Prusa i3 MK3S i Creality Ender 3 (Pro) to dwie popularne drukarki 3D. Dowiedz się, co jest dla Ciebie lepsze! CREALITY ENDER 3 (PRO) VS. PRUSA I3
Najwyższe wybory

Wypróbowane i sprawdzone, zarówno Creality Ender 3, jak i Prusa i3 MK3S są nadal najlepszymi drukarkami w społeczności drukowania 3D, nawet wiele miesięcy po ich wydaniu.
Ender 3 był kolejną przełomową drukarką Creality po CR-10. W społeczności trudno nie zauważyć, tego iż Ender 3 uznawany jest, za jedną z najlepszych opcji budżetowych.
Tymczasem Prusa i3 MK3S, aktualizacja do MK3, ma kilka małych, ale cennych aktualizacji, które znacznie poprawiają ogólną jakość drukarki i jakość drukowania. Jest to niezawodna drukarka do wyboru, jeśli chcesz stale uzyskiwać świetne wydruki.
Poniżej przyjrzymy się bliżej obu maszynom, aby lepiej je porównać.
Creality Ender 3

Nasz od dawna najlepszy wybór dla niedrogich drukarek 3D, Creality’s Ender 3 pozostaje bardzo popularny, a duża społeczność użytkowników wspiera chińską markę.
Dobrze przyjęta drukarka, to wstępnie zmontowany zestaw i jedna z flagowych drukarek 3D Creality, w rosnącej serii produktów. Jest to coś, co powinieneś wziąć pod uwagę, jeśli chcesz cieszyć się podróżą, w celu ulepszenia swoich wydruków.
Ender 3 to najlepsza rekomendacja dla osób, które dopiero zaczynają drukować w 3D. Użytkownicy uwielbiają to, że Ender 3 posiada oprogramowanie typu open source, z wieloma aktualizacjami i wkładami pochodzącymi bezpośrednio od samej społeczności.
PLUSY
- Bardzo przystępna cenowo
- Kompaktowa konstrukcja
- Oprogramowanie open source i łatwe do uaktualnienia
- Łatwy montaż
MINUSY
- Przyczepność do platformy roboczej nie jest niezawodna
- Ręczne poziomowanie platformy roboczej
- Lekkie kołysanie z nierównej podstawy, co utrudnia poziomowanie
CECHY
- Profesjonalnie wyprodukowane metalowe części
- Aluminiowe rowki V i dopasowane łożyska wałeczkowe
- Wznowienie funkcji drukowania po nieoczekiwanym zaniku zasilania
- BuildTak poprawiający przyczepność do wydruków
- Zasilacz 24 V dla szybszego ogrzewania stołu
- Ergonomicznie zaprojektowane nakrętki dla łatwiejszego poziomowania platformy
Wnioski

Nasze doświadczenie z Ender 3, nie było pozbawione błędów, ale nigdy nie napotkaliśmy poważnych problemów.
Nasz montaż, tego częściowo złożonego zestawu był łatwy do wykonania, ponieważ prowadziła nas 12-etapowa broszura. W ciągu jednej do dwóch godzin powinieneś być w stanie całkowicie zbudować tę maszynę i wypoziomować stół roboczy.
W oparciu o recenzje społeczności zaleca się sprawdzenie śrub pod kątem dodatkowego dokręcenia, jeśli to konieczne. Możesz także sprawdzić, co możesz skalibrować i dostosować . Z naszego doświadczenia wynika, że mieliśmy nierówną podstawę drukarki, co spowodowało, że drukarka lekko się chwiała.
Podczas drukowania testowego byliśmy w stanie drukować przy użyciu PLA, PETG, ABS, elastycznego i nasyconego drewnem filamentu. Po kilku korektach Enderowi 3, udało się dość dobrze współpracować z każdym z tych filamentów.
KILKA SPECYFIKACJI TECHNICZNYCH
- Pole robocze: 220 x 220 x 250 mm
- Dysza: 0,4 mm
- Filament: 1,75 mm PLA, ABS, PETG, TPU
- Max. prędkość drukowania: 180 mm / s
- Ogrzewana platforma: Tak
- Łączność: karta SD, USB
- Ekran LCD: Tak
Aktualizacja: Ender 3 Pro

Oczywiście nie możemy zignorować aktualizacji do Ender 3: Creality Ender 3 Pro . Nowsza wersja ma przyzwoite aktualizacje i dodatkowe funkcje. Jednak dopisek „Pro” w nazwie może nie być całkowicie uzasadniony.
Co nowego?
Pozwól nam powiedzieć:
- Nowa magnetyczna powierzchnia drukująca C-Mag
- Solidna podstawa wykonana z aluminium 4040
- Lepsze zasilanie
Ender 3 Pro ma platformę magnetyczną, które z naszego doświadczenia jest miłym dodatkiem. Mieliśmy pewne problemy z jej wyrównaniem, ponieważ nie zatrzaskuje się na swoim miejscu, ale nadal wykonuje swoją pracę, dzięki czemu wydruki są łatwe do zdjęcia z platformy.
Profil aluminiowy 4040 dla podstawy osi Y zastąpił cieńszą podstawę 2020 na oryginalnym Ender 3. Zapewnia to lepszą stabilność i większą sztywność ramy.
Markowy zasilacz Mean Well jest również zainstalowany w wersji Pro, która jest bardziej niezawodna, mniejsza i cichsza. Ma również taką samą wartość 24 V jak oryginał.
Prusa i3 MK3S

Nasz ukłon w stronę najlepszej drukarki 3D: Prusa i3 MK3S, to bez wątpienia maszyna, którą będziesz cieszyć się natychmiast po wyjęciu z pudełka. Dobry wybór, jeśli szukając drukarki 3D, zależy Ci na dobrej, stałej wydajności.
Najnowszy Prusa i3 integruje każdą aktualizację, która została dokonana do pierwotnego składu i3 przez lata udoskonaleń. Technicznie niewielka aktualizacja do Prusa i3 MK3, MK3S oferuje kilka ulepszeń, w tym łatwiejszy dostęp do zespołu ekstrudera, ekstruder bez wibracji i lepszy czujnik filamentu.
PLUSY
- Solidna budowa
- Wyjątkowa jakość druku
- Automatyczne poziomowanie platformy
- Zdejmowalna magnetyczna platforma do łatwego usuwania wydruków
- Niesamowita integracja z PrusaSlicer
MINUSY
- Ze względu na cenę, mniej dostępny niż wiele maszyn hobbystycznych
- ,,Gęste” podpory w ustawieniach domyślnych
CECHY
- Magnetyczna platforma wykonana ze stali sprężynowej i powierzchni PEI
- Sztywna rama wykonana z profilu aluminiowego
- Nowe sterowniki Trinamic 2130, które zapewniają cichą pracę i szybsze drukowanie
- System odzyskiwania wydruku po utracie zasilania
- Sonda Pinda 2 do automatycznego poziomowania stołu
Wnioski

Z naszego doświadczenia związanego z używaniem Prusa i3 MK3S, wnioskiem jest to, iż jest to prosta, łatwa w obsłudze drukarka 3D. Po załadowaniu ustawień domyślnych przetestowaliśmy wydruki i stwierdziliśmy, że zapewniają wyjątkową jakość.
Co więcej, drukarka zapewnia konsekwentnie te wyniki. Całe doświadczenie jest łatwe dzięki wydrukom zdejmowanym z magnetycznej platformy.
Jednym z problemów, które napotkaliśmy, była awaria podczas wielogodzinnego wydruku. Pomimo ponownego uruchomienia drukarki, napotkaliśmy awarie w postaci niedokończonych wydruków i przesunięć warstw. Jednak w przypadku, jednego z tych nieudanych wydruków, urządzenie automatycznie zatrzymało druk po wykryciu awarii. Jest to godne pochwały, ponieważ nie marnuje filamentu na bezużyteczny wydruk.
Chociaż napotkaliśmy ten problem w naszym własnym dziale recenzji, społeczność zgadza się, że MK3S jest niezawodną bestią, a większość użytkowników jest w stanie drukować na niej przez długi czas bez żadnych problemów.
KILKA SPECYFIKACJI TECHNICZNYCH
- Pole robocze : 250 x 210 x 200 mm
- Dysza: 0,4 mm
- Filament : PLA 1,75 mm, ABS, PETG, TPU, nylon
- Max. prędkość drukowania: 200 mm / s
- Ogrzewany stół: Tak
- Łączność : karta SD, USB
- Ekran LCD: Tak
Końcowe przemyślenia

Skoro Prusa jest znacznie droższa niż Creality Ender 3, czy to znaczy, że jest lepsza? W większości przypadków tak. Porównując ogólną wydajność i zestawy funkcji, Prusa i3 MK3S dominuje w tym porównaniu.
PLATFORMA ROBOCZA
Po pierwsze, wymienna platforma robocza MK3S, jest lepiej zaimplementowana, ponieważ zatrzaskuje się na swoim miejscu na stole. Z drugiej strony platformę w Ender 3 Pro należy ostrożnie umieścić, mocując do płyty bez solidnej metody wyrównywania.
Poziomowanie platformy w MK3S nie stanowi problemu dzięki automatycznej kalibracji. Tymczasem Ender 3 i jego ulepszenie polegają na ręcznym poziomowaniu stołu roboczego.
STRUKTURA
Oba mają solidne wersje, ale Ender 3 i Ender 3 Pro muszą zostać dwukrotnie sprawdzone pod kątem regulacji i dokręcenia. Kilku użytkowników w społeczności przypomina nowym użytkownikom, aby zawsze sprawdzali każdy element (czy to nakrętki i śruby, rolki lub rurka PTFE), aby upewnić się, że każdy jest ustawiony i dokręcony przed drukowaniem.
DRUKOWANIE W WYSOKIEJ TEMPERATURZE
Podczas drukowania za pomocą filamentów wysokotemperaturowych, takich jak nylon, społeczność drukująca w 3D zwraca uwagę, że MK3S może sobie z nimi poradzić dzięki fabrycznie zainstalowanemu metalowemu hot endowi, podczas gdy domyślny hot end Endera 3 może wymagać wymiany. Ponadto hotend Endera 3 zawiera rurkę PTFE, dzięki której większość użytkowników czuje się niepewnie podczas drukowania w optymalnych temperaturach pracy nylonu.
SZYBKOŚĆ DRUKOWANIA
W społeczności pojawiły się różne zalecenia dotyczące najlepszych prędkości drukowania dla obu. Zalecamy drukowanie z prędkością 60 mm / s lub niższą, ponieważ jest to zdecydowanie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób na uzyskanie wydruków dobrej jakości.
To powiedziawszy, raporty społeczności mówią, że Ender 3 może osiągnąć przyzwoite wydruki nawet przy 100-120 mm / s, przy specyfikacji producenta określającej maksymalnie 180 mm / s (dla ruchów podróżnych głowicy).
W przypadku Prusa użytkownicy twierdzą, że są w stanie uruchomić drukarkę z prędkością około 150 mm / s. Ponadto Prusa Research deklaruje, że MK3S może drukować z maksymalną prędkością przesuwu 300 mm / s.
Nasz wybór?
Gdy drukujesz od razu po wyjęciu z pudełka, Prusa MK3S może drukować lepszej jakości wydruki od samego początku. Dzięki takiej niezawodności Prusa Research udowodnił, że ich maszyna jest wydajną produkcyjną drukarką 3D. W rzeczywistości używają nawet własnych drukarek w swojej farmie druku 3D, produkując części dla przyszłych generacji maszyn Prusa.
Ender 3 może również zapewniać wydruki doskonałej jakości, ale te zawierają kilka dodatkowych kroków. Od kalibracji do aktualizacji – przekonasz się, że posiadanie Endera 3 to doświadczenie edukacyjne.
Jeśli chodzi o wsparcie ze strony społeczności, zarówno mają aktywnych, jak i entuzjastycznych użytkowników na całym świecie.
Czy możemy zatem uznać różnicę w cenie 800 USD za uzasadnioną? Jak mówią, wszystko ma swoją cenę. Pragnienie łatwiejszej w obsłudze maszyny wiąże się z pewnymi kosztami, a jeśli chodzi o spójność i funkcje, Prusa wciąż jest na topie.
Niemniej jednak obie maszyny są godne polecenia; twój wybór będzie zależeć zarówno od twojego budżetu, jak i od tego, czy wolisz maszynę do produkcji.
Licencja: Tekst „ Creality Ender 3 (Pro) vs Prusa i3 MK3S ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com/