Chcesz zmienić filament w swoim Ender 3 i szukasz najłatwiejszego sposobu na to, jak to zrobić? Sprawdź nasze wskazówki.
Właściwe przygotowanie
Creality Ender 3, to fantastyczna desktopowa drukarka 3D. Dostępna jest w przystępnej cenie, jest także wszechstronna i daje użytkownikowi bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o jej ulepszenia – te do kupienia oraz te do wydrukowania, możesz zrobić wiele, aby to właśnie Twój Ender 3, był najlepszą wersją samego siebie.
Jeśli masz już Endera 3, zapewne pierwszą rzeczą, którą zechcesz w nim zmienić, będzie filament. Na przykład popiersie Batmana, nie wygląda zbyt dobrze wydrukowane z białego filamentu. Zdecydowanie, zalecamy zmianę na czarny kolor, w końcu ten wydruk prezentuje ,,Mrocznego rycerza”.
Niezależnie od tego, czy po prostu zmieniasz kolor filamentu, czy też rodzaj materiału, np. z PLA na PET-G, proces zmiany filamentu w Ender 3 jest taki sam. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które warto wykonać, aby upewnić się, że w drukarce nie zostaną resztki używanego wcześniej materiału.
Krok 1: Usuwanie starego filamentu
Pierwszym krokiem podczas wymiany filamentu w Ender 3, jest usunięcie aktualnie załadowanego filamentu. Aby to zrobić, musisz podgrzać dyszę do temperatury topnienia określonego filamentu (sprawdź dokładną temperaturę na szpuli).
Aby to zrobić, włącz Ender 3 i użyj pokrętła, aby wyświetlić menu. Przewiń do opcji Control Settings > Temperature > Nozzle.
Poczekaj, aż hotend osiągnie wymaganą temperaturę. Następnie ściśnij dźwignię ekstrudera, aby zwolnić uchwyt na filamencie, wyciągnij filament i wyjmij szpulę. To dobry moment na włożenie końca filamentu, w jeden z otworów na krawędzi szpuli, tak aby był utrzymywany na miejscu, dzięki temu ograniczymy ryzyko splątania się materiału.
Teraz Twój hotend jest gotowy, na to aby załadować inny filament.
Krok 2: Załadowanie nowego filamentu
Po wykonaniu pierwszego kroku, nadszedł czas, aby załadować nowy filament. Obetnij końcówkę filamentu tak, aby uzyskać ,,zaostrzony koniec”, pomoże to we wprowadzeniu filamentu do ekstrudera. Jeśli jesteś już zadowolony z tego, jak wygląda końcówka filamentu, wprowadź nowy materiał do ekstrudera.
Ponieważ filament jest nawinięty na szpulę, nie będzie idealnie prosty. Pomocne może być wyprostowanie około 2-calowego odcinka materiału, ułatwi to wprowadzenie go do ekstrudera i rurki Bowdena. Popchnij nowy filament, aż poczujesz silny opór, będzie to oznaczało, że dotarł do dyszy.
Krok # 3: Oczyszczenie dyszy
Jeśli wykonałeś już drugi krok, czas przepuścić załadowany filament przez dyszę. Pamiętaj jednak, że zanim zaczniesz używać nowego materiału, musisz usunąć stary filament z dyszy. Musisz mieć pewność, że stary filament zostanie całkowicie usunięty i wybrany przez Ciebie model będzie drukowany jedynie z nowego materiału.
Uwaga: W przypadku zmiany z materiału o wyższej temperaturze, na materiał o niższej temperaturze, należy ustawić temperaturę dyszy na wyższą wartość, aż do zakończenia oczyszczania ekstrudera i dyszy.
Ender 3 ma kilka funkcji w swoim oprogramowaniu, które pomagają w pozbyciu się pozostałości po rozładowanym filamencie. Użyj pokrętła, aby otworzyć menu i przewiń do Move Axis -> 1 mm -> Nozzle -> 15 do 20 .
Ekstruder zacznie podawać materiał przez dyszę, która usunie stary filament i wprowadzi nowy. Możesz to zrobić więcej niż raz, aby upewnić się, że cały stary filament wyszedł z dyszy.
Gdy zobaczysz, że nowy kolor lub nowy materiał wypływa z dyszy, będzie to oznaczało że pomyślnie wykonałeś wszystkie niezbędne kroki, do prawidłowej wymiany filamentu.
Kolejne kroki
Gratulacje! Zakończyłeś proces wymiany filamentu w Ender 3. Teraz możesz rozpocząć nowy projekt lub kontynuować drukowanie popiersia Batmana, tym razem w czarnym kolorze. Tylko nie zapomnij sprawdzić, czy wybrałeś prawidłowe ustawienia w slicerze, dla nowego filamentu.
Jeśli chcesz zmodyfikować swojego Endera 3, sprawdź tutaj powiązane artykuły.
(Źródło głównego zdjęcia: Robert Frogner via All3DP)
Źródło: All3DP