Bio-druk to technika wykorzystywana obecnie do tworzenia różnych struktur komórkowych z bio-atramentu złożonych z komórek macierzystych. Tusz ten jest zwykle wytłaczany przez maszynę podobną do drukarki 3D typu FDM , Większość bioprinterów 3D opiera się na tej samej zasadzie: osadzają materiał warstwa po warstwie, zwykle za pomocą strzykawki. Istnieją jednak bio-drukarki 3D, które wykorzystują laser jako źródło energii lub upuszczają bio-tusz kropla po kropli, jak materiał strumieniowy.
Wybraliśmy 12 bioprinterów 3D, niezależnie od tego, czy są obecnie w sprzedaży, czy też nie – wiele maszyn jest rzeczywiście używanych do celów badawczych. Są one sortowane alfabetycznie według nazwy producenta.
Rozwiązania do bioprintingu 3D
3D Bioprinting Solutions to laboratorium badawcze biotechnologii utworzone w 2013 r. Przez INVITRO, największą prywatną firmę medyczną w Rosji. Pierwsza bio-drukarka 3D producenta została wydana w 2014 roku i nazywa się Fabion. Jest to urządzenie wielofunkcyjne kompatybilne z różnymi materiałami. Niedługo potem zaprezentowano aktualizację, FABION2: jest w stanie uzyskać wydruk biologiczny ze sferoidami na jednym materiale. Od tego czasu firma opracowuje nowy typ bio-drukarki 3D, opartej na lewitacji magnetycznej, co oznacza, że może być stosowana w kosmosie.
Kultury 3D i modułowe biodrukarki 3D
3D Cultures to start-up z Filadelfii, którego celem jest zapewnienie niedrogich narzędzi w dziedzinie biodruku 3D, medycyny regeneracyjnej i inżynierii tkankowej. Obecnie oferuje trzy modele bioprinteru 3D Tissue Scribe. Każdy model wyróżnia się pojemnością strzykawki – dostępne są trzy objętości: 1 ml, 2 ml lub 3 ml. Możliwe jest jednoczesne korzystanie z 3. Dlatego jeśli użytkownik potrzebuje mniejszej lub większej objętości, może dokonać aktualizacji, kupując tylko strzykawkę. Bio-drukarka 3D jest dostępna od 1499 USD.
Aether
Aether, firma z siedzibą w San Francisco, oferuje zoptymalizowaną pod kątem sztucznej inteligencji platformę do druku 3D 3D o nazwie Aether 1. Może przetwarzać do 24 materiałów jednocześnie, w tym lepkich past, żeli, ABS, PLA, różne płyny, ceramika i żywność. Jest to bio-drukarka 3D dla naukowców, artystów i innowatorów w takich dziedzinach, jak biologia, medycyna regeneracyjna, farmaceutyki, wyroby medyczne, materiałoznawstwo i inne. Jest dostarczany z 8 wytłaczarkami w postaci pneumatycznych strzykawek z pionowym systemem wciągania, a maksymalny rozmiar konstrukcji to 315 x 229 x 132 mm.
Allevi i jego szeroka gama bio-drukarek 3D
Allevi to młoda amerykańska firma, która zaczęła opracowywać swoje bioprintery 3D w 2014 roku, najpierw jako BioBots. Obecnie firma ma cztery bioprintery 3D: Allevi 1, Allevi 2, Allevi 3 i wreszcie Allevi 6. Nazwa każdego z nich faktycznie wskazuje liczbę wytłaczarek. Technologia Allevi wykorzystuje fotoutwardzanie LED światłem niebieskim i ultrafioletowym oraz pozwala na pracę z kilkoma biomateriałami, takimi jak kolagen, matrigel, metakrylan, grafen itp. Otwiera to możliwości rozwoju tkanek dla różnych potrzeb.
Aspect Biosystems
Aspect Biosystems to kanadyjska firma badawcza, która była jednym z naszych start-upów 3D w tym miesiącu . Rozpoczęła swój rozwój w 2013 roku i z powodzeniem opatentowała technologię bio-drukowania Lab-on-a-Printer ™, która ma na celu produkcję fizjologicznie złożonej tkanki ludzkiej w spersonalizowany sposób. Firma rozpoczęła wprowadzanie na rynek swojej drukarki 3D RX1 ™ kilka lat później. Ta maszyna oferuje elastyczność i kontrolę w produkcji 3D tkanin heterogenicznych. Aspect Biosystems zapewnia również szereg biomateriałów i różnych głowic drukujących.
Cellink oferuje kilka bio-drukarek 3D
Cellinkjest prawdopodobnie jednym z największych producentów bioprinterów 3D na rynku. Od momentu powstania w 2016 r. Szwedzka firma opracowała kilka maszyn przyczyniających się do rozwoju tkanek i mikroorganizmów, które można wykorzystać do testowania nowych produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, z potencjalnym przyszłym zastosowaniem w medycynie regeneracyjnej. Jego oferta obejmuje teraz sześć biodrukarek 3D, z których większość oparta jest na zasadzie wytłaczania: elless byłby używany przez ponad 700 laboratoriów na całym świecie. Jednym z jego flagowych modeli jest BIO X, który zawiera 3 różne głowice drukujące, co pozwala na łatwą zmianę technik drukowania lub użycie kilku materiałów. Mogła projektować struktury z dowolnego rodzaju komórki,
EnvisionTEC opracowuje 3 modele bio-drukarek 3D
Niemiecki producent EnvisionTECprojektuje dziś ponad 40 drukarek 3D i wzorców 6 różnych technologii, w tym biodruk. Gama biofotterów 3D, 3D-Bioplotter, jest dostępna w 3 modelach – Starter, Developer i Producent. Maszyny mogą przetwarzać różne otwarte biomateriały (np. Miękki hydrożel zawierający polimery, ceramikę, metal itp.) Poprzez przyłożenie ciśnienia do strzykawki ze sprężonym powietrzem w celu modelowania tkanek, narządów itp. , 3D-Bioplotter 3D jest wykorzystywany głównie w badaniach i produkcji w następujących obszarach: regeneracja kości, ciśnienie komórkowe i organiczne, produkcja chrząstki i skóry. Maszyny mogą obsługiwać rozmiary do 4,9 m3 i są bardzo dokładne z dokładnością do osi XY do 1 μm. W zależności od modelu
Inventia i jej rozwiązanie Rastrum
Inventia to startup założony w Australii w 2013 roku i specjalizujący się w dystrybucji sprzętu i odczynników do badań medycznych z wykorzystaniem biodruku 3D. Ich maszyna, Rastrum, jest najbardziej znana z bardzo kompaktowego kształtu. Jest zdolny do drukowania szybkich modeli komórek 3D i jest wykorzystywany głównie przez pracowników służby zdrowia i badaczy do testowania leków, szczególnie w leczeniu raka. Nadaje się również do tworzenia tkanek i narządów. Bio-drukarka 3D jest wyposażona w szafę bezpieczeństwa biologicznego, spełniającą najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa i podwójną filtrację HEPA. Należy pamiętać, że podczas procesu drukowania można jednocześnie używać do 8 różnych typów komórek.
Organovo
Amerykańska firma, założona w 2007 roku, znana jest głównie z badań nad biodrukiem tkanek ludzkich . We współpracy z Invetech opracowała swoją bio-drukarkę 3D, NovoGen MMX, zdolną dziś do tworzenia tkanek wątroby, nerek, jelit, skóry, trzustki i wielu innych. Składa się z dwóch głowic drukujących, jednej do ekstrakcji komórek ludzkich, drugiej do hydrożelu, rusztowania lub matrycy nośnej. Organovo nie sprzedaje swojej drukarki biologicznej; sprzedaje go dziś tylko producentom leków, aby mogli skuteczniej testować swoje nowe produkty.
Poietis, francuski biodruk 3D
Poietis to firma specjalizująca się w biodruku tkankowym z siedzibą we Francji. Od 2016 r. Przyspieszyła swój rozwój, współpracując na przykład z L’Oréal w zakresie rozwoju włosów z wydrukiem biologicznym lub z BASF . W październiku 2018 r. Ogłosili uruchomienie swojego najbardziej ambitnego projektu, platformy 4D do drukowania biologicznego o nazwie „Next Generation Bioprinting (NGB)”, opartej na czterech technologiach rozdzielczości jednokomórkowej: projekt wspomagany komputerowo, zautomatyzowane i automatyczne drukowanie biologiczne, kontrola procesu w czasie rzeczywistym i modelowanie tkanek. Dzięki temu uruchomiono dwie bio-drukarki 3D, NGB-R specjalizuje się w zastosowaniach badawczych, a NGB-C specjalizuje się w rozwoju klinicznym.
REGEMAT 3D
Założona w 2011 roku hiszpańska firma zaprojektowała bioprinter REGEMAT 3D V1, przeznaczony do drukowania tkanek kostno-chrzęstnych i innych zastosowań tkanek. Wyposażony w druk biologiczny o wymiarach 150 x 150 x 100 mm, oferuje rozdzielczość 150 mikronów na osi X / Y i 400 nanometrów na osi Z. Zawiera trzy wymienne głowice, dzięki czemu spełnia różnorodne potrzeby, od rusztowań po wytłaczanie komórek.
WebIO
Argentyńska firma WeBio, założona w 2018 roku, ściśle współpracuje z badaczami i lekarzami, aby nadal rozwijać się w dziedzinie biodruku. Na przykład zaprojektowała trzecią generację bioprinterów 3D. WeBio koncentruje się przede wszystkim na projektach żywieniowych i prozdrowotnych w celu osiągnięcia nowych przełomów w tych obszarach. Ale firma chce również usprawnić proces opracowywania leków, współpracując z firmami farmaceutycznymi w celu dostarczenia wydrukowanych biologicznie tkanek ludzkich na potrzeby badań przedklinicznych. Bio-drukarka nie jest obecnie sprzedawana.
Źródło: https://www.3dnatives.com