchniowych, takich jak górna i dolna, aby zmniejszyć blizny (patrz poniżej). Combing nie zawsze działa, w zależności od modelu, a niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z PETG, więc jeśli zdecydujesz się całkowicie wyłączyć retrakcję, aby uniknąć takich problemów, najprawdopodobniej zobaczysz nitkowanie.
Teraz, gdy już rozumiesz jak działa combing i kiedy go używać, przejdźmy do różnych trybów dostępnych w programie Cura!
Opcje combingu
Ustawienia combingu znajdują się tuż pod ustawieniami retrackcji w kategorii ustawień “Travel” programu Cura. W programie Cura dostępnych jest kilka trybów combingu, więc przyjrzyjmy się, co każdy z nich oznacza i jak wpływa na proces druku.
Off
Jak zapewne się domyślasz, tryb “Off” oznacza, że combing jest wyłaczony. W związku z tym retrakcje będą miały miejsce na każdej warstwie i możesz się spodziewać, że zobaczysz kilka słabych smug lub nierówności, jeśli ustawienia retrakcji i ekstruzji nie są dobrze dostrojone.
Tryb “off” oznacza, że drukarka może wybrać najkrótszą drogę dla wszystkich ruchów, więc w zależności od modelu, najprawdopodobniej będziesz miał szybszy czas wydruku w porównaniu z włączonym combingiem. Z tego powodu sugerujemy używanie tego trybu dla części prototypowych, które nie muszą wyglądać bardzo ładnie, ale muszą być wydrukowane szybko.
All
Tryb “All”, będący przeciwieństwem poprzedniej opcji, będzie wykorzystywał combing w maksymalnym możliwym stopniu na każdej warstwie. Tak długo, jak istnieje ścieżka, którą można podążać wzdłuż wydruku do punktu początkowego następnej warstwy, tryb ten każe dyszy podążać za nią.
Chociaż może to zmniejszyć retrakcje, a tym samym skrócić czas drukowania, combing na najbardziej zewnętrznych warstwach modelu może powodować “blizny” lub linie lekkiego przerostu, które negatywnie wpływają na wygląd wizualny części. Najlepiej jest używać tego trybu do wydruków, w których nie chcesz uzyskać pasm, ale nie zależy Ci zbytnio na ich wyglądzie, szczególnie na górze i na dole, gdzie mogą pojawić się blizny.
Not on Outer Surface
Tryb “Not on Outer Surface” wymusza, aby dysza nigdy nie stosowała combingu na zewnętrznych powierzchniach. W tym trybie dysza może nadal wylewać nadmiar filamentu na wszystkie inne części wydruku, ale nie powinno to mieć wpływu na wygląd widocznych powierzchni. Sugerujemy używanie tego trybu do drukowania modeli, które wymagają gładkiej góry i dołu.
Not in Skin
Tryb “Not in Skin” uniemożliwi proces combingu na górnej i dolnej warstwie wydruku. Zapobiega to powstawaniu widocznych linii (blizn).
Opcja “Not in Skin” nadal będzie umożliwiać combing wzdłuż ścian, co może być widoczne, ale dla górnej i dolnej warstwy będą używane tylko retrakcje. Prawdopodobnie najlepiej jest używać tego trybu dla modeli, które mają dużą płaską powierzchnię górną, gdzie wszelkie skazy będą trudne do ukrycia.
Within Infill
Tryb “Within Infill” mówi drukarce, aby podczas combingu przesuwała głowicę tylko wzdłuż górnej warstwy wzoru wypełnienia. Zapobiega to sytuacji, w której podczas combingu dysza może wylać dodatkowy materiał wzdłuż ścian wydruku, gdzie może być on widoczny.
Opcja “Within Infill” jest świetna do tworzenia modeli, które są atrakcyjne wizualnie pod każdym kątem, nie tylko od góry i od dołu. Można jednak zauważyć nieznaczne wydłużenie czasu drukowania w porównaniu z innymi trybami łączenia, ponieważ dysza jest ograniczona w trasach, które może pokonać, aby dotrzeć do punktu początkowego następnej warstwy.
Other Settings
Po włączeniu trybu combing (dowolny tryb inny niż “wyłączony”), w sekcji “Combing Mode” pojawia się kilka innych ustawień.
Maximum Comb Distance With No Retract
Ta liczba określa maksymalną odległość combingu przed wymaganym wycofaniem, przy czym wartość 0 oznacza, że nie ma limitu długości ruchów. W zależności od innych ustawień retrakcji i geometrii wydruku może to prowadzić do uszkodzenia wydruków, dlatego warto ustawić maksimum, aby wymusić retrakcje po pewnym dystansie.
Avoid Printed Parts When Traveling
Ten parametr robi prawie dokładnie to, czego można się spodziewać, bazując na nazwie. Oznacza to, że wszystkie ruchy przesuwu będą omijać już wydrukowane części. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest włączenie tego ustawienia, zwłaszcza jeśli funkcja Z-hop, która podnosi dyszę podczas ruchu, jest wyłączona
Avoid Supports When Traveling
To ustawienie pozwala uniknąć problemu, który występuje głównie w przypadku wyższych wydruków, gdzie podpory mogą się oderwać po zderzeniu z dyszą. Dzieje się tak, ponieważ podpory nie są (zazwyczaj) solidnie przymocowane do reszty wydruku, aby ułatwić ich późniejsze usunięcie.
To ustawienie mówi dyszy, aby nie przekraczała obszaru drukowania żadnych podpór, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo złamania lub przewrócenia się podpór i spowodowania awarii nawisu. To ustawienie jest dostępne tylko wtedy, gdy wybrano opcję ” Avoid Printer Parts When Traveling “.
Żródło: https://all3dp.com