Jeśli kiedykolwiek widziałeś film Madagaskar, prawdopodobnie znasz zabawną postać króla Juliana Lemura. Chociaż lemury na wolności różnią się nieco od tańczącego króla, nadal smutną informacją jest to, iż są to zwierzęta zagrożone wyginięciem.
Istnieje około 100 gatunków lemurów i wszystkie z nich są zagrożone. Asystent profesora antropologii ewolucyjnej Duke’a Doug Boyer i były doktorant Gabe Yapuncich, pracują nad sposobem, który ma zapewnić, że te gatunki nie zginą na zawsze.
Chociaż ochrona dzikich zwierząt jest trudna, Yapuncich i Boyer wykonują trójwymiarowe prześwietlenia rentgenowskie lemurów i innych zagrożonych wyginięciem naczelnych.
Gdy tylko zwierzę umrze w Duke Lemur Center, weterynarz przeprowadza sekcję zwłok. Następnie naukowcy zbierają próbki organów i tkanek.
Zwłoki zwierząt są przechowywane w formalinie lub w zamrażarkach, ale oprócz tego naukowcy wykorzystują również technikę obrazowania rentgenowskiego, zwaną tomografią mikrokomputerową (microCT).
„Nawet po śmierci, zwierzęta te nadal dostarczają cennych danych naukowych” – powiedział Yapuncich.
Budowanie bazy danych lemura za pomocą skanowania 3D
Yapuncich po raz pierwszy wpadł na pomysł skanowania szczątków podczas pracy nad doktoratem z antropologii ewolucyjnej. Zaczął używać tej technologii do zachowania większych okazów kopalnych. Zwykle badacze muszą używać mniejszych okazów zębów lub fragmentów kości.
Centrum Duke Lemur otrzymuje co roku wiele próśb o zwłoki, jednak większości z nich nie jest w stanie zatwierdzić. Zwłoki są zarówno rzadkie, jak i kruche.
Jednak wykorzystując skanowanie 3D, można setki razy przeprowadzać wirtualne preparacje. Yapuncich zeskanował już szczątki ponad 100 zwierząt.
Justin Gladman jest inżynierem ds. badań i rozwoju oraz specjalistą microCT w Duke, cytując jego słowa:
„Skanując je w microCT i tworząc te piękne modele 3D, możemy digitalizować próbki i udostępniać je online. Zamiast zamykać je w muzealnej szufladzie, sprawiamy, że są swobodnie dostępne”.
Boyer stworzył również internetową bazę danych o nazwie MorphoSource, która ma być miejscem gdzie będzie można przeglądać okazy, mierzyć je i pobierać różne dane. Oprócz tego, będzie można wydrukować dzięki drukarkom 3D zeskanowane elementy, co oznacza większy dostęp do modeli ciał lub szkieletów.
Jak dodaje Absolwent Duke, Darbi Griffith: „ To największa kolekcja skanów 3D lemurów. (…).”
Źródło: Duke Today
Licencja: Tekst „Preserving the Endangered Lemur with 3D Scanning and X-Rays” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: All3DP