Koniec lutego to finał dłuższego projektu realizowanego na specjalne zamówienie mojej małżonki. Wśród nich znalazła się całkiem dużych rozmiarów półka pod monitor, oraz przydatne biurowe akcesoria.
Praca zdalna, której “popularność” rozpoczął pamiętny i niesławny lockdown pozostała z nami na dłużej. Pomijając dyskusję na temat wad i zalet takiej pracy, to jeśli już występuje to powinna być dobrze zorganizowana. Zdarza się niekiedy, że jeden komputer, lub monitor nie wystarcza i potrzebujemy więcej sprzętu. To z kolei generuje większe potrzeby co do przestrzeni naszej pracy i w tym konkretnym przypadku to należało zoptymalizować.
W prostszych słowach potrzebna była półka pod monitor o specjalnych wymiarach. Musiała być na tyle wysoka by nie zasłaniać ekranu laptopa, utrzymać monitor.
Ponieważ posiadam delikatne doświadczenie w produkcji mini mebli projekt nie zajął mi zbyt wiele czasu. W tym modelu chciałem zrobić pełne ścianki wraz z półką do zagospodarowania wedle uznania użytkowniczki.
Całkowite wymiary modelu to: 230x145x130 mmm i właśnie do takich wydruków powstała nasza duza drukarka S1.
Prototyp jak zwykle sporządziłem na Easy PLA. G-code wskazywał, że obiekt miał się drukować 50 h i zużyć 2,1 kg filamentu. To dosyć sporo i nie warto zostawiać druku kilogramowych szupl na łaskę pauzy. W takich sytuacjach od razu sięgamy po duże filamenty, w tym przypadku 2,5 kg Fiberlogy.
Parametry druku:
Filament: Fiberlogy Easy PLA Black
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 230°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,25 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Tak długie wydruki warto kontrolować kamerą ustawioną przy drukarce i w razie konieczności, np. niepowodzenia, przerwać zdalnie pracę.
Tym razem wszystko udało się zgodnie z planem i po 2 dniach wydruk był gotowy. Niestety nie obyło się bez drobnych skaz, których z kolei można łatwo się pozbyć nożykiem do tapet.
Produkt oddałem do akceptacji przyszłej użytkowniczce.
Dalej wszystko potoczyło się naturalnie i wstępne przymiarki przerodziły się w adaptację. Model spodobał się na tyle, że nie było sensu drukować drugiego obiektu na mocniejszym Pet-g.
Na półkę trafił monitor, a potem reszta rzeczy.
Dla mnie najważniejsze są poprawne wymiary wydruku.
Skoro mamy już półkę nic nie stało na przeszkodzie by jeszcze lepiej zorganizować pracę zdalną drobnymi akcesoriami, jak choćby stojakiem na mysz komputerową.
Szybkie poszukiwania na opensoruce i okazało się, że jest mnóstwo takich propozycji. Ja Wybrałem tą dostępną pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:6468686.
Niestety dopiero później zwróciłem uwagę, że pasuje do konkretnego modelu 🙂
Parametry druku na drukarce Biuqu B1:
Filament: Fiberlogy Fibersilk Anthracite
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 215°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,28 mm
Wypełnienie: nie dotyczy
Prędkość druku: 60mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Podczas wydruku wszystko odbyło się zgodnie z planem i obiekt wydrukował się poprawnie.
Fibersilk fantastycznie mieni się w świetle mimo wysokiej (0.28 mm) warstwy.
Tak jak pisałem, model nie do końca pasuje do tej konkretnej myszki.
Trzecim obiektem do wydruku miał być stojak na telefon. Wiadomo, że jest ich już mnóstwo w Internecie, przeróżnych kształtów, pełnych ozdób i dedykacji. Tym razem jednak chciałem uniknąć błędu z poprzedniego druki i zaprojektowałem stojak sam.
Prosta konstrukcja miała przytrzymywać telefon ustawiony w pionie i poziomie.
W ramach eksperymentu wyżłobienia wykonałem w różnych szerokościach na wpadek użycia innych telefonów.
Wydruk sporządził również na Fibersilk Antracyt z identycznymi parametrami co poprzedni stojak na myszkę.
Stojak działa jak należy, zaś całość prezentuje się znakomicie.