Byk z Nimrud zniszczony przez ISIS odtworzony dzięki drukowi 3D

Byk z Nimrud zniszczony przez ISIS odtworzony dzięki drukowi 3D

Trzy starożytne dzieła z Syrii i Iraku zostały zrekonstruowane we Włoszech przy pomocy historyków sztuki, archeologów i drukarek 3D.

Byk z Nimrud, jedna z wielu relikwii zdewastowanych przez ISIS, zostanie wystawiona w Koloseum w Rzymie. Dzięki zastosowaniu technik skanowania, modelowania i drukowania 3D relikwie, które pochodzą z XIII w. p.n.e., powróciły do życia.

Istnieje nadzieja, że wystawa zapoczątkuje debatę na temat ochrony dziedzictwa kulturowego. Oprócz byka na wystawie będzie można zobaczyć rekonstrukcję pomieszczenia Archiwum Państwowego w Ebla oraz Świątyni Bela w Palmyrze. Każda z replik została odtworzona do swoich pierwotnych wymiarów.

Jednym z kuratorów wystawy jest Francesco Rutelli, który w przeszłości pełnił funkcję burmistrza Rzymu i ministra kultury. Powiedział on dziennikowi Guardian: „Nie akceptujemy powrotu ikonoklazmu, czyli rzezi dziedzictwa obok mordowania niewinnych ludzi”.

Byk z Nimrud i inne miejsca kultury ożywione

Celem wystawy jest promowanie ochrony zabytków i ważnych miejsc przed katastrofami i wojnami. Organizatorzy wystawy chcą w ten sposób podnieść świadomość na temat niszczenia dziedzictwa kulturowego.

Dzięki wykorzystaniu drukarek 3D wystawa pokazuje, w jaki sposób technologia może ożywić uszkodzone lub zniszczone obiekty kultury.

Rutelli zaznaczył: „Wymaga to także kontaktu z człowiekiem. Kiedy ogląda się reprodukcje, jest to coś, co nie jest zimne, nie jest zamrożone, ale w jakiś sposób daje rzeczywiste wyobrażenie o tym, co zostało zniszczone”.

Uważa on również, że ważne jest, aby repliki zostały zrekonstruowane w sposób naukowy. Ma to na celu uniknięcie jaskrawych podobieństw do Disneylandu!

Inne miasta na całym świecie również angażują się w podnoszenie świadomości poprzez wystawianie replik. W zaledwie rok po zniszczeniu przez isis łuku triumfalnego z Palmyry, w Nowym Jorku odsłonięto jego rekonstrukcję.

Pewien irański artysta umożliwił również każdemu drukowanie 3D replik zniszczonych artefaktów. Artefakty te zostały zniszczone w Muzeum Niniwy w Mosulu.

Wiele osób już teraz chroni dziedzictwo kulturowe przed całkowitym zniszczeniem. Rzymska wystawa, która będzie nosiła tytuł „Powstanie z popiołów: Ebla, Nimrud, Palmyra”, powinna pomóc w szerzeniu wiedzy na ten temat.

Żródło: https://all3dp.com