Próbujesz wybrać między Creality Ender 3 (Pro) a Creality Ender 3 V2? Poznaj różnice, aby dowiedzieć się, która wersja będzie dla Ciebie najlepsza.
Jeśli chodzi o drukarki niskobudżetowe, z doskonałym stosunkiem ceny do jakości, Creality Ender 3 nie ma sobie równych – z wyjątkiem późniejszych wersji, które wydał chiński producent drukarek 3D Creality.
Biorąc pod uwagę ogromną popularność tego urządzenia, Creality zajęło się produkcją kilku ulepszonych wersji, w tym Ender 3 Pro, Ender-3X i – najnowszego w sadze Enderów – Ender 3 V2 .
Ogłoszony w 2020 r. Ender 3 V2, jest bardzo podobny do swoich poprzedników, z kilkoma znaczącymi zmianami, które dają Ender 3 V2 najwyższą cenę ze wszystkich – 269 USD w momencie publikacji. Ender 3 V2 nie jest jeszcze dostępny w sprzedaży, ale zebraliśmy wszystkie specyfikacje, aby moc porównać ten model z jego poprzednikami.
Nasuwają się więc pytania: czy Creality Ender 3 Pro lub Ender 3 V2, są warte dodatkowej gotówki, czy też Ender 3, wciąż jest faworytem?
Creality Ender 3
Istnieje wiele funkcji, dzięki którym oryginalny Creality Ender 3, jest najpopularniejszą maszyną na rynku. Ale poza fizycznymi funkcjami oferowanymi przez maszynę, jednym z największych atutów Creality Ender 3 jest jego ogromna społeczność. Ponieważ maszyna jest już od dłuższego czasu na rynku, ma ogromną liczbę właścicieli i niewiarygodne bogactwo informacji na jej temat w Internecie – nie wspominając o społeczności użytkowników, która chętnie pomoże w razie problemów.
Poza tym Ender 3, oferuje pole robocze 220 x 220 x 250 mm, podgrzewaną płytę roboczą podobną do BuildTak, funkcję wznawiania wydruku i możliwość drukowania z elastycznych materiałów. Są to atrybuty, których często brakuje w wielu droższych drukarkach 3d, a Ender 3 robi to za około 200 USD.
Jak zobaczysz w naszej recenzji Creality Ender 3, maszyna ta przekroczyła nasze początkowe oczekiwania. Eksperymentowaliśmy z PLA, PET-G, ABS, filamentami elastycznymi i ,,egzotycznymi” i udało nam się z powodzeniem drukować z tych wszystkich materiałów.
Drukarka 3D jest łatwa w montażu i – choć wymaga ręcznej kalibracji – powiększone pokrętła poziomujące ułatwiają proces.
Najbardziej rażącym problemem w Creality Ender 3, jest nierówna podstawa, która powoduje chybotanie się całej drukarki 3D. Wydaje się, że producent zauważył ten problem, tworząc nieco bardziej stabilną ramę dla Endera 3 Pro. Poza tym nie mamy więcej zarzutów, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, ile (a raczej jak mało) kosztuje.
Kolejną pozytywną cechą Endera 3 jest możliwość wykorzystania wielu sposobów na ulepszenie drukarki, od zakupu stołu do drukowania ze szkła hartowanego po różne dodatki wydrukowane w 3D.
Podsumowując, Creality Ender 3, to doskonała opcja dla początkujących i twórców z ograniczonym budżetem. Chociaż ta drukarka 3D ma swoje wady, przystępność sprawia, że jest to opłacalna inwestycja. W przeciwieństwie do innych opcji niskobudżetowych, w tym przedziale cenowym Creality Ender 3 jest przygotowany do wysokiej jakości drukowania 3D od razu po wyjęciu z pudełka.
Oto zestawienie specyfikacji oryginalnego Creality Ender 3:
- Technologia: FDM
- Rok: 2019
- Montaż: częściowo zmontowany
- Układ mechaniczny: głowica kartezjańska-XZ
- Producent: Creality
- Średnica filamentu: 1,75 mm
- Filamenty stron trzecich: Tak
- Kompatybilne materiały: PLA, ABS, PET-G, TPU
- Dokładność: 0,1 mm
- Wysokość warstwy: 0,1 mm
- System ekstrudera: Bowden
- Typ ekstrudera: Pojedyncza dysza
- Rozmiar dyszy: 0,4 mm
- Max. pole robocze: 220 x 220 x 250 mm
- Max. temperatura ekstrudera: 255 ° C
- Max. temperatura platformy roboczej: 110 ° C
- Max. prędkość drukowania: 180 mm / s
- Zamknięta komora drukująca: Nie
- Poziomowanie platformy: ręczne
- Wyświetlacz: ekran LCD
- Łączność: karta SD, pamięć USB
- Wbudowana kamera: Nie
- Funkcja wznowienia drukowania: Tak
- Zalecany slicer: Cura, Simplify3D
- System operacyjny: Windows, Mac
- Typy plików: STL, OBJ
- Wymiary ramy: 475 x 470 x 620 mm
- Waga: 7,8 kg
Creality Ender 3 Pro
Wierzcie lub nie, ale niewiele różni się Creality Ender 3 Pro, od swego niezwykle popularnego poprzednika, poza kilkoma zmianami.
Na początek Ender 3 Pro, został przeprojektowany z solidniejszym, aluminiowym profilem 40 × 40 dla podstawy osi Y. Prawdopodobnie jest to najważniejsze ulepszenie, jeśli chodzi o jakość druku i zostało ono wprowadzone w celu poprawy ogólnej stabilności powierzchni drukowania.
Kolejnym aspektem, który sprawia, że Ender 3 Pro jest lepszy, jest zmodernizowany zasilacz Meanwell (PSU), który jest cieńszy, cichszy i ogólnie lepszy od wersji przedstawionej na oryginalnym Ender 3.
Pierwsza wersja Creality Ender 3, miała wentylator w górnej części podstawy drukarki, co czyniło go podatnym na spadające fragmenty filamentu. W Ender 3 Pro, producent umieścił ten wentylator na spodzie drukarki 3D. Pozostajemy nieco sceptyczni co do tego, ile przepływu powietrza jest dostępne pod podstawą drukarki.
Wreszcie Creality Ender 3 Pro, to także inna platforma robocza. Magnetyczna, wyjmowana i elastyczna platforma, która ułatwia zdejmowanie gotowych wydruków z powierzchni roboczej. Ma teksturowaną powierzchnię, która teoretycznie powinna poprawić przyczepność do wszystkich rodzajów filamentu, eliminując potrzebę stosowania taśmy, kleju i lakieru do włosów.
Poza tym Creality Ender 3 Pro, ma taką samą wielkość pola roboczego, taki sam wygląd i ogólną funkcjonalność jak oryginalny Ender 3.
Na wyżej wymienione ulepszenia będziesz musiał wydać nieco więcej, niż w przypadku zakupu zwykłego Ender 3. Creality Ender 3 Pro ma cenę detaliczną 259 USD, ale możliwe jest również, że od czasu do czasu będziesz mógł znaleźć wersję Pro w obniżonej cenie.
Czy warto wydać trochę więcej na wersję Pro? Odpowiemy na to pytanie w poniższej sekcji „Werdykt”.
Pomijając drobne poprawki, inne specyfikacje techniczne Ender 3 Pro, są takie same jak w zwykłym Ender 3.
Creality Ender 3 V2
To prowadzi nas do najnowszych (i być może największych?) Iteracji Creality Ender 3: Ender 3 V2 .
Chociaż trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy jest to najlepsza (czy najgorsza) z opcji – drukarka nie jest jeszcze dostępna na rynku, jest jedynie dostępna w przedsprzedaży i nie mieliśmy jeszcze okazji jej przetestować – możemy dokonać pewnych domysłów na podstawie specyfikacji i szczegółów, które Creality ujawniła do tej pory.
Podobnie jak oryginalny Ender 3, Ender 3 V2 ma pole roboocze 220 x 220 x 250 mm i może również drukować z PLA, ABS, TPU i PET-G.
Istnieją jednak pewne ważne różnice, a mianowicie hartowana platforma ze szkła karborundowego, być może najbardziej znacząca ze wszystkich nowych funkcji. Jest to mile widziana zmiana w stosunku do zdejmowanej magnetycznej platformy w Ender 3 Pro, ponieważ jej powierzchnia jest podatna na gromadzenie się pozostałości filamentu, co z czasem może powodować brzydkie pierwsze warstwy wydruków.
Szklane platforma robocza jest zamontowane na aluminiowej płycie – płaska powierzchnia powinna zwiększyć przyczepność wydruków i pozwolić na ich łatwiejsze usuwanie.
Ender 3 V2 ma również fantazyjny kolorowy ekran HD, zamiast starego wyświetlacza LCD. Podobnie jak w przypadku starszych ekranów, kolorowy ekran jest nadal nawigowany za pomocą pokrętła.
Creality Ender 3 v2, może się też pochwalić ulepszoną 32-bitową, samodzielnie opracowaną, „cichą” płytą główną. Creality twierdzi, że V2, drukuje z głośnością 50 decybeli, co jest porównywalne z cichym przedmieściem lub rozmową w domu. Dodatkowo ma markowy zasilacz MeanWell, który szybko się nagrzewa i pozwala użytkownikom wybierać pomiędzy napięciem zasilania 115 V lub 230 V.
Niektóre inne ulepszenia, to np. skrzynka na narzędzia, zamontowana w podstawie drukarki, w której można przechowywać takie rzeczy, jak dysze, igły, szczypce i inne narzędzia, możliwość wznowienia wydruku po utracie zasilania, napinacz osi XY i instrukcja podawania filamentu.
Na koniec Creality dodał dwa regulowane napinacze na osi X i Y, aby spróbować przedłużyć żywotność taśm, a także pokrętło obrotowe do ekstrudera Bowden, aby ręcznie załadować filament w razie potrzeby.
Jednak ponownie, pomimo pewnych pożądanych zmian, podstawowe specyfikacje techniczne Endera 3 V2 są takie same, jak w oryginalnym Ender 3.
Werdykt
Wszystkie te informacje są świetne, ale która maszyna jest dla Ciebie odpowiednia? Odpowiedź zależy od kilku czynników: Twojego budżetu, tego, jak bardzo cenisz nowości i ile wysiłku chcesz włożyć w drukowanie. Bez wątpienia oryginalny Ender 3, nadal oferuje najlepszą wartość.
Jeśli masz już Ender 3, sugerujemy po prostu uaktualnienie istniejącej maszyny, aby mieć te same funkcje, na przykład zamianę starej platformy roboczej na szklaną.
Ale jeśli nie posiadasz jeszcze żadnej wersji Endera 3, musisz zdecydować, czy ulepszenia i dodatkowe funkcje w V2 są warte dodatkowych kosztów. Na przykład, platforma ze szkła karborundowego, choć świetna, to jest zawsze coś, co można kupić i ulepszyć w ten sposób swojego zwykłego Endera 3. Inne funkcje, takie jak kolorowy ekran i zestaw narzędzi, są fajne, ale nie zmieniają nic pod względem jakości wydruku, a nawet użyteczności.
Jeśli chodzi o napinacze i pokrętło do ładowania filamentu w V2, są to przydatne funkcje, ale ponieważ drukarka nie jest jeszcze dostępna, trudno powiedzieć, czy będą działać zgodnie z reklamą, czy będą przydatne.
Zasilacz marki MeanWell i 32-bitowa płyta główna Creality powinny dać ci cichszą i szybszą pracę(przynajmniej jeśli chodzi o czekanie na rozgrzanie ekstrudera oraz platformy).
Ostatecznie, jeśli jesteś fanem nowości i nie przeszkadza Ci ani większy koszt zakupu ani to, że drukarka nie została jeszcze sprawdzona), Creality Ender 3 V2 będzie doskonałym wyborem. Ale jeśli jesteś zadowolony z Endera 3, którego już masz lub znasz z opinii innych i nie masz nic przeciwko ulepszaniu maszyny, Ender 3 będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem.
A jeśli spadniesz gdzieś pośrodku – i będziesz potrzebował drukarki, która została sprawdzona, ale nie chcesz sam robić zbyt wielu ulepszeń i nie masz nic przeciwko zapłaceniu większej kwoty – wybralibyśmy na Twoim miejscu Creality Ender 3 Pro.
Licencja: Tekst „ Creality Ender 3 (Pro) vs Ender 3 V2: The Differences ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com/