Tak pewne jak to, że słońce wzejdzie jest to że Creality wypuści nową drukarkę 3D.
Oto i jest, wyskakując ponad gładkie wydmy Dubaju. To Creality Ender 3 S1, nowa i całkiem ekscytująca wersja Endera 3, który został zaprezentowany podczas Dubajskiego Expo.
Najwięcej miejsca na pierwszych stronach gazet zajmuje nowy ekstruder bezpośredni “Sprite” oraz automatyczny system poziomowania platformy Creality CR Touch, ale są też inne rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Oddzielnie sprzedawane akcesoria, które sugerują przyszłą modularność, 32-bitowa płyta główna, wyjmowan platforma ze stali sprężynowej, zupełnie nowe UI i prosty 6-cio stopniowy montaż powinny stanowić znaczącą aktualizację Endera 3 V2, ale czy będzie to również znaczący skok cenowy?
Cechy
EXTRUDER DIRECT “SPRITE”
Niestety nie ma to nic wspólnego z pysznym, cytrusowym napojem gazowanym. Nowy ekstruder, opracowany przez Creality, ma oferować sporą siłę nacisku przy wadze zaledwie 210 gramów. Dokumentacja sugeruje, że jest to ekstruder z przekładnią o przełożeniu 3.5:1, z podwójnymi kołami zębatymi odpowiedzialnymi za chwytanie i pchanie filamentu. Jest to stosunkowo zaawansowane rozwiązanie w porównaniu do poprzednich ekstruderów Mk8, które widzieliśmy w Creality.
Nie będziemy wiedzieli jak to się przełoży na jakość podawania materiału dopóki nie zobaczymy tego na własne oczy, ale Creality promuje to jako opcję przyjazną dla filamentu. Mnóstwo ludzi dokonało bezpośrednich upgrade’ów ekstruderów w swoich Enderach 3, zanim pojawił się Sprite, więc można powiedzieć, że jest zapotrzebowanie na taką konfigurację Endera 3.
Czujnik filamentu i funkcja wznawiania druku są również obecne na S1, co staje się standardem w każdej drukarce 3D FDM, którą warto się ekscytować.
CR TOUCH – AUTOMATYCZNE POZIOMOWANIE PLATFORMY
Konfiguracja CR Touch firmy Creality wykorzystuje metalową sondę dotykową, która dokonuje pomiaru w 16 punktach platformy, w stylu podobnym do BL Touch. Teoretycznie powinno to uwzględniać wszelkie niespójności. Nadal masz do dyspozycji gigantyczne pokrętła do ręcznego poziomowania, aby ustawić ogólną prostopadłość łoża, ale ten nowy czujnik powinien sprawić, że pierwsze warstwy będą równe.
POLE ROBOCZE
Masz do dyspozycji obszar roboczy o wielkości 220 x 220 x 270 mm, co sprawia, że Ender 3 S1 jest nieco większy od Endera 3 V2 w osi Z – właściwie o 20 mm. Jest to przeciętna objętość i nie ma w tym nic złego. Jeśli potrzebujesz odrobinę więcej miejsca, Biqu B1 o wymiarach 235 x 235 x 270 mm zapewni Ci nieco więcej przestrzeni na boki.
Jeśli jesteś typem osoby, która lubi, gdy strefa drukowania jest obficie oświetlona w warunkach słabego oświetlenia, to mamy kolejną dobrą wiadomość: Creality będzie sprzedawać dodatek LED do S1. Jeśli jednak masz w domu coś, co nazywa się włącznikiem światła, możesz go włączyć i nie tylko twoje łoże będzie oświetlone, ale także cały pokój. To jest właśnie najlepsza wskazówka.
MOŻLIWA MODULARNOŚĆ W PRZYSZŁOŚCI
Creality podkreśla, że bezpośredni ekstruder może być łatwo usunięty i zastąpiony głowicą do grawerowania laserowego, która jest sprzedawana oddzielnie. Wciąż nie jesteśmy pewni, jak mocny będzie ten laser, ani czy będzie więcej głowic narzędziowych.
SZYBKI MONTAŻ W SZEŚCIU KROKACH
Creality twierdzi, że po otwarciu pudełka drukarka jest zmontowana w 96%. Spróbuj spóźnić się do pracy i powiedzieć swojemu szefowi, że byłeś 96% na czas w pracy rano. To dziwne. Tak czy inaczej, S1 może być zmontowany w zaledwie sześciu krokach, nie to jest dużo pracy i jest znacznie szybsze niż składanie całości od podstaw.
NOWY INTERFEJS UŻYTKOWNIKA
W Ender 3_S! pojawił się nowy UI: 4,3-calowy LCD z pokrętłem, którym można kręcić i wybierać opcje na ekranie. Jest to nawiązanie do Endera 3 V2, ostatniej drukarki, którą firma wypuściła z takim interfejsem. Biorąc pod uwagę bogatą w ekrany dotykowe listę ostatnich produktów Creality, wydaje się to być krokiem wstecz. Creality twierdzi jednak w swoich materiałach, że nowy UI “pozwoli Ci doświadczyć obsługi za pomocą pokrętła”, a my zakładamy, że firma musi czuć się dość mocno w tej kwestii.
POZOSTAŁE FUNKCJE
Poza powyższym, oto co Ender 3 S1 ma do zaoferowania:
- Dual Z-axis: Mocniejsza, bardziej spójna jazda przez Z jest celem. Zsynchronizowana oś Z z podwójnym napędem może w tym pomóc.
- Szuflada na narzędzia: Szuflada na narzędzia powraca. Jest to przemyślany akcent, który lubimy ignorować pierwotne przeznaczenie i chować przekąski, zamiast tego.
Cena
Jak na razie można kupić Creality Ender 3 S1 w cenie około 1890 zł. To, czy jest on wart tyle pieniędzy, zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, ale dodatki do maszyny nie są tanie – z tego, co widzieliśmy, wygląda na to, że jest to całkiem konkurencyjna cenowo maszyna.
Specyfikacja techniczna
SPECYFIKACJA OGÓLNA
- Technologia: FDM
- Rok: 2021
- Montaż: Pół-montaż
- Układ mechaniczny: Głowica kartezjańska XZ
- Producent: Creality
WŁAŚCIWOŚCI DRUKARKI 3D
- Pole robocze: 220 x 220 x 270 mm
- System podawania: Bezpośredni
- Głowica: Pojedyncza dysza
- Rozmiar dyszy: 0.4 mm
- Max. temperatura dyszy: 260 ℃
- Max. temperatura platformy: 100 ℃
- Poziomowanie platformy: Automatyczne
- Wyświetlacz: 4,3-calowy LCD
- Łączność: Karta SD, USB
- Odzyskiwanie wydruków: Tak
- Czujnik filamentu: Tak
- Kamera: Nie
MATERIAŁY
- Średnica filamentu: 1,75 mm
- Filamenty innych producentów: Tak
- Materiały kompatybilne: Materiały konsumenckie (PLA, ABS, PETG, Flexibles)
OPROGRAMOWANIE
- Zalecany slicer: Creality Slicer, Cura, Simplify3D, Repetier-Host
- System operacyjny: Windows, Mac OSX, Linux
- Typy plików: STL, OBJ, AMF
WYMIARY I WAGA
- Wymiary: 487 x 453 x 622 mm
- Waga: 9.1 kg
Żródło: https://all3dp.com