Druk 3D – lub produkcja addytywna – od dawna jest wykorzystywana do tworzenia form betonowych dla mniejszych elementów, takich jak kolumny, chodniki i dekoracyjne elementy elewacji, ale nowa usługa Forward AM, ramię druku 3D giganta chemicznego BASF, udostępnia formy na dużą skalę do tworzenia jedynych w swoim rodzaju projektów artystycznych, projektowych i architektonicznych.
Nowa usługa to przepływ pracy od projektu do produkcji, który zapewnia klientom, takim jak firmy budowlane i architekci, wykonane na zamówienie betonowe szalunki, które wykorzystują nowe, zaprojektowane przez Forward AM tworzywo sztuczne do druku 3D, stworzone specjalnie do wykorzystania na drukarce wielkoformatowej BigRep.
Niestandardowe formy betonowe nie są niczym nowym w budownictwie, ale druk 3D oferuje bardziej opłacalne i szybsze rozwiązanie, według Forward AM. Niestandardowe szalunki mogą zazwyczaj stanowić od 40% do 60% całkowitego budżetu budowlanego, zwłaszcza w przypadku skomplikowanych kształtów. Wymagają one wysoko wykwalifikowanych robotników do budowy, co skutkuje wysokimi kosztami, długim czasem realizacji i marnotrawstwem materiałów, według Big Rep. Dzięki drukowi 3D, projekty takie jak organiczne geometrie, podwójnie zakrzywione powierzchnie i wgłębienia są nie tylko wykonalne, ale i przystępne cenowo.
„Innowacyjne i unikalne struktury architektoniczne z betonu mają ogromny wpływ na widoczność i obecność poszczególnych projektów budowlanych”, mówi Forward AM. „Jednakże, gdy te elementy konstrukcyjne stają się bardziej złożone, konwencjonalne rozwiązania szalunkowe szybko osiągają swoje granice – a w konsekwencji nowe i zrównoważone projekty mogą pozostać niezrealizowane.”
„Fasada z kroplą wody” przedstawiona na zdjęciu poniżej jest przykładem usługi formowania na zamówienie. Została ona najpierw wymodelowana przy użyciu oprogramowania projektowego, następnie przeprojektowana jako zoptymalizowana forma drukowana w 3D, wydrukowana z materiału firmy Forward AM na drukarce BigRep, a na koniec odlana z betonu.
Firma Forward AM twierdzi, że jej usługi ułatwiają powrót do rzadko już spotykanego typu wysoko zaawansowanych konstrukcji betonowych z połowy XX wieku, autorstwa takich wizjonerów jak Erwin Hauer i Pier Luigi Nervi. „Dzisiejsi architekci znów pragną realizować swoje nowe, bardzo plastyczne projekty w betonie. Dzięki Virtual Engineering, błyszczące lub antypoślizgowe powierzchnie, elementy ozdobne i funkcjonalne przewody mogą być teraz cyfrowo zintegrowane z projektem i parametrycznie zoptymalizowane.”
Spiralne schody na nowo wyobrażone
Demonstrując efektywność i zalety materiału dla przemysłu budowlanego, Forward AM i BigRep prezentują „Schody na miarę w Nest Step2” (na zdjęciu powyżej) zaprojektowane przez DBT na ETH Zürich wraz z ROK, SW Umwelttechnik i WaltGalmarini. Schody te ważą o 50% mniej w porównaniu do konwencjonalnych schodów betonowych. Ta redukcja wagi skutkuje również mniejszą emisją CO2, ponieważ potrzeba mniej cementu, betonu i paliwa transportowego.
Żródło: https://all3dp.com