Biżuteria Vanina Leaves jest wykonana z papieru drukowanego w 3D

Biżuteria Vanina Leaves jest wykonana z papieru drukowanego w 3D

Vanina to samozwańcza marka „Responsibly Capricious”, założona w Bejrucie, w Libanie. Firma została założona przez przyjaciółki z dzieciństwa, Tatianę Fayad i Joanne Hayek.

Od momentu powstania Vanina przekształciła się z jednej linii biżuterii, eksplorującej upcykling zdewaluowanych libańskich lir, w markę modową o międzynarodowym zasięgu. Obecnie Vanina ma swoje sklepy koncepcyjne w Paryżu, Mediolanie, Florencji i Hongkongu.

Najbardziej charakterystyczne dla Vaniny jest to, że tworzy kolekcje z unikalnych materiałów. W najnowszych projektach wykorzystano drukarkę 3D do stworzenia delikatnych listków z papieru. Biżuteria jest nie tylko piękna, ale niesie również ważne przesłanie dotyczące ochrony środowiska.

Joanne Hayek, współzałożycielka i projektantka Vanina:

„Punktem wyjścia dla projektu był pomysł wykorzystania papieru jako surowca, który można przekształcić w nowy przedmiot, a tym samym nadać mu drugie życie. Idąc o krok dalej, zdecydowaliśmy się na pracę z używanym papierem, zgodnie z naszą polityką środowiskową, która koncentruje się na podnoszeniu świadomości w zakresie gospodarki odpadami i maksymalizacji ponownego wykorzystania naszych kolekcji.”

Przyjazna dla środowiska biżuteria Vaniny drukowana w 3D

Z pomocą drukarki 3D firmy Mcor prace Vaniny przechodzą od zużytego papieru do nadającej się do noszenia biżuterii. Ideą projektu jest odkrywanie nowych metod ponownego użycia poprzez stworzenie kolekcji biżuterii o nazwie „Leaves”.

Projektanci Vanina zainspirowali się liśćmi i ich naturalną geometrią. Logika fraktalna i tradycyjne techniki ręcznego rzeźbienia dały formalne wytyczne dla projektów. Oprogramowanie do projektowania parametrycznego Rhinoceros i Grasshopper pozwala projektantom na cyfrowe modelowanie biżuterii.

Drukarka 3D firmy Mcor, wykorzystująca papier, tworzy produkt końcowy i prototypy. Hayek dodaje: „Nie wykorzystalibyśmy druku 3D jako narzędzia produkcyjnego, gdyby nie był on przyjazny dla środowiska.”

Po wydrukowaniu, biżuteria jest poddawana obróbce w celu zwiększenia jej wytrzymałości, a następnie malowana. Kryształy Swarovskiego i metal są dodawane dla uzyskania pięknego efektu końcowego.

Nowa linia „Conceptual Jewelry” Vaniny i pierwsze wydanie wydrukowanej w 3D kolekcji „Leaves” obejmuje trzy pary kolczyków i sześć naszyjników. Produkty można zobaczyć na wystawie Avant-Premiere w salonie firmowym marki w Bejrucie. Wydrukowane w 3D liście można znaleźć w sklepie internetowym Vaniny oraz w wysokiej klasy butikach i concept store’ach.

„Kolekcja 'Capsule Collection’ jest produkowana w ilości 100 sztuk miesięcznie, co odpowiada około 1500 arkuszom zużytego papieru, które są odzyskiwane” – powiedziała Tatiana Fayad, współzałożycielka i projektantka TA. „W przyszłości planujemy rozszerzyć kolekcję. Przewidujemy, że w nadchodzącym sezonie tempo to wzrośnie do około 1000 sztuk miesięcznie”.

Żródło: https://all3dp.com