Wiele współczesnych urządzeń elektronicznych zawiera komponenty SMT (surface mount technology), które są lutowane do płytek drukowanych wewnątrz. Podczas procesu produkcyjnego te małe elementy są umieszczane z oszałamiającą dokładnością przez duże, drogie maszyny przemysłowe, a następnie przechodzą przez piec rozpływowy, który topi leżącą pod nimi pastę lutowniczą.
Nie mówimy, że uzyskasz super przemysłową dokładność w projekcie DIY, ale jeśli wykonujesz produkcję na małą skalę lub krótkie serie produkcyjne, OpenPNP jest w stanie przenieść ten proces do domu.
Co OpenPNP ma wspólnego z drukiem 3D? Cóż, poza posiadaniem mnóstwa wydrukowanych w 3D części, system działa w oparciu o G-code i wykorzystuje kinematykę podobną do drukarki 3D – lub maszyny CNC, którą w zasadzie jest. Zamiast hot-endu lub wrzeciona przymocowanego do systemu ruchu, OpenPNP używa ssaka do manipulowania częściami i umieszczania ich w określonym miejscu na płaskiej powierzchni. Nie dajcie się jednak całkowicie zwieść ich podobieństwom – konstrukcja OpenPNP miejscami znacznie odbiega od drukarki 3D czy maszyny CNC. Dla przykładu, maszyny PnP nie posiadają sił tnących, co pozwala na zastosowanie lżejszych elementów. Mogą pracować znacznie szybciej, gdyż nie muszą brać pod uwagę obciążenia frezów wiórami, sił skrawania itp.
Open PNP ma wiele cech wspólnych ze swoimi przemysłowymi odpowiednikami, w tym podawanie taśm z komponentami (te są drukowane w 3D!) i wizję komputerową do rozpoznawania części przy użyciu komputera jednopłytkowego, takiego jak Raspberry Pi. Jednakże maszyna ta jest znacznie lżejsza niż jej przemysłowy odpowiednik.
Jeśli chodzi o ustawienia, możesz użyć pojedynczej głowicy narzędziowej lub skonfigurować wspólną oś Z, która może być napędzana krzywką lub negowana. Ten rodzaj konfiguracji pozwala na użycie ekstrudera pasty w połączeniu z przystawką ssącą, dzięki czemu można położyć pastę lutowniczą przed umieszczeniem elementu.
Ten projekt jest przedsięwzięciem społecznościowym, ale duża część rozwoju projektu została napędzona przez pracę i charyzmatyczną osobowość Stephena Hawesa, studenta inżynierii z USA, który prowadził serię vlogów na YouTube o swoim procesie rozwoju.
Projekt został poprowadzony w ciekawym kierunku dzięki nowym funkcjom, takim jak zintegrowana kamera do “dead reckoning”, plus pasywne podajniki i podajniki paskowe. Chcesz dowiedzieć się więcej? Możesz znaleźć wszystkie istotne informacje na OpenPNP GitHub.
Żródło: https://all3dp.com