Chińczycy rekonstruują twarze ofiar wypadków za pomocą druku 3D

Chińczycy rekonstruują twarze ofiar wypadków za pomocą druku 3D

Zgodnie z chińskim prawem, zmarli muszą zostać skremowani. Zanim jednak do tego dojdzie, wiele rodzin organizuje pogrzeby z otwartą trumną, aby przyjaciele i krewni mogli złożyć wyrazy szacunku swoim bliskim.

Jednak w przypadku osób, które zginęły w wypadku, w wyniku którego zostały poważnie oszpecone, Centrum Usług Pogrzebowych w Guangzhou wykorzystuje obecnie druk 3D, aby pocieszyć rodzinę.

Centrum obsługuje około 35 000 ciał rocznie, a około 30 z nich wymaga prac rekonstrukcyjnych, które wcześniej były wykonywane ręcznie przez grabarzy. Pewien balsamista o nazwisku Liu powiedział lokalnej gazecie Southern Daily, że pewnego razu, podczas rekonstrukcji rysów osoby, która zginęła w wypadku drogowym, jego ręce trzęsły się tak bardzo, że nie mógł utrzymać narzędzi.

Liu dodaje: „Nie jesteśmy profesjonalnymi rzeźbiarzami, mieliśmy tylko zdjęcia zmarłego, na które mogliśmy patrzeć i staraliśmy się jak najlepiej upodobnić je do prawdziwej osoby”.

Dzięki wprowadzeniu druku 3D, przedsiębiorcy pogrzebowi są w stanie dokładniej rekonstruować twarze. Technologia ta przyspiesza również proces rekonstrukcji, dzięki czemu krewni mogą urządzić pogrzeb już dziesięć dni po śmierci ukochanej osoby. Jest to znacznie krótszy okres niż 30 dni wymagane do tradycyjnej rekonstrukcji rysów zmarłego.

Druk 3D zwiększa dokładność rekonstruowanych rysów

Technika druku 3D do rekonstrukcji twarzy została wprowadzona w kwietniu. Najpierw, pracownicy kostnicy tworzą plastikowy model 3D używając zdjęć o rozdzielczości 12 milionów pikseli lub więcej.

Po wydrukowaniu tego modelu, grabarze używają go do stworzenia maski z żelu krzemionkowego, która ściśle przypomina kolor i fakturę ludzkiej skóry.

Następnie trzeba wykonać pewne czynności rzemieślnicze, aby zapewnić dokładne odwzorowanie twarzy. W końcu, po wykonaniu makijażu i włosów, maska jest nakładana na twarz zmarłego.

Li Zhijian, zastępca dyrektora centrum, powiedział, że chociaż tylko 30 przypadków rocznie wymaga prac związanych z drukiem 3D, „każda udana rekonstrukcja jest wielkim komfortem dla członków rodziny, a także jest to najlepszy sposób na okazanie szacunku dla zmarłego.”

Żródło: https://all3dp.com