Obecnie, większość budżetowych drukarek 3D wymaga ręcznego poziomowania platformy w swojej podstawowej formie. Proces ten polega na obracaniu pokrętłami platformy w celu dostosowania jej wysokości, tak aby dysza podczas drukowania znajdowała się w równej odległości nad powierzchnią wydruku. Dzięki dostosowanemu przesunięciu Z, wypoziomowane pomaga zapewnić doskonałe przyleganie pierwszej warstwy, dzięki czemu wydruki nie odklejają się od stołu.
Automatyczne poziomowanie, czyli ABL, to coraz popularniejsza funkcja która jak sama nazwa wskazuje, automatyzuje proces poziomowania platformy, dzięki czemu nie musisz wykonywać tak wiele pracy, aby uzyskać przyzwoitą pierwszą warstwę. Proces ten wykorzystuje czujnik ABL do pomiaru odległości pomiędzy dyszą a stołem roboczym w różnych punktach. Pomiary te są następnie wykorzystywane przez płytę główną drukarki do dostosowania wysokości głowicy drukującej podczas drukowania w celu skompensowania różnic w wysokościach.
Dodanie czujnika automatycznego poziomowania do drukarki 3D jest popularnym unowocześnieniem i istnieje kilka różnych czujników ABL, które można wybrać. W tym artykule, przedstawimy Ci dwa popularne czujniki ABL: BLTouch i CR Touch. Omówimy wszystkie najważniejsze szczegóły dotyczące obu czujników, w tym to, co je od siebie odróżnia.
Poznaj konkurentów
Po pierwsze, BLTouch jest najpopularniejszym sensorem ABL na rynku. Opracowany przez Antclabs, BLTouch jest znany ze swojej szerokiej kompatybilności z różnymi drukarkami 3D, nawet różnych marek. Jest on mocowany do głowicy drukującej i wykorzystuje czujnik efektu Halla z wysuwaną sondą do pomiaru odległości pomiędzy dyszą a platformą.
Wprowadzony na rynek na początku 2021 r. CR Touch to nowsza opcja czujnika ABL, opracowana przez Creality, popularnego producenta budżetowych drukarek 3D. Podobieństwa urządzenia do BLTouch nie kończą się na jego nazwie: CR Touch również wykorzystuje czujnik z efektem Halla z wysuwaną sondą w kompaktowej obudowie. Oba czujniki wykorzystują 5-pinowe złącze do podłączenia do płyty głównej drukarki i prawidłowego działania.
Zarówno CR Touch, jak i BLTouch to doskonały wybór dla czujnika ABL, a ich instalacja nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jednak oba urządzenia mają pewne różnice, a ich znajomość pomoże Ci zdecydować, które z nich jest odpowiednie dla Ciebie i Twojej drukarki. W kolejnych sekcjach omówimy kilka głównych różnic pomiędzy tymi urządzeniami, a mianowicie ich sprzęt, kompatybilność z różnymi drukarkami 3D oraz kwestie związane z instalacją.
Wyposażenie
Być może najbardziej oczywistym jest to, że nieprzezroczysta obudowa CR Touch jest wyraźnie większa niż obudowa BLTouch, która mieści i chroni całą elektronikę czujnika. Choć nie ma to wpływu na wydajność, większy rozmiar może zmniejszyć ilość miejsca na inne urządzenia, które można by dodać do głowicy drukującej urządzenia.
Dzięki większej przestrzeni, w CR Touch zastosowano 6-mm wysuwany trzpień, o 2 mm dłuższy niż 4-mm trzpień w BLTouch. Ta dodatkowa odległość zapewnia więcej swobody, jeśli chodzi o wysokość, na jakiej należy umieścić CR Touch na głowicy drukującej. I odwrotnie, BLTouch musi być umieszczony niżej (blisko dyszy) na głowicy drukującej, aby 4-mm trzpień mógł sięgać dalej niż spód dyszy.
Kilku użytkowników zauważyło, że plastikowy trzpień BLTouch może zostać łatwo złamany w przypadku awarii drukarki, co wymaga wymiany trzpienia w celu dalszego korzystania z czujnika. Z drugiej strony, w CR Touch zastosowano bardziej wytrzymały metalowy trzpień, który, jak podkreśla Creality, wydłuża żywotność czujnika.
Ponieważ większość elementów sprzętowych w CR Touch i BLTouch jest niemal identyczna, nie powinno dziwić, że ich dokładność i precyzja są również bardzo podobne. Jeden z entuzjastów druku 3D przeprowadził kilka testów porównujących sensory i stwierdził, że CR Touch był tylko nieznacznie dokładniejszy od BLTouch. Nie należy jednak mylić tej niewielkiej różnicy w dokładności z czymś więcej. Zarówno BLTouch jak i CR Touch są nadal bardzo dokładne i dadzą w zasadzie takie same wyniki za każdym razem.
Kompatybilność
Bardzo ważne jest również rozważenie kompatybilności czujników z różnymi drukarkami 3D. Istnieją dwa różne rodzaje kompatybilności, jeśli chodzi o czujniki ABL i drukarki 3D: sprzętowa i firmware.
Kompatybilność sprzętowa
W przypadku sprzętu, tak naprawdę mówimy o montażu czujnika do zespołu głowicy drukującej Twojej drukarki 3D. Produkt BLTouch jest dostarczany z jednym mocowaniem, które pasuje do wielu głowic z podstawowym systemem montażu na dwie śruby. Istnieje również wiele różnych uchwytów BLTouch, których możesz użyć, aby dopasować czujnik do swojej drukarki 3D.
Creality CR Touch jest dostarczany z dwoma uchwytami: jednym, który jest prawie dokładną repliką uchwytu dostarczanego z BLTouch i drugim, który jest przeznaczony do drukarki Ender 3 V2. Ten pierwszy pasuje do wielu drukarek 3D Creality, takich jak oryginalny Ender 3, Ender 5 i CR-10. Jeśli nie jesteś w stanie zamontować CR Touch do swojej maszyny za pomocą jednego z dostarczonych uchwytów, możesz również wydrukować go w 3D. W sieci jest mniej opcji, ponieważ CR Touch nie jest tak popularny jak BLTouch, więc może to być dobra okazja do wymodelowania własnego projektu.
Jak już wspomnieliśmy, oba czujniki wykorzystują to samo 5-pinowe złącze do podłączenia do płyty głównej. Ten 5-pinowy port staje się nowym standardem na nowszych płytach głównych do drukarek 3D, takich jak Creality V4.2.2 i V4.2.7. Na starszych płytach głównych, takich jak pierwsza generacja płyt Creality, musisz użyć płyty rozszerzającej (np. płyty pin-27) i portów Z endstop.
Kompatybilność firmware’u
Po zainstalowaniu sprzętu należy skonfigurować firmware płyty głównej, aby współpracował z czujnikiem. Ze względu na swoją popularność, BLTouch jest obsługiwany przez wiele wersji firmware’u, takich jak Marlin, Klipper i Repetier.
Chociaż CR Touch powinien działać z firmware przeznaczonym dla BLTouch, zawsze warto wybrać program, który jest przeznaczony dla Twojej dokładnej konfiguracji, a nie tylko podobnych opcji. Marlin, najpopularniejszy firmware dla drukarek 3D FDM, ma teraz zintegrowane wsparcie specjalnie dla CR Touch. Główna różnica pomiędzy dwoma konfiguracjami Marlina polega na tym, że wersja dla CR Touch ma nieco inne opcje interfejsu do sterowania czujnikiem.
Instalacja
Wreszcie, proces instalacji urządzenia jest również warty rozważenia, ponieważ decyduje o tym, jak trudno jest dodać aktualizację do drukarki 3D. Podczas gdy BLTouch może działać na szerszej gamie drukarek 3D niż CR Touch, jeśli posiadasz drukarkę 3D Creality, CR Touch jest prawdopodobnie łatwiejszy do zainstalowania. Ponadto, strona internetowa Creality oferuje łatwo dostępne prekompilowane pakiety firmware’u, które obsługują CR Touch.
Oczywiście, istnieje wiele prekompilowanych pakietów firmware’u, które obsługują BLTouch na różnych drukarkach 3D (w tym Creality). Mimo to, po prostu łatwiej jest używać firmware’u pochodzącego bezpośrednio od producenta Twojej drukarki. Poza różnicami w opcjach firmware’u, reszta procesu instalacji tych dwóch czujników jest całkiem taka sama, wymaga usunięcia ogranicznika osi Z, podłączenia czujnika i załadowania nowego firmware’u.
Który z nich jest odpowiedni dla Ciebie
A więc, skoro znasz już różnice między CR Touch i BLTouch, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie? Po pierwsze, należy zauważyć, że CR Touch kosztuje około 46 dolarów, czyli nieco więcej niż BLTouch, który kosztuje około 38 dolarów.
Ze względu na niższą cenę, BLTouch jest prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają najtańszej opcji. Ponieważ BLTouch nie jest również specyficzny dla danej marki, jeśli chodzi o kompatybilność z drukarkami 3D, jest to również świetny wybór dla tych, którzy nie mają drukarki 3D Creality.
Z drugiej strony, CR Touch jest lepszą opcją dla tych, którzy mają drukarkę 3D Creality, chcą super łatwego procesu instalacji i nie mają nic przeciwko zapłaceniu kilku dodatkowych dolarów, aby to uzyskać. CR Touch posiada także wytrzymały metalowy trzpień, a nie plastikowy, co czyni ten produkt właściwym wyborem dla osób obawiających się uszkodzenia czujnika.
Żródło: https://all3dp.com