Masz już dość swojego standardowego slicera SLA? Sprawdź różnice między ChiTuBox, a Lychee Slicer i zdecyduj który z nich będzie najlepszy dla Ciebie.
Świat slicerów SLA
Drukarki (FDM) oraz drukarki (SLA), potrzebują do tworzenia wydruku instrukcji drukowania, przekonwertowanych na właściwy dla nich format. W przypadku większości drukarek, ten proces konwersji odbywa się na komputerze przy użyciu oprogramowania tzw. „slicera” dostarczonego przez producenta. Slicer ma za zadanie zinterpretować model 3D i przygotować go do drukowania.
Ponieważ konsumencka technologia drukowania SLA, jest nowsza niż konsumencka technologia FDM, w wielu slicerach dostarczanych przez producentów brakuje niektórych opcji, do których mogą być już przyzwyczajeni użytkownicy drukarek filamentowych.
Szukając alternatywnych rozwiązań dla slicerów SLA, przyjrzymy się bliżej ChiTuBox i Lychee Slicer, z których oba są skierowane do użytkowników żywicznych drukarek 3D. Dostępny do pobrania od 2017 roku, ChiTuBox jest bardziej znany społeczności użytkowników drukarek SLA niż Lychee Slicer, który pojawił się dopiero w 2019 roku. Lychee Slicer choć jeszcze mniej popularny, zawiera kilka dobrych dodatkowych funkcji zarówno w wersji bezpłatnej, jak i w wersji płatnej profesjonalnej. Czytaj dalej i sprawdź co jeszcze możemy o nich powiedzieć.
Interfejs użytkownika
Interfejs każdego oprogramowania, powinien być możliwie jak najbardziej intuicyjny. Wiele interfejsów użytkownika (UI) oprogramowania do drukowania 3D, ma tendencję do uruchamiania się w bardziej podstawowym trybie, a następnie pozwala użytkownikom przejść do niektórych z bardziej złożonych funkcji lub narzędzi ( dobrymi przykładami są Cura i Slic3r ). Przyjrzyjmy się, jak wyglądają UI w slicerach ChiTuBox i Lychee Slicer.
Ogólny układ
Wspólną cechą dla obu slicerów jest to, że pliki obiektów można dodawać za pomocą menu rozwijanego lub metodą przeciągnij i upuść. Oba umożliwiają także przesuwanie, pochylanie i przybliżanie wirtualnej kamery za pomocą myszki, co jest podobne do funkcji znanej z większości programów do modelowania 3D.
Ponadto oba programy wymagają określenia drukarki przy pierwszym uruchomieniu dowolnej aplikacji. Zapewni to, że Twój model 3D zostanie przygotowany do druku przy użyciu metody wymaganej przez Twoją żywiczną drukarkę 3D.
ChiTuBox
Interfejs użytkownika w ChiTuBox powinien być znany użytkownikom Cura lub Simplify3D: główne elementy sterujące manipulowaniem obiektami znajdują się w menu po lewej stronie ekranu, ogólne operacje modelu na górnym pasku menu i menu z dwiema zakładkami z boku po prawej stronie. W górnym menu możesz dodać model do programu, a następnie wykonać ważne operacje, takie jak wydrążanie, wycinanie lub powielanie.
Po dodaniu obiektu 3D do płaszczyzny konstrukcyjnej, możesz użyć przycisków obracania, przekształcania i odbicia lustrzanego po lewej stronie ekranu, aby zmienić obiekt.
Niektóre z bardziej szczegółowych ustawień slicera, można znaleźć na dwóch różnych kartach po prawej stronie ekranu. Pierwsza z tych dwóch zakładek po prawej stronie zawiera listę przesłanych plików, a także przycisk do wycinania modelu. Druga zakładka w menu po prawej stronie to miejsce, w którym można dodawać podpory dla modelu i modyfikować je.
Ekran podglądu otwiera się po naciśnięciu przycisku „Slice” i działa podobnie jak ekran podglądu w większości slicerów, z elementami sterującymi do wybierania i przeglądania określonych warstw modelu, a następnie zapisywania przygotowanego pliku na urządzeniu przenośnym.
Lychee Slicer
Ogólnie rzecz biorąc, Lychee Slicer jest dobrze zorganizowany i łatwiejszy do szybkiego uruchomienia za pomocą przycisku „Magic Mode”. Jest to w zasadzie algorytm optymalizacji jednym kliknięciem, który automatycznie orientuje, obsługuje i wkleja każdy obiekt otwarty w oprogramowaniu.
W przypadku użytkowników, którzy zdecydują się ustawić wszystko samodzielnie, interfejs użytkownika Lychee Slicer dzieli elementy sterujące na ekran, z elementami sterującymi ruchem i manipulacją obiektu po lewej stronie okna aplikacji, menu głównym u góry okna i ustawieniami kontekstowymi po prawej stronie i na dole.
Praca z Lychee Slicer dzieli się na cztery różne etapy:
- Pierwsza faza wyświetla elementy sterujące do ładowania, umieszczania i wyboru, w razie potrzeby automatycznego procesu konfiguracji ,,Magic Mode”.
- Klikając kartę w górnym menu, można uzyskać dostęp do drugiej fazy, w której można kontrolować ustawienia podpór, takie jak typ, gęstość i metody umieszczania (tylko dla użytkowników wersji Pro).
- Trzecia faza, czyli ,,Preview”, umożliwia podgląd lub symulację modelu na kilka różnych sposobów.
- Gdy będziesz zadowolony z konfiguracji obiektu, możesz kliknąć przycisk „Export”, który otworzy menu, w którym możesz wyeksportować model do drukarki 3D.
Funkcje
ChiTuBox i Lychee Slicer są w stanie współpracować z ponad 80 żywicznymi drukarkami 3D, co może znacznie uprościć życie osobom korzystającym z urządzeń od różnych producentów.
ChiTuBox i Lychee upraszczają również sposób umieszczania obiektów na platformie roboczej, zapewniając, że wiele modeli nie koliduje ze sobą i są bezpiecznie umieszczone na stole roboczym. Oba slicery automatyzują i upraszczają także tworzenie podpór modelu i wydrążania obiektów – jest to funkcjonalność, której nie mają wszystkie slicery. Może to zaoszczędzić dużo czasu i żywicy użytkownikom na każdym poziomie umiejętności. Wreszcie oba slicery są wieloplatformowe i można je zainstalować w systemach Windows, MacOS i Linux.
ChiTuBox
ChiTuBox wyróżnia się w porównaniu z Lychee Slicer, możliwością wykonywania zaawansowanych edycji struktury podpór (tylko wersja Pro Lychee Slicer ma porównywalne funkcje). Jest to bardzo przydatne dla zaawansowanych użytkowników, którzy muszą dostosować wysokość i wymiary podpory lub ulepszyć automatycznie generowaną strukturę.
ChiTuBox ma również funkcję generowania i opisywania obrazów GIF symulowanego modelu 3D. Jest to szczególnie przydatne dla osób pracujących w klasie lub w warsztacie, w których trzeba udokumentować pewne metody lub aspekty określonego modelu 3D.
Lychee slicer
Lychee Slicer ma ciekawą nową funkcję o nazwie Support Recalculation, która zasadniczo pozwala skalować model z ustawionymi podporami. Jest to bardzo przydatna funkcja dla osób, które pobrały lub kupiły model 3D, który ma już istniejące podpory, ponieważ mogą wystąpić przypadki, w których przeskalowanie modelu z istniejącymi podporami powoduje kolizję między modelem a konstrukcją wsporczą.
Inną wyróżniającą cechą, którą ma Lychee, jest możliwość zapewnienia podglądu w czasie rzeczywistym, w jaki sposób model będzie drukowany na drukarce SLA. Podobnie do tego, co jest dostępne w większości slicerów FDM, ta funkcja służy do szybkiego sprawdzenia poprawności, aby zobaczyć dokładnie, jak będzie wyglądał wydruk podczas przetwarzania przez drukarkę 3D.
Dlaczego warto skorzystać z Lychee Slicer lub ChiTuBox?
Istnieje wiele powodów, dla których możesz rozważyć korzystanie z ChiTuBox lub Lychee Slicer. Na przykład możesz być entuzjastą, który chce zoptymalizować swój proces drukowania SLA przy użyciu inteligentnie generowanych struktur wsporczych. Można to osiągnąć automatycznie zarówno w ChiTuBox, jak i Lychee Slicer. ChiTuBox pozwala jednak na więcej dostosowań w bezpłatnej wersji, podczas gdy będziesz potrzebował profesjonalnej wersji Lychee, aby uzyskać dostęp do większej liczby dostosowań struktury podpór.
Możesz także szukać sposobu na ujednolicenie przygotowania modeli do drukowania, w warsztacie lub klasie z wieloma drukarkami SLA. Ponieważ drukarki SLA nie mają bardziej powszechnego języka instrukcji, takiego jak G-code, możesz potencjalnie potrzebować kilku różnych slicerów do obsługi drukarek 3D w warsztacie. Używanie ChiTuBox lub Lychee Slicer pozwoli Ci stworzyć profile dla każdej drukarki i usprawnić sposób masowego przygotowania modeli do druku.
Oba slicery automatycznie tworzą struktury podporowe i upraszczają wypełnianie i drążenie modelu, zmniejszając krzywą uczenia się oraz ryzyko nieudanych wydruków.
Wsparcie firmy i społeczności
Ogólnie rzecz biorąc, istnieje duże wsparcie firmowe zarówno dla Lychee Slicer, jak i ChiTuBox, przy czym obie firmy aktywnie wypuszczają nowe wersje w pierwszym kwartale 2021 r. Poniżej znajduje się bliższe spojrzenie na wsparcie dostępne dla każdego slicera.
ChiTuBox
ChiTuBox ma nieco więcej dokumentacji dostępnej dla użytkowników, z sekcjami na swojej stronie internetowej poświęconymi często zadawanym pytaniom, szczegółowym artykułom objaśniającym, samouczkom wideo i forum użytkowników. Ponadto społeczność użytkowników ChiTuBox na YouTube przygotowała pokaźną liczbę samouczków i filmów objaśniających, takich jak ten pomocny film o używaniu ChiTuBox z drukarką Elegoo Mars SLA.
Jeśli przygotowane materiały, nie okażą się wystarczająco pomocne, możesz skontaktować się z zespołem ChiTuBox na ich grupie na Facebooku lub przez e-mail z pomocą techniczną.
Lychee Slicer
Jeśli chodzi o wsparcie, witryna Lychee Slicer naprawdę dobrze wyjaśnia podstawowe funkcje narzędzia i sposób jego działania. Dodatkowo mają kilka list odtwarzania na YouTube, aby dowiedzieć się, jak korzystać z narzędzia i dokładniej wyjaśnić niektóre z jego funkcji.
Lychee Slicer pojawił się kilka lat później niż ChiTuBox, więc istnieje nieco mniejszy zestaw oficjalnej i zewnętrznej dokumentacji dla tego slicera. Dostępnych jest jednak kilka dokładnych samouczków społeczności na YouTube, takich jak ten szczegółowy film dotyczący podpór autorstwa Dona Whitakera.
Na koniec należy wspomnieć, że Lychee Slicer oferuje usługę wsparcia e-mailowego dla użytkowników, którzy subskrybują profesjonalną wersję ich oprogramowania. Użytkownicy darmowej wersji będą musieli skontaktować się ze społecznością za pośrednictwem grupy Lychee Slicer Discord.
Końcowe przemyślenia
Ogólnie rzecz biorąc, trudno jest dokonać złego wyboru decydując się na jeden z omawianych slicerów. Darmowe wersje zarówno ChiTuBox, jak i Lychee Slicer przynoszą mnóstwo dodatkowej wartości w porównaniu z niektórymi standardowymi slicerami. Dla hobbystów i entuzjastów posiadających tylko jedną drukarkę, ChiTuBox ma niewielką przewagę dzięki bardziej zaawansowanej kontroli podpór w wersji bezpłatnej, w porównaniu z Lychee Slicer.
Lychee Slicer ma jednak przewagę nad swoim konkurentem, jeśli jest używany w klasie lub w środowiskach profesjonalnych, gdzie początkujący mogą skorzystać z łatwego drukowania jednym przyciskiem lub profesjonaliści mogą skorzystać z dodatkowych ulepszeń dostępnych w płatnej subskrypcji.
Źródło głównego zdjęcia: lord_blackfang via Dakka Dakka
Licencja: Tekst „ ChiTuBox vs Lychee Slicer: SLA Slicers Compared” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: All3DP