Fabryka Boscha w Mondeville we Francji zaoszczędziła w ciągu ostatniego roku około 80.000 euro dzięki zastosowaniu drukarek 3D Zortrax M200 w codziennej pracy.
Bosch jest międzynarodową firmą inżynieryjną i elektroniczną z siedzibą w pobliżu Stuttgartu, w Niemczech. Ich zakład produkcyjny w Mondeville we Francji zatrudnia ponad 700 pracowników. Zajmuje się on produkcją podzespołów elektronicznych i mechatronicznych dla przemysłu motoryzacyjnego.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy menedżerowie i inżynierowie w zakładzie przeprowadzili próbę wykorzystania możliwości druku 3D. Procesy takie jak projektowanie, prototypowanie i wytwarzanie narzędzi dla pracowników fabryki są kosztowne i czasochłonne. Produkcja addytywna to kusząca szansa na zwiększenie efektywności każdego etapu.
Aby sprawdzić, czy jest to możliwe, menedżerowie i inżynierowie firmy Bosch zainwestowali w kilka drukarek 3D Zortrax M200. Przy wyborze kierowali się opinią, że urządzenie jest łatwe w obsłudze i pozwala uzyskać wysokiej jakości wydruki. Od tego czasu fabryka usprawniła swoją działalność i twierdzi, że zaoszczędziła prawie 80 000 euro.
„Po zakupie naszych pierwszych drukarek 3D,” mówi kierownik zakładu Frederic Boumaza, „byliśmy w stanie zaoszczędzić 10-krotność inwestycji w ciągu kilku tygodni.”
Dowiedz się więcej w tym wideo:
Jak druk 3D pomógł firmie Bosch?
Według przedstawicieli Boscha, składanie pojedynczych modułów wymaga precyzji, dbałości o szczegóły i dużo czasu. Dzięki swoim nowym drukarkom 3D, Bosch od razu zaczął produkować części zamienne do maszyn i urządzeń.
Na przykład, zapasowe plastikowe nakładki na głowicę robota kupione od dostawcy mogą kosztować około 450 €. Ale dzięki drukarce 3D, zostały one wyprodukowane za jedyne €1 w ciągu kilku godzin.
Gdzie indziej, inżynierowie zaprojektowali i wydrukowali w 3D narzędzie do łączenia przewodów z drukowaną płytką . Problem polegał na tym, że było to zbyt trudne do wykonania ręcznie. Czas drukowania rozwiązania wyniósł zaledwie dwie godziny.
Z punktu widzenia inżynierów, technologia przyspieszyła ich pracę. Produkcja addytywna pozwoliła na usprawnienie pracochłonnych procesów. Dzięki temu gotowe narzędzia są bardziej efektywne.
Boumaza mówi:
„Nasze zakłady produkcyjne wytwarzają ponad 15 milionów elementów rocznie. Aby zapewnić ciągłość i jakość procesów produkcyjnych, nasz dział techniczny musi utrzymywać w nienagannym stanie setki urządzeń. Drukarki 3D Zortrax pozwalają nam na produkcję wielu niezbędnych części, niemal natychmiast, gdy są potrzebne.”
A od momentu wdrożenia drukarek 3D Zortrax w Mondeville, pracują one w nieprzerwanych cyklach. Dzięki solidnej i kompaktowej konstrukcji, drukarki M200 nie wymagały żadnych regulacji ani konserwacji.
Żródło: https://all3dp.com